Седемнайсет кандидати се заявиха за участие в президентските избори в Полша, насрочени за 18 май, съобщи Полската избирателна комисия, цитирана от Франс прес.
Днес е последният ден за подаване на документи за регистрация за вота. Затова броят на кандидатите може да се промени, след като комисията направи проверка на книжата.
Потенциалният втори тур на изборите е насрочен за 1 юни. Има вероятност да е необходим балотаж, за да бъде избран наследникът на сегашния държавен глава - консерватора Анджей Дуда, който продължава да блокира важни правителствени реформи.
Фаворит в надпреварата е кметът на Варшава Рафал Тшасковски, кандидат на Гражданската коалиция (КО) на министър-председателя Доналд Туск. Според последните социологически проучвания той печели между 33 и 35% от вота на първи тур.
Тшасковски е 53-годишен проевропейски политик и евентуалната му победата ще сложи край на трудното разбирателство между президентството и изпълнителната власт. Това ще даде възможност на правителството на Туск, което е на власт от декември 2023 г., да изпълни предизборните си обещания.
Зад него в проучванията са двама евроскептични кандидати, които са близо до бариерата за достигане на балотажа.
Карол Навроцки e на 42 г. и е директор на Института за национална памет. Той е кандидат на националистическата партия "Право и справедливост" (ПиС) и се ползва с подкрепата на 19 – 23% от избирателите.
Славомир Менцен (38) е кандидат на крайнодясната Конфедерация "Свобода и независимост" и би получи 17 – 19% от гласовете.
Без да поставят под въпрос основателната подкрепа на Варшава за съседна Украйна, двамата кандидати без колебание осъждат приемането на близо един милион украински бежанци в Полша. И двамата десни кандидати са почитатели на президента на САЩ Доналд Тръмп, отбелязва АФП.
Сред другите кандидати е Шимон Холовня с 8% от гласовете. Холовня е председател на долната камара на парламента, подкрепен от дясноцентристката партия "Трети път", която е част от управляващата коалиция.
Правомощията на държавния глава са ограничени в Полша. Президентът обаче координира външната и отбранителната политика и е формален ръководител на въоръжените сили. Той има право да инициира законодателни актове и може да налага вето на вече приети закони.
Анджей Дуда ще се оттегли от поста през август след два петгодишни мандата като държавен глава.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.