IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Икономическите перспективи се променят за дни от стабилен растеж към риск от рецесия

От 80-те години на миналия век Тръмп твърди, че глобалната търговска система е нагласена срещу САЩ

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Неотдавнашният спад на фондовия пазар и налагането на мита породиха опасения за потенциална рецесия. Ръководителят на икономическите изследвания на JPMorgan повиши вероятността от глобална рецесия до 60% от 40%. Банката очаква брутният вътрешен продукт на САЩ да се свие с 0,3% през четвъртото тримесечие на 2025 г. спрямо година по-рано, пише The Wall Street Journal.

Очаква се митата да повишат цените и да намалят разходите на домакинствата, докато несигурността може да попречи на бизнес инвестициите.

Фондовият пазар се срина миналата седмица, след като президентът Тръмп обяви най-високите мита от повече от век, изпарявайки богатство от над 6 трилиона долара за два дни.

Дали реалната икономика ще последва е невъзможно да се знае. Но рисковете са в тази посока.

Наличните доказателства сочат, че икономическите основи на САЩ са останали силни през март. Ръстът на работните места се ускорява , като заплатите в неселско стопанство се увеличават с 228 000, безработицата е ниска от 4,2%, заплатите нарастват стабилно, а съкращенията са редки. 

Но светът се промени в сряда, която Тръмп нарече Ден на освобождението. Той обяви огромни мита за почти всяка страна - на практика най-голямото увеличение на данъците в САЩ от 1968 г. насам, според JPMorgan. В четвъртък американските пазари претърпяха най-стръмните си спадове от 2020 г. насам, като S&P 500 падна с 4,8%. В петък Китай отвърна с 34% допълнителни мита върху всички стоки, внасяни от САЩ, а S&P 500 се срина с допълнителни 6%.

Спадът на акциите, паралелната разпродажба на нежелани облигации, цената на митата и перспективата за по-слаб износ от ответни мита - всичко това сега тежи върху перспективите. 

В бележка, озаглавена „Ще има кръв“, ръководителят на икономическите изследвания на JPMorgan, Брус Касман , повиши вероятността от глобална рецесия до 60% от 40%. Банката очаква брутният вътрешен продукт на САЩ да се свие с 0,3% през четвъртото тримесечие на 2025 г. спрямо година по-рано; преди това очакваше ръст от 1,3%. Безработицата ще достигне 5,3% през следващата година, казва JPMorgan.

Главният икономист на Nomura Дейвид Сейф каза, че не е видял достатъчно данни, за да прогнозира пълна рецесия, често определяна като две последователни тримесечия на свиващ се БВП.  Но това не означава, че няма да се чувства като такъв.

Тръмп казва, че митата му ще върнат американските работни места от чужбина. Това е горещо обсъждано, но дори и да е вярно, митата вероятно първо ще отслабят разходите на домакинствата , които движат 70% от БВП.

Митата, обявени от Тръмп на 2 април, ще повишат средната ефективна тарифна ставка на САЩ от 2,5% през 2024 г. до около 22,5%, според лявоцентристката Yale Budget Lab. В комбинация с по-тесните тарифи, които Тръмп наложи през февруари и март, това ще повиши цените с 2,3% в краткосрочен план, което се равнява на 3800 долара по-малко покупателна способност за средното домакинство. Това ще намали с около 0,9 процентни пункта растежа на БВП през четвъртото тримесечие спрямо година по-рано, каза Ърни Тедески , директор по икономиката.

От 80-те години на миналия век Тръмп твърди, че глобалната търговска система е нагласена срещу САЩ. Все пак до миналата седмица голяма част от Уолстрийт се надяваха, че Тръмп вижда митата като временна тактика за преговори, а не като постоянна, отчасти въз основа на съобщения от Тръмп и някои помощници , включително министъра на финансите Скот Бесент.

Goldman Sachs каза на 20 март, че проучване сред инвеститорите показва, че пазарът очаква средните мита в САЩ да се повишат с 8,6 процентни пункта през 2025 г. Към 2 април Тръмп ги е повишил с близо 20 процентни пункта.

Икономиката на САЩ е обект на завист в света през последните години. Растежът е средно близо 3% от 2022 г. насам, изпреварвайки глобалните конкуренти на Америка и заглушавайки съмняващите се, които прогнозираха, че агресивните увеличения на лихвените проценти от Федералния резерв ще причинят рецесия.

Но в сравнение с най-новата вълна от страхове от рецесия в края на 2022 г. и 2023 г., пазарът на труда е на по-мека основа. Финансите на домакинствата с по-ниски доходи са обтегнати от месеци, а просрочията по заемите пълзят .

Що се отнася до Фед, при повечето спадове забавянето на растежа води до облекчаване на ценовия натиск и дава комфорт на централната банка да намали лихвените проценти.

Но когато шокът идва от по-високите цени, като например петрола през 70-те години на миналия век или митата сега, инфлацията може да се повиши, дори когато икономиката се превърне в круша. Резултатът, стагфлацията, оставя Фед по-малко сигурен кой път да промени лихвите.

Ако ударът върху инфлацията се окаже временен и инфлацията изглежда ще възобнови спада си към целта на Фед от 2%, политиците биха могли да върнат икономиката от пропастта чрез намаляване на лихвените проценти. Но ако потребителите и фирмите очакват по-висока инфлация да продължи, Фед вероятно ще избегне съкращения, докато не се появят ясни признаци на слабост, в който момент може да е твърде късно да се предотврати рецесията.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата