Интернет анализаторите са обърнали внимание на приликите между формулата на администрацията на Тръмп, използвана за определяне на тарифите за „Деня на освобождението“, и същите методи, предоставени в отговор от ChatGPT.
Критиците подчертаха, че ChatGPT и други чатботове с изкуствен интелект биха предоставили много сходни методи за определяне на мита, ако бъдат помолени да разработят политика.
В сряда Белият дом наложи 10-процентно базово мито върху целия внос, включително на стоките, идващи от съюзниците на САЩ. Тарифи имаше и дори за неактивните региони. Тръмп обяви и по-високи ставки за страни с големи търговски излишъци спрямо САЩ. Администрацията очаква новите ставки да останат в сила, докато САЩ не намалят търговския дисбаланс от 1,2 трилиона долара, регистриран миналата година.
След като тарифите бяха обявени, Белият дом публикува формулата, за която се твърди, че се използва за определяне на тарифите: разделяне на търговския дефицит на САЩ с дадена страна на стойността на вноса на САЩ от тази страна, след което този процент се прилага като тарифа. В някои случаи е използвана фиксирана ставка от 10 процента, ако е била по-висока.
Мнозина обаче посочиха, че ChatGPT предлага същия подход, ако му бъде задедн въпрос относно създаването на глобална тарифна политика. Белият дом не е коментирал как е създадена формулата, така че приликите може просто да са случайни.
„Мисля, че администрацията е поискала от ChatGPT да изчисли тарифите от други страни, поради което тарифите нямат абсолютно никакъв смисъл“, пише политическият коментатор Стив Бонел в X, бивш Twitter. „Те просто разделят търговския дефицит, който имаме с дадена държава, с нашия внос от тази страна или използват 10 процента - което от двете е по-голямо.“
В скрийншот Бонел показа, че е задал на ChatGPT въпроса: „Какъв би бил лесният начин за изчисляване на тарифите, които трябва да бъдат наложени на други страни, така че САЩ да са в равни условия, когато става въпрос за търговски дефицит?“
Изкуственият интелект отговаря:
„За да изчислите митата, които помагат за изравняване на условията по отношение на търговския дефицит (с минимална тарифа от 10 процента), можете да използвате пропорционална тарифна формула, базирана на търговския дефицит с всяка страна. Идеята е да се наложат по-високи мита на страни, с които САЩ имат по-големи търговски дефицити, като по този начин се стимулира по-балансирана търговия.“
Отговорът е последван от уравнение, което прилича на споделеното от Белия дом.
Писателят Джеймс Суровиецки също написа, че е успял да проектира точния метод с проста формула, управлявана от AI, описвайки метода като „изключителна глупост“ и предполагайки, че предлага опасно опростен поглед върху глобалната търговска икономика.
Икономистът Рохит Кришнан тества теорията върху други LLM [големи езикови модели], като установи, че други водещи AI дават подобни отговори, като Grok, Gemini и Claude създават една и съща тарифна политика.
„Това може да е първото широкомащабно приложение на AI технология в геополитиката. 4o, o3 high, Gemini 2.5 pro, Claude 3.7, Grok всички дават един и същ отговор на въпроса как лесно да се налагат мита", написа Кришнан.
В отговор на последните мита световните лидери обещаха да въведат свои собствени ответни мерки върху вноса от САЩ. Предвидено е тарифите да влязат в сила между 5 и 9 април.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.