IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Защо Египет премества танкове през Синайската пустиня?

Кайро не изглежда заинтересован от нахлуване в Газа или съседен Израел

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Кайро не изглежда заинтересован от нахлуване в Газа или съседен Израел. Вместо това присъствието на танковете е демонстрация на сила, целяща да задържи големи бежански потоци от палестински араби извън тяхната територия.

Израел изпрати официално предупреждение до египетското правителство в Кайро, цитирайки, че тяхното масивно и продължаващо военно натрупване на Синайския полуостров нарушава историческия и доскоро траен мирен договор между Египет и Израел от 1979 г. , който беше подписан след Споразуменията от Кемп Дейвид от 1978 г. , пише Брандън Уайчерт, старши редактор по национална сигурност в The National Interest, както и сътрудник в Popular Mechanics.

Между другото, договорът от 1979 г. предвижда, че Синайският полуостров, разделящ ивицата Газа от Египет, трябва да бъде демилитаризиран. Въпреки това в продължение на седмици египетската армия, доставяна от САЩ, струпва голям — и според Израел неприемлив — брой войски и бронирани превозни средства в Синайската пустиня. Множество доклади от региона предполагат, че египтяните са разположили остарелите си основни бойни танкове M60 Patton, произведени в САЩ.

По-конкретно, египетските сили изглежда са били изпратени на места като пресичането на Рафах с Газа в отговор на страховете на Кайро , че Израел се опитва да принуди преместването на огромен брой палестински араби в Ивицата Газа на египетска територия.

Междувременно Израел подчерта движението на MBT Patton към това, което египетско-израелският мирен договор от 1979 г. определи като „Зона А“, зоната, която е най-близо до изключително важния Суецки канал. Всъщност израелските лидери са бесни не само от присъствието на танковете, но и от броя , който е бил преместен в района най-близо до Суецкия канал. Изглежда, че този брой далеч надхвърля дългогодишния таван от 230 MBT в зона A.

Нито почтените танкове Патън са единствените превозни средства, които дразнят Йерусалим. Няколко египетски MBT M1A1 Abrams също започнаха да пристигат в района. Египетските MBT Abrams са забелязани да се движат към сборни пунктове в централен Синай и близо до граничния пункт Рафа.

Позиционирането на тези танкове – по-специално усъвършенстваните MBTs Abrams, заедно с техните стратегически местоположения – в Синай не е просто раздразнение за Израел. Това показва още един усложняващ фактор за това, което мнозина предполагат, че ще бъде подновен кръг от атаки от израелските сили срещу цели на Хамас в Ивицата Газа, което естествено ще предизвика масивни потоци от палестински бежанци към Синай. Ако Египет ефективно блокира потока от бежанци от Газа, това неизбежно ще доведе до повече цивилни жертви в ивицата – което от своя страна ще окаже политически натиск върху Израел да намали сраженията, спъвайки усилията му да нанесе фатален смъртоносен удар на Хамас.

Танковият флот на Египет е масивен, но предимно стар

Египетският M60A3 Patton е реликва от епохата на Студената война, която Египет интегрира в своите въоръжени сили, предимно като наследена система заедно с по-новите американски модели танкове (като M1A1 Abrams).

Разработен от армията на Съединените щати през 50-те години на миналия век и модернизиран през 70-те години на миналия век, вариантът M60A3 влезе в експлоатация през 1978 г., включващ подобрени системи за управление на огъня, термичен мерник и 105-милиметров нарезен пистолет M68, способен да стреля с различни патрони, включително бронебойни снаряди със стабилизирано изхвърляне на сабот (APFSDS) за противотанкови роли.

Египет придоби стотици M60, включително варианта A3, изброен по-горе, чрез тесния си съюз за военна помощ със Съединените щати, започващ през 80-те години на миналия век, с около 1000 танка от серия M60 в арсенала на Египет до 2000-те години.

M60 имат максимална скорост от 30 мили в час и се задвижват от дизелов двигател Continental AVDS-1790 с мощност 750 конски сили . Неговата броня, с дебелина до 250 mm в някои области с надстройки, предлага прилична защита срещу по-стари заплахи, но често е превъзхождана от съвременните противотанкови оръжия. M60 се счита за по-малко усъвършенстван от Abrams, но е здрава, по-евтина и издръжлива добавка към по-новите танкове Abrams в арсеналите на Египет.

Що се отнася до M1A1 Abrams, Египет включи тези емблематични американски танкове в своите въоръжени сили чрез сделка за съвместно производство, което го направи крайъгълен камък на египетската армия.

Въведен през 1980 г. от General Dynamics, M1A1 включва 120 mm гладкоцевно оръдие M256, усъвършенствана композитна броня Chobham (като някои египетски единици вероятно разполагат слоеве с обеднен уран) и сложна система за управление на огъня с термично изображение.

Египет започна да получава и сглобява тези танкове през 90-те години на миналия век във фабрика близо до Кайро, с над 1300 доставени до 2025 г. - пригодени за екстремни пустинни условия.

M1A1 се задвижва от газов турбинен двигател Honeywell AGT1500 с мощност 1500 конски сили, който развива скорости до 42 мили в час по пътищата. Неговата броня и реактивни надстройки осигуряват силна защита срещу повечето противотанкови заплахи, докато пистолетът му може да стреля с модерни патрони, като M829 APFSDS за пробиване на тежка броня . Египетските версии са леко понижени от американските модели, като им липсват някои секретни технологии. Въпреки това, тези системи са много способни - адаптирани специално за бойните условия в пустинята на Египет, което ги прави особено подходящи за битка на Синайския полуостров.

Египет не иска война с Израел

Разбира се, ако Израел някога се наложи да се изправи срещу египетската армия, техните собствени способности са смъртоносни. Все пак трябва да се отбележи, че египтяните изглежда просто заемат предна отбранителна позиция.

Кайро не изглежда заинтересован от нахлуване в Газа или съседен Израел. Вместо това присъствието на танковете е демонстрация на сила, целяща да задържи големи бежански потоци от палестински араби извън тяхната територия - вероятно от страх, че няма да им бъде позволено да се завърнат и Кайро ще бъде принуден да се грижи за тях в продължение на десетилетия, както са правили други нации, приемащи палестински бежанци. Второ голямо безпокойство, разбира се, е, че притокът на такива групи бежанци ще доведе със себе си десетки радикални ислямисти, разрушавайки светския, но несигурен политически ред в Египет.

Ясно е, че ситуацията в региона се влошава. Докато Израел се стреми да засили собствените си интереси в областта на сигурността по отношение на Хамас в Газа, Фатах на Западния бряг, Хизбула в Ливан и Иран, множество други играчи в региона, като египтяните или турците, се обединяват силно срещу израелските ходове, сериозно усложнявайки тези израелски усилия - и по този начин намалявайки цялостната позиция на Израел в областта на сигурността в региона.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата