Полското разузнаване подозира, че фалшива козметика, възглавници за масаж и секс играчки са използвани за пренасяне на експлозиви от Русия в страни от Европа.
"Необработени самоделни експлозиви. Руснак, известен като Воин. Кодова дума: Мария". Това са едни от ключовите елементи на предполагаем саботаж, ръководен от Русия, който доведе до взривяването на три пратки в куриерски складове във Великобритания, Германия и Полша миналото лято, заяви пред Reuters човек, запознат с полското разследване.
Възглавниците, опаковани в пратките с козметика и секс играчки, са съдържали скрити самоделни запалителни устройства, направени от коктейл от химикали, включително силно реактивен магнезий, твърди запознатият със случая, който предостави най-подробния досега разказ за предполагаемия заговор.
Химикалите са били възпламенени от предварително задействани детонатори, адаптирани от евтини китайски електронни джаджи, използвани за проследяване на предмети като изгубени ключове, като ефектът е бил подсилен от тубичките с нещо, което е изглеждало като козметика, но всъщност е съдържало гел, направен от запалими съединения, включително нитрометан, според източника на британската агенция.
"Производството по това дело се отнася до престъпни дейности, вдъхновени от руското ГРУ (Главно разузнавателно управление)“, заявява източникът, като има предвид външното военно разузнаване на Москва.
Британската агенция съобщава, че за първи път се посочват подробности за разследването, като публикацията се опира на разказа, предоставен от източник, близък до полския случай, както и на интервюта с повече от дузина европейски служители по сигурността.
"Констатациите дават рядък поглед върху начина, по който се провеждат саботажните кампании на място".
Европейските ръководители на службите за сигурност оповестиха пожарите в складовете през октомври, описвайки ги като част от "хибридна война“, водена от Русия с цел дестабилизиране на функционирането на държавите, които подкрепят Украйна, включваща тактики като палежи и кибератаки.
Те заявиха, че пратките, които са се запалили в складове, предизвиквайки пожари, но без да наранят никого, са били опит за бъдещ руски заговор за взривяване на подобни пратки във въздуха по време на товарни полети до Съединените щати и Канада.
"С войната в Украйна тези атаки се засилиха, станаха по-чести и по-настойчиви“, заявява Нику Попеску, заместник министър-председател и министър на външните работи на Молдова до началото на миналата година, а сега изтъкнат сътрудник по политиките в изследователския център "Европейски съвет за външна политика".
"Разбира се, това представлява риск за хората, за гражданите в целия Европейски съюз".
Кремъл отхвърля обвиненията, че Русия има пръст в пожарите. "Не знаем нищо за това", е коментирал говорителят Дмитрий Песков пред британската агенция.
"Не изключваме това да е просто поредната фалшива новина или проява на сляпа русофобия".
Кремъл заявява, че европейските твърдения за руска саботажна или хибридна кампания са напълно неоснователни.
Детонациите на пакетите бяха извършени на 19, 20 и 21 юли в британския град Бирмингам, Лайпциг в Германия и близо до полската столица Варшава.
Двама служители по сигурността на ЕС, запознати с предполагаемите атаки заявяват, че полската клетка е типична за методите на руското разузнаване. Те допълват, че руските служби често набират местни престъпници, които да изпълняват плановете им, като им дават основни инструкции чрез Telegram и плащат на всеки оперативен работник до няколко хиляди евро за работа.
Съставките и запалките, описани подробно в случая, са широко достъпни в магазините, в които се продават продукти като торове и пиротехнически изделия, заявява Ярослав Стелмах, бивш специалист по обезвреждане на бомби, който ръководи проекта "Безопасност" в консултантска фирма, която съветва, наред с другото, и за сигурността на обществените сгради.
Макар че малките, необработени устройства могат да предизвикат само малък пожар, те трудно могат да бъдат открити, допълва той. "Това е изключително евтин, много ефективен и много анонимен метод за производство на взривни устройства".
Според лицето, запознато с разследването, делото на полската прокуратура се основава на показанията на поне петима заподозрени членове на предполагаемата диверсионна клетка, както и на засекретените констатации на службите за сигурност.
Националната прокуратура е заявила пред агенцията, че следователите са иззели и четвърта пратка, която не е успяла да се взриви във варшавско депо, което им е позволило да изследват съдържанието ѝ непокътнато. /Фокус
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.