Стотици хиляди преминаха през 40 испански града, за да протестират срещу рязкото покачване на наемите и липсата на жилища на достъпни цени в страната, която се радва на най-бързия икономически растеж в Европа, но страда от остър недостиг на жилища, изострен от туристическия бум.
Лявоцентристкото правителство на Испания се бори да намери баланса между привличането на туристи и мигранти, които да запълнят недостигащите работни места, и запазването на наемите на достъпни цени за обикновените граждани, тъй като краткосрочните наеми се развиха като гъби както в големите градове, така и в крайбрежните дестинации.
„Без значение кой управлява, ние трябва да защитаваме жилищните права“, крещяха активисти, докато дрънкаха с ключодържатели в Мадрид, където над 150 000 протестиращи преминаха през центъра на столицата, според местния съюз на наемателите.
Средните испански наеми са се удвоили, а цените на жилищата са нараснали с 44% през последното десетилетие, сочат данни на уебсайта за недвижими имоти Idealista, които далеч изпреварват ръста на заплатите. В същото време предлагането на наеми е намаляло наполовина след пандемията през 2020 г.
„Изхвърлят всички нас, за да направят апартаменти за туристи“, казва Маргарита Айзпуру, 65-годишна жителка на популярния квартал Лавапиес. Близо 100 семейства, живеещи в нейния блок, са били уведомени от собствениците на сградата, че договорите им за наем няма да бъдат подновени, казва тя.
Сдруженията на собствениците на жилища и експертите твърдят, че действащите разпоредби не насърчават дългосрочните наеми, а собствениците на жилища смятат, че отдаването под наем на туристи или чужденци за дни или няколко месеца е по-изгодно и по-безопасно.
През 2024 г. Испания е посрещнала рекордните 94 млн. туристи, което я прави втората най-посещавана страна в света, както и приток на хиляди мигранти, като и двете причини увеличават жилищния дефицит от 500 000 жилища, заяви Банката на Испания.
По официални данни всяка година в Испания се строят едва около 120 000 нови жилища - една шеста от нивата преди финансовата криза от 2008 г. - което задълбочава и без това острия недостиг на предлагане.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.