IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Гърция възобновява проучванията за своята подводна електрическа връзка с Кипър

Атина и Анкара остават дълбоко разделени по отношение на проекта

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Гърция се готви да възобнови проучванията за своята подводна електрическа връзка с Кипър, Great Sea Interconnector, във водите източно от Касос и Карпатос. Процесът за издаване на официално морско известие (Navtex) е задвижен, предава „Катимерини”.

Navtex, който ще описва координатите и времевата рамка на планираните дейности, трябва първо да бъде одобрен от Министерството на външните работи на Гърция, преди да бъде издаден от Хидрографската служба на гръцкия флот.

Ievoli Relume, който преди това е участвал в проекта, остава акостиран в Холандия, което прави възможно NG Worker, който в момента е край бреговете на Месина, Италия, да поеме управлението. Ако процедурите напреднат по график, проучванията могат да започнат до края на следващата седмица.

Гръцките власти следят отблизо ситуацията, особено евентуалната реакция от страна на Турция, която по-рано изрази противопоставяне на проекта. Съобщава се, че гръцките отбранителни сили са разработили планове за защита на операциите в случай на намеса.

Дипломатическите преговори между Гърция и Турция продължават. В кулоарите на срещата на НАТО в Брюксел гръцкият външен министър Йоргос Герапетритис и неговият турски колега Хакан Фидан се споразумяха да отложат двустранната среща на Съвета за сътрудничество на високо ниво за след Великден. Те също така определиха следващата си среща за средата на май на неформална среща на върха на НАТО и планираха посещение на гръцка бизнес делегация в Истанбул.

Атина и Анкара остават дълбоко разделени по отношение на проекта. Гърция настоява, че междусистемната връзка е суверенно право съгласно международното морско право, докато Турция твърди, че тя нарушава нейните интереси в Източното Средиземноморие. Анкара по-рано се позоваваше на морската сделка между Турция и Либия от 2019 г. и минали възражения, подадени в ООН, за да твърди, че всяка дейност в оспорваната зона трябва да изисква одобрението на Турция.

Напрежението около подводния проект избухна миналия юли, когато Турция разкритикува гръцките проучвания. Атина обаче твърди, че кабелът не пресича спорни води и че международното право не изисква съгласието на Турция.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата