Повече пари за въоръжаване и възможност за вземане на решения с квалифицирано мнозинство - това са част от темите, които бяха дискутирани в Европарламента през изминалата седмица. Темите за външната политика на ЕС коментираха и в студиото на "Брюксел 1" в Страсбург трима евродепутати - Андрей Ковачев, Кристиян Вигенин и Ивайло Вълчев.
"Беше прието предложение в следващата финансова рамка на европейския бюджет да се увеличат средствата за въоръжаване. Дано това да не е за сметка на средства за кохезионна политика, социалните теми и образование, защото тогава малко се обезсмисля всичко", заяви евродепутатът от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите Кристиан Вигенин. "Бяха приети предложенията за разширяване на гласуването с квалифицирано мнозинство. Ние сме на мнение, че гласуването трябва да остане с единодушие. Макар да е по-трудно, трябва да се търси съгласие, а не да се налагат решения на страните-членки през квалифицирано мнозинство", категоричен беше той.
С тази теза се съгласи и евродепутатът от ЕКР/ИТН Ивайло Вълчев:
"Ние имаме неща да правим в този Европейски парламент, които зависят от правото да кажем "не", когато България наистина трябва да каже "не". Или поне да имаме по-голям контрол на процесите, които наблюдаваме, като например присъединяването на Република Северна Македония, евентуално".
Евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев пък застъпи тезата, че вземането на решения с квалифицирано мнозинство за външната политика може да е полезно за ЕС.
"По никакъв начин не става въпрос такива решения да се взимат за разширяването, примерно... Всички вземат изключително бързо решения по отношение на геополитически важни стратегически неща. Ние тук имаме изключително тежка формула за вземане на решения и една страна може да блокира. Ако искаме да сме бавни, неадаптивни можем да продължим по същия начин. Или както сега се опитват Макрон и другите - да има "коалиция на желаещите", подчерта той.
На въпрос на Милена Милотинова кога ще има Европа визия за конкретни стъпки за спиране на войната в Украйна, Ковачев отговори:
"Аз нямам отговор на този въпрос - нито кога, нито как. Президентът Тръмп с неговата администрация се опитва, казва, че има някакъв план, телефонни разговори се водят с Кремъл. Засега не виждаме желание от страна на Кремъл за каквото и да било - да каже "да, ще гарантираме това или онова или ще възстановим нещо".
"Ти да искаш от агресора гаранции, че повече няма да прави така... Тук въпросът е може ли Европа да бъде в ролята на този гарант - пазителят, който ще каже: "Няма да допуснем това да се случи повече". Не сме достатъчно силни", посочи Ивайло Вълчев.
Кристиан Вигенин пък добави, че има специализирани европейски служби, които трябва да предложат план за справяне със ситуацията:
"Няма как иначе да стане - без преговори, без някакъв натиск, без посредничество, няма нищо да стане. А ние нищо такова не предлагаме все още, за разлика от САЩ например. Никой в публичното пространство няма план за справедлив и траен мир, който да бъде предложен и на двете страни.
А Вълчев заключи: "Ако трябва да бъдем наистина справедливи, не е честно пък и на Украйна да казваме "Бийте се, докато измислим как да станат нещата", заключи Ковачев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.