IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Китай към САЩ: Пазарът говори, след като митата предизвикаха разпродажби

Тръмп въведе допълнителни 34% мита върху китайските стоки

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Китай заяви, че „пазарът говори“, като отхвърли митата на президента на САЩ Доналд Тръмп, и призова Вашингтон за „равнопоставени консултации“, след като световните пазари се сринаха в отговор на търговските налози, които предизвикаха ответни мерки от страна на Китай, предава Ройтерс.

Държавната информационна агенция Синхуа също публикува позицията на китайското правителство, в която се казва, че САЩ трябва „да спрат да използват митата като оръжие за потискане на китайската икономика и търговия“.

Финансовият министър на Хонконг Пол Чан обаче заяви пред обществената телевизия RTHK, че Хонконг няма да налага отделни контрамерки, позовавайки се на необходимостта градът да остане „свободен и отворен“.

„Пазарът говори“, заяви говорителят на китайското външно министерство Гуо Дзякун в публикация във Facebook в събота. Той също така публикува снимка, на която е заснет спадът на американските пазари в петък.

Тръмп въведе допълнителни 34% мита върху китайските стоки като част от строгите налози, наложени на повечето търговски партньори на САЩ, с което общият размер на митата върху Китай през тази година достигна 54%.

Тръмп също така затвори търговска вратичка, която позволяваше на пратки с ниска стойност от Китай да влизат в САЩ без мита.

Това предизвика ответни мерки от страна на Китай в петък, включващи допълнителни налози от 34% върху всички американски стоки и ограничения на износа на някои редкоземни материали, което доведе до ескалация на търговската война между двете най-големи икономики в света.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата