Рекорден спад на световните борси, след като американският президент Доналд Тръмп наложи мита на десетки държави. В часовете след обявяването на митата, буквално "изчезнаха" над 2 трилиона долара под формата на загуби.
"Започнаха и уволнения на хора, спад на инвестиции, спад на печалби. В предверието на сериозна икономическа криза сме. Инфлацията в САЩ ще се увеличи сериозно - над 5%. Това неминуемо ще засегне Европа. Влизаме в много сериозна търговска война, която ще се отрази негативно на цялата европейска икономика. Най-вероятно ще бъдем засегнати и ние", коментира икономистът Юлиан Войнов в предаването "България сутрин".
Според журналиста проф. Валерий Тодоров това е само началото.
"Това е шокова терапия. Инфлацията е мярка, с която могат да се покриват дългове, вероятно тя е калкулирана в тези мерки, които предстоят. Най-близките партньори ще бъдат силно засегнати, включително страни, от които идват стоки на добри цени към американските потребители. Малките предприятия ще изпитат силен шок и може и да не оцелеят. Ще се създаде доста напрежение между държавите. Идеята за глобалната търговия започва да се затваря, появяват се национални интереси", заяви проф. Тодоров пред Bulgaria ON AIR.
"Правеха се опити да се договорят отстъпки със САЩ. Тръмп остана непреклонен и повиши митата. Говори се, че това са реципрочни мерки, но това категорично не е така. Според мен няма да се стигне до предоговаряне. На 14 април ще бъдат обявени мерките на ЕС. Това ще предизвика допълнително повишаване от страна на САЩ. Китай проявява сговорчивост от гледна точка на взаимоотношенията с ЕС. Китай е вторият най-голям търговски партньор на ЕС и най-вероятно ще видим разведряване в източна посока", смята икономистът.
По думите на проф. Тодоров изчисляването на митата е бакалска сметка - кой колко ни дължи и колко можем да изкараме. Това са "бързи шотове".
На въпрос ще има ли подем на американската икономика и ще постигне ли целта си Тръмп, Войнов отговори, че е съмнително това да се случи.
"Огромна част от американските предприятия използват суровини, които влизат отвън, и части от производството. Американските автомобили ще станат значително по-скъпи. Митата се плащат от американските производители и консуматори. Търговският баланс, който иска да регулира Тръмп, има просто уравнение - равен е на разликата между вътрешните спестявания и инвестициите", посочи икономистът.
Той отбеляза, че спестяванията са ниски, а инвестициите са високи, а за да се увеличат спестяванията, хората трябва да спрат да потребяват.
"Увеличаването на спестяването ще доведе до по-малко потребление. Парите ще бъдат платени от американските потребители и производители и няма да се реши проблемът с търговския акциз. В Европа е много по-вероятно да има дефлация", посочи Войнов.
Според проф. Тодоров Европа ще трябва да преразгледа политиката си на регулации и да се вгледа в други партньори.
"Мерките на Доналд Тръмп с митата имат ролята на земетресение - въпросът е коя сграда ще оцелее", добави журналистът.
На въпрос трябва ли да бъдат набелязани мерки у нас, Войнов отговори, че трябва да се направи анализ как България може да пострада от тези процеси и как е свързана с веригите за производство и доставка в ЕС.
Проф. Тодоров е на мнение, че трябва да гледаме в три посоки: какво се случва в Европа, в САЩ, и в третите пазари като Китай и Индия.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.