IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Америка въстана срещу Тръмп и Мъск СНИМКИ/ВИДЕО

Милиони хора взеха участие в масови протести в САЩ и Европа

А

Милиони хора взеха участие в масови протести срещу президента Доналд Тръмп и Илон Мъск. Шествия имаше във всички 50 щата, както и по света. Те бяха организирани от продемократично движение в отговор на това, което те наричат ​​„враждебно превземане“ и атака срещу американските права и свободи.

Над 1400 масови протести под наслов „Долу ръцете!“ бяха проведени в столиците на щатите, федералните сгради, офисите на Конгреса, централата на социалното осигуряване, парковете и кметствата в цялата страна - навсякъде, където "можем да се уверим, че ни чуват", казаха организаторите. „Долу ръцете!“ изисква „край на това милиардерско заграбване на властта“.

„Независимо дали сте мобилизирани от атаките срещу нашата демокрация, съкращаването на работни места, нахлуването в неприкосновеността на личния живот или посегателството върху нашите услуги – този момент е за вас“, се казва в листовките на събитието. „Ние се стремим да изградим масово, видимо, национално отхвърляне на тази криза.“

Близо 600 000 души се бяха записали да присъстват на събитията онлайн, някои от които се проведоха в големи градове като Лондон и Париж, според Indivisible, една от организациите, водещи движението в сътрудничество с национална коалиция, която включва организации за граждански права, ветерани, групи за правата на жените, профсъюзи и защитници на LGBTQ+.

Организаторите казват, че имат три искания: 

  • Край на милиардерското поглъщане и ширещата се корупция в администрацията на Тръмп;
  • Край на съкращаването на федералните фондове за Medicaid, социално осигуряване и други програми, на които работещите хора разчитат; 
  • Край на атаките срещу имигранти, транс хора и други общности.

Държавни представители говорят на протестите

По време на протеста във Вашингтон, окръг Колумбия, множество представители се качиха на подиума, за да говорят за администрацията на Тръмп, включително представителят на Демократическата партия Джейми Раскин от Мериленд, който каза, че няма бъдеще с президент, който има „политиката на Мусолини и икономиката на Хърбърт Хувър“.

„Нашите основатели написаха конституция, която не започва с „Ние, диктаторите“, а в преамбюла се казва „Ние, хората“, каза Раскин пред многохилядна тълпа, събрана на паметника на Вашингтон, държейки плакати, осъждащи администрацията. „Нито един морален човек не иска диктатор с крах на икономиката, който знае цената на всичко и стойността на нищо.“

Участниците в митинга пътуваха от цялата страна в демонстрация на сила в столицата на нацията поради опасения относно политиките на администрацията. Демонстрантите в National Mall скандираха „Хей, хо, Тръмп трябва да си ходи“, докато държаха табели с надписи „Защитете нашата конституция“ и „Долу ръцете от нашите права“.

„Ако искате държава, която все още вярва в надлежен процес, ние трябва да се борим за нея“, каза депутатът от Демократическата партия в Минесота Илхан Омар на протеста във Вашингтон. „Ако вярвате в страна, в която се грижим за нашите съседи, грижим се за бедните и гарантираме, че децата ни имат бъдеще, в което могат да вярват, трябва да се борим за нея.“

Представителят на Флорида Максуел Фрост също говори пред тълпата, призовавайки хората да предприемат действия, като протестират, даряват за взаимопомощ, участват в насочващи действия и се фокусират върху законодателни стратегии.

„През цялата човешка история, авторитаристите никога не са били доволни от властта, която имат, и затова тестват границите, прекрачват границите, нарушават закона и след това гледат на обществеността, за да видят дали остава тиха или надига вой“, каза Фрост

В Лос Анджелис протестиращите маршируваха по кръг от 1 миля към кметството, скандирайки „Власт на хората“ и размахвайки знаци с послания като „Долу ръцете от образованието“ и „Съпротива, съпротива“.

Откакто Тръмп встъпи в длъжност, неговата администрация гласно изрази усилията си да намали федералните разходи, независимо на кого може да навреди този ход. Хиляди федерални служители са били уволнени или са получили незабавни уведомления за прекратяване на договорите им като част от плана на Тръмп и Мъск за съкращаване на федералното правителство.

А Мъск, най-богатият човек в света, агресивно прокарва политики за намаляване на разходите като ръководител на така наречения отдел за правителствена ефективност, като същевременно многократно подвежда обществеността относно федералните разходи, пишат от CNN.

Той също така се похвали, че е поставил USAID - агенция, която храни някои от най-бедните, най-отчаяните хора в света и е спасила милиони животи - „в машината за дробене на дърва“. Тръмп и Мъск демонтираха програмите за чуждестранна помощ, които подкрепят крехките демокрации в чужбина, и пуснаха в отпуск федерални работници, които защитават изборите в САЩ в ход, който според настоящи и бивши служители изоставя десетилетия американски ангажименти към демокрацията.

Администрацията за социално осигуряване, отговорна за месечните обезщетения на около 73 милиона американци, сега е в смут след мащабна реорганизация, включително съкращаване на хиляди служители.

Тръмп и неговият екип също така предприеха извънредни мерки за потушаване на имиграцията, оказвайки агресивен натиск върху ICE да ускори арестите на мигранти и рекламирайки планове за масово депортиране, въпреки че администрацията направи множество погрешни стъпки през последните седмици, включително погрешно депортиране на мъж от Салвадор.

„Казват ни, че имигрантите ни крадат работните места, но те са тези, които изпращат работни места в чужбина и наемат корпоративни адвокати, за да отидат и да разбият профсъюза“, каза Фрост. "Те ни казват, че транс хората са заплаха за нашите деца, но те са тези, които демонтират общественото образование. Те са тези, които отричат ​​климатичната криза. Те са тези, които тровят нашата планета. Те са тези, които не правят нищо по отношение на националното извънредно положение за общественото здраве заради насилието с оръжие."

Администрацията на Тръмп често поставя под съмнение науката за климата и каза, че ще отмени основните политики в областта на климата, включително правилата, насочени към замърсяването от превозни средства и електроцентрали, в сериозен удар върху напредъка на Америка по отношение на чистия въздух, чистата вода и действията в областта на климата. Тръмп също така нареди на федералното правителство да преоцени своите политики за оръжие и всички текущи съдебни спорове, които биха могли да ограничат правата на американците върху притежанието на оръжие.

Фрост нарече сегашното състояние на политиката в Америка „коварен възход на авторитаризъм“, подхранван от „корумпирани милиардери и мега корпорации“, които смятат, че имат право да контролират всички аспекти от живота на своите граждани, включително свободата на словото.

Арестът на Махмуд Халил, палестински бежанец, чиято зелена карта беше отнета заради участието му в демонстрации в Колумбийския университет, повдигна смразяващи въпроси за това дали хората наистина могат да упражняват своето конституционно защитено право на свобода на словото.

„Нашите общности плащат цената, докато хората като Тръмп и Мъск по света печелят пари. Не става дума само за пари – става въпрос за власт“, ​​пишат организаторите на протестите "Долу ръцете". "Тази администрация се насочва към всички, които не са част от 1% - ветерани, деца, възрастни хора, фермери, имигранти, транссексуални хора и политически опоненти. Всичко това, за да консолидира властта и да възнагради своите съюзници."

Въпреки че протестите в цялата страна бяха до голяма степен мирни, в центъра на Лафайет, Индиана, мъж извади дълъг пистолет от колата си и се приближи до тълпата.

Полицията в Лафайет казва, че мъжът се е опитал да направи законен завой на кръстовище близо до съда на окръг Типеканое, но е бил блокиран от протестиращи на улицата. Мъжът е излязъл от камиона си и според изявлението на полицията е бил блъснат с глава от протестиращ след ескалиране на напрежението между него и тълпата демонстранти.

След това мъжът се върнал в камиона и извадил пистолет от автомобила си, който по-късно описал като акт на самоотбрана, преди да го постави обратно в камиона си, се казва в изявлението.

Полицейски служители в Лафайет са задържали мъжа, след като са получили сигнали, че е насочил оръжието си към протестиращи. Полицията обаче каза, че след разследване на инцидента е установила, че той не е насочил оръжието към никого и го е освободила.

Президентите на профсъюзите се изказват

Двама президенти на синдикатите на федералните служители се обявиха в събота срещу Тръмп и политиките му, насочени към федералните работници на протеста в окръг Колумбия.

"(Администрацията) на Тръмп напълно унищожава обществените услуги в тази страна. Точно така. Те твърдят, че правят правителството по-ефективно", каза президентът на Националната федерация на федералните служители Ранди Ъруин. "Това е шега, хора. Това е жестока шега. Те правят точно обратното."

NFFE и Американската федерация на държавните служители са част от коалиция от синдикати, които заведоха дело в Окръжния съд на САЩ в Сан Франциско тази седмица, опитвайки се да попречат на администрацията на Тръмп да прекрати правата на колективно договаряне за много федерални служители.

"Те мислеха, че сме лесни мишени. Но позволете ми да ви кажа нещо за членовете на профсъюза и ветераните. Няма да бъдем сплашени. Аз самият съм ветеран. Аз съм ветеран от армията. Няма да ни накарат да мълчим. Няма да се поклоним. Ще станем и ще кажем ръцете далеч от нашия съюз. Ще станем и ще кажем ръцете далеч от нашия договор", каза президентът на AFGE Еверет Кели.

Ервин нарече хода на администрацията на Тръмп „най-голямата атака срещу колективното договаряне, която някога сме виждали в тази страна“.

„AFGE беше в съдилищата, в медиите, в Конгреса и тук, с вас на улицата. Ние не само сме на корта, но и ритаме задните им части, докато сме в корта, и ще продължим да ги ритаме по задните части“, каза Кели.

Откакто встъпи в длъжност, Тръмп се опита да промени федералната работна сила. В един от най-ранните си ходове той сложи край на дистанционната работа за държавни служители и на агенциите бяха предоставени насоки как могат да отменят колективните трудови договори на синдикатите относно работата от разстояние и работата от разстояние.

Най-малко 121 361 служители са били уволнени от федералните агенции досега, според последните данни на CNN на 28 март.

Някои социологически проучвания показват, че рейтингът на одобрение за президента Тръмп леко намалява

Едно проучване на Reuters/Ipsos, публикувано по-рано тази седмица, установи, че рейтингът му на одобрение е спаднал до 43%, което е най-ниската точка, откакто Тръмп започна втория си мандат през януари. Когато беше встъпил в длъжност на 20 януари, рейтингът му на одобрение беше 47%.

Същото проучване установи, че 37% от американците одобряват неговото управление на икономиката, докато 30% одобряват стратегията му за справяне с разходите за живот в САЩ.

Друго скорошно проучване, проведено от Harvard Caps/Harris, установи, че 49% от регистрираните гласоподаватели одобряват представянето на Тръмп на поста, спад от 52% миналия месец. Същото проучване обаче установи, че 54% от избирателите вярват, че той върши по-добре работата си, отколкото Джо Байдън като президент.

Една протестираща във Вашингтон на име Тереза ​​каза пред BBC, че е там, защото „губим демократичните си права“.

„Много съм загрижена за съкращенията, които правят на федералното правителство“, каза тя, добавяйки, че е загрижена и за пенсионните и образователни обезщетения.

Попитана дали смята, че Тръмп ще получи посланието на протестиращите, тя каза:

„Е, да видим. [Тръмп] играе голф почти всеки ден.“

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата