IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Тръмп и Мъск изградиха алтернативна реалност и сега всички живеем в нея

Заедно двамата създадоха нов политически пейзаж

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

"Скъпи сънародници американци, това е Денят на освобождението“, каза президентът Доналд Тръмп от Розовата градина на Белия дом, използвайки термин, който сам си е измислил, докато разкрива всеобхватен тарифен план срещу всички търговски партньори на САЩ.

Денят "ще бъде запомнен завинаги като деня, в който американската индустрия се възроди, денят, в който съдбата на Америка беше върната и денят, в който започнахме да правим Америка отново богата", каза президентът.

Фанфарите в сряда се противопоставиха на съветите на множество експерти, които предупредиха за "катастрофалните" ефекти, които тези данъци биха имали върху потребителите в САЩ. Един ден след "Деня на освобождението" световните фондови пазари се сринаха и световните лидери обещаха да отмъстят.

Във встъпителната си реч президентът каза "както никога досега"пет пъти, а планът за тарифите е само последният пример за способността му да изгради алтернативна версия на реалността.

"Наистина не сме виждали нещо подобно", казва Чапман Ракауей, професор по политически науки в университета Радфорд, пред The ​​Independent. Той нарече това ниво на огъване на реалността „безпрецедентно“ в съвременната история на САЩ.

Тръмп винаги е правил това. През април 2011 г. водещият на Celebrity Apprentice каза на своята колежка от мрежата Мередит Виейра, че има "истински съмнения", че президентът Барак Обама е роден в Съединените щати.

Интервюто съживи расистката конспирация за "раждане", която за първи път се появи по време на президентските избори на Обама през 2008 г., и помогна на Тръмп да постави основата за политическа реалност, в която фактите са без значение – и върху която той вече е изградил две президентства.

Сега обаче той има подкрепата на друг фен на изопачаването на истината: Илон Мъск. Технологичният милиардер и сега президентски съветник купи Twitter, уволни модераторите на съдържанието му и възстанови спрените акаунти (включително тези на поддръжниците на QAnon). Той дори лично е разширил други маргинални теории, като „Pizzagate“.

Заедно Тръмп и Мъск създадоха нов политически пейзаж: такъв, в който президентът се обявява за „крал“, а Конституцията се игнорира. В тази реалност има само два пола, Канада може да бъде 51-вият щат, а Гренландия може да бъде купена.

Това може да се дължи отчасти на историите на Тръмп и Мъск в света на бизнеса. Тръмп преодоля шест фалита, за да стане най-богатият президент в историята на нацията, а Мъск, основателят на Tesla и Space X, сега се оказва съветник на президент.

Тяхното поведение в Белия дом е следвало нормите на бизнес лидерите – по-скоро от типа, който обикновено се спазва от президентите и техните съветници, като спазване на проверки и баланси и зачитане на върховенството на закона.

В бизнеса „в голяма степен правите това, което искате и каквото чувствате, и крайната мярка за успех там е печалбата“, казва Ракауей.

Например, двойката призовава за импийчмънт на съдии, които се произнасят срещу администрацията на Тръмп, не по причини, „базирани на конституционни принципи или установени норми през последните 230 години“, добавя Ракауей, а защото просто не харесват решенията.

Изхвърляйки типично бавния бюрократичен процес, Тръмп и Мъск, чрез Министерството на правителствената ефективност, действат бързо, но не и предпазливо. В резултат на това правителството се опита да наеме отново важни работници, след като „случайно“ ги уволни, пося хаос и объркване и беше обвинено в „вероятно нарушаване“ на Конституцията в една от многото правни битки, пред които е изправено сега.

Стив Хенсън, професор по управление в Колежа на Уилям и Мери, смята, че Тръмп управлява правителството като „семеен бизнес“.

Използвайки термин, измислен от немския социолог Макс Вебер, Хенсън описва Тръмп като „патримониален“ лидер, който упражнява власт въз основа на лична лоялност.

„Патримониални лидери, включително не само Тръмп, но и политици, като Владимир Путин в Русия, Виктор Орбан в Унгария и Бенямин Нетаняху в Израел се отнасят към държавата като към своя лична собственост и я управляват като нещо като „семеен бизнес“, казва Хансън.

Моментът, в който Тръмп позира до червена Tesla на моравата на Белия дом, докато цената на акциите на производителя на електрически превозни средства се срина, беше връщане към предмодерните времена, които видяха „използването на държавата за насърчаване на икономическите интереси на владетеля и неговото „разширено домакинство“, твърди Хансън.

Патримониалните лидери управляват както намерят за добре", обяснява той. „По тази причина те виждат независимите източници на опит и професионализъм като заплаха и се стремят да ги подкопаят възможно най-силно.“Президентът е разпитвал журналисти, съдии и прокурори."

Тръмп дори забрани на репортер от Асошиейтед прес да присъства на събития в Овалния кабинет, след като новинарската агенция отказа да нарече Мексиканския залив Американския залив - още един ход, който сам по себе си променя реалността.

"Имаше улики" в неговия реторичен стил много преди да поеме поста, казва Ракауей, посочвайки времето на Тръмп в The Apprentice. 

"Всичко е свързано с наличието на враг... Винаги е имало подход "добри срещу лоши“ [в шоуто]."

Тръмп е склонен да атакува лично тези, които не са съгласни с него, защото „това увеличава тази лоялност от страна на неговите поддръжници, които смятат, че той не само е прав, но и са преследвани за това, че е прав“, каза Ракауей.

Самият Мъск се превърна в машина за дезинформация. Само за трите месеца между подкрепата на Мъск за Тръмп и изборите през ноември 2024 г. „фалшивите или подвеждащи“ публикации на собственика на X (Twitter) са събрали 2 милиарда гледания, според доклад на Центъра за противодействие на цифровата омраза.

Не е само X обаче. Meta обяви, че премахва своите проверки на факти в Instagram и Facebook в полза на система, подобна на „бележките на общността“ на X седмици преди Тръмп да се върне на поста. Truth Social, социална медийна платформа, мажоритарно притежавана от Тръмп, има за цел да „създаде убежище за свобода на словото“ и насърчава „необремененото свободно изразяване“.

Президентът използва тази платформа, за да отблъсне тарифни заплахи, да обяви назначения в кабинета и да сподели други видове съдържание, включително странно, генерирано от AI видео на Ивицата Газа, ако следва визията на Тръмп и стане „Ривиерата на Близкия изток“.

Фенбазата, която той и Мъск изградиха, е подобна на религиозни последователи - каквото и да кажат, става „истина“ за тези, които им вярват, независимо колко е фактическо.

„Не бива да се подценява истинската емоционална връзка на президента Тръмп с неговите последователи, много от които го виждат като лидер, избран от Бог да спаси нацията“, казва Хенсън. „И дори Мъск има последователи, които го виждат като уникално брилянтен предприемач, способен да разбие старите бюрокрации, които преди са се смятали за недосегаеми.“

Пет години след интервюто си с Виейра, Тръмп призна, че Обама е роден в Съединените щати - крехко признание, което зависи от друга алтернативна версия на реалността. „Хилари Клинтън и нейната кампания от 2008 г. започнаха спора за раждаемостта“, каза Тръмп без доказателства през септември 2016 г. „Аз го завърших“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата