Най-голямата младежка християнска мисионерска организация в света е изправена пред обвинения в духовно насилие и контролиращо поведение от страна на млади хора, които казват, че са останали „травмирани“.
Разследване на Observer разкри доказателства за пропуски в Youth With a Mission (YWAM) (Младежи с мисия) - глобално движение, което обучава млади християни да разпространяват Евангелието. Говорител на YWAM каза, че организацията е „с разбито сърце“ от твърденията и е „дълбоко ангажирана с безопасността и благосъстоянието“ на всички, за които се грижи.
Обвиненията обхващат две десетилетия и включват твърдения, че млади мисионери са били публично засрамвани и са подлагани на ритуали за „излекуване“ на тяхната хомосексуалност. А когато са искали да напуснат им е казвано, че това е против Божията воля.
Млади възрастни британци, които са се записали за училища за обучение и задгранични мисионерски пътувания, описват редовни сесии за изповед, на които са били притискани да признаят своите „грехове“ пред групата.
"Греховете" включват възприемани морални прегрешения като хомосексуални мисли, сексуална активност, аборти и гледане на порнография, както и други „грехове“ като неподчинение на лидер или наличие на „бунтовнически мисли“. Според бивши мисионери онези, които са си признали, могат да бъдат разпитани и накарани да се извинят публично. За тях може да се молят или да бъдат наказани, включително да бъдат отстранени от ролите на доброволци. В някои случаи интервенциите са били по-екстремни. Бивши доброволци на YWAM описват използването на ритуали, подобни на екзорсизъм, за прогонване на демони от хора, които са признали, че са правили секс, без да са сключили брак.
Друг бивш британски лидер на YWAM описва „изгонване“ в база в Австралия, уредено след като мъж разкрил, че е имал сексуални отношения с други мъже. Лидерите поставили ръцете си върху него, преди да започнат да пеят молитви за „прогонване на духа на хомосексуалността“, докато той се гърчел на земята. Самият британец се борел със сексуалността си и казвал, че е останал с чувството, че в него живее „демон“.
Твърди се, че ритуалите на „покаяние и прошка“ са част от по-широка картина на контрол в някои бази, която също включва ограничения върху романтичните връзки, облеклото и кога мисионерите могат да посещават семейството си.
Командите често се съобщавали от лидерите, сякаш са инструкции от Бог.
„Те винаги променяха това, което другите хора искаха да направят, като казваха: „Мисля, че Бог казва това“. Използваше се за манипулиране“, твърди един бивш мисионер.
YWAM работи в около 180 страни и изпраща около 25 000 души на краткосрочни мисии всяка година. Основана е през 1960 г. от американския мисионер Лорен Кънингам и има ключови бази в САЩ, Австралия, Швейцария и Обединеното кралство, където е регистрирана благотворителна организация.
Говорител на YWAM England каза, че е ангажиран с „непрекъснато подобряване на практиките за защита“ и че всяко място е отговорно за спазването на стандартите. Той заяви, че е „категорично против“ насилствените самопризнания.
„Въпреки че може да се случи изповед на грях, лицето никога не трябва да бъде публично засрамвано или притискано да се извини.“
Миналата година базата на YWAM в Пърт, Австралия – една от най-големите в света – беше подложена на проверка за справянето с предполагаемо историческо сексуално неправомерно поведение, включително твърдения, че нейните лидери са казали на предполагаемите жертви да се извинят на своите предполагаеми нападатели, че са ги „подвели“. База на YWAM в Обединеното кралство наскоро беше затворена на фона на твърдения за духовно насилие.
YWAM има основни изявления на принципи и ръководи училища за обучение на ученичество, които имат подобна структура във всички бази, с лекции по теми като „грях, покаяние и реституция“, „духовна война“ и „възпитаване на нации“.
Кодексът на поведение за Университета на нациите, неакредитираният християнски университет на YWAM, който ръководи училищата за обучение на YWAM, гласи „всяко морално нарушение", включително „сексуална неморалност", е основание за дисциплинарни действия. Други основания изброяват блудството и хомосексуализма като неморално поведение наред с кръвосмешението и скотоложството.
През 2020 г. Лин Грийн, един от най-високопоставените лидери на YWAM и основател на YWAM Англия, публикува пост в блог, призоваващ човешката раса да се „покае за пренебрегването на Божиите закони“, като обвиняви аборта и „хомосексуалната програма“ за „допринасяне за унищожението“.
Фелисити Дейвис, 34, дизайнер от Йоркшир, която е прекарала шест години в YWAM, след като се е присъедила на 18-годишна възраст, каза, че „културата на чистота“ и предполагаемото контролиращо поведение в база в Южна Африка са я карали да се чувства „задушена“ и „недостатъчно добра“.
„Постоянно трябваше да правя определени неща, за да ме обича Бог или да бъда приета“, каза тя. "Хората трябва да са наясно, че не всичко е прекрасно. Много хора се травматизират."
Лена Стари, 26, от Бристол, която се присъедини към YWAM на 18 години, каза, че опитът й в Швейцария я е накарал да страда от панически атаки и са й отнели години, за да се освободи. Това я накарало „много трудно да се довери на други хора“. А сега тя вече не е религиозна.
„Просто ми беше толкова трудно да повярвам, че Бог е любящо същество, ако всичко, което ми се казваше, беше истина“, каза тя.
Говорител на YWAM каза: „Въпреки че голям брой хора са имали положителен опит в YWAM, ние сме наясно и дълбоко съжаляваме, че някои са имали вредни преживявания на духовно насилие и манипулация.“ Те казаха, че всяка база е отговорна за опазването и е държана под отговорност от ръководни екипи, наблюдаващи конкретни региони.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.