IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Мерц има проблем: Може ли да похарчи трилион евро?

Недостигът на работна ръка обаче остава широко разпространена тема

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Бъдещият канцлер на Германия Фридрих Мерц е осигурил политическа подкрепа за грандиозен план за увеличаване на инвестициите в инфраструктурата и армията, пише Bloomberg.Сега той трябва да похарчи парите, а това не е лесно в страна, която често се бори да свърши нещата.

Времето е от съществено значение: стремежът на президента на САЩ Доналд Тръмп към мир в Украйна и неговото оттегляне от отбраната бързо ще натоварят Германия и Европа да поемат мантията на сигурността – задача, която Мерц вече призна за критична. Освен това той знае, че най-голямата икономика в региона, вече уязвима от търговския протекционизъм на Белия дом, не може да си позволи още изгубени години.

Но дори и след приключването на усърдните коалиционни преговори през следващите седмици, постижението на Мерц за разхлабване на бюджетните правила, за да се отприщи разход, подхранван от дългове, ще се сблъска с ръкавицата на разширен контрол от страна на законодателите, последван от бюрократично вземане на решения за прилагането му, като всичко това се забавя от ограничения капацитет.

Бъдещият канцлер трябва спешно да трансформира германската държава или в противен случай рискува отворените фискални шлюзове да предизвикат повече струйка, отколкото потоп през по-голямата част от мандата му.

 "Това ще отнеме време" каза Вернер Гатцер , бивш заместник-министър на финансите на Германия, който сега е председател на надзорния съвет на Deutsche Bahn и част от група, защитаваща мерки за рационализиране на правителството. "Парите са налични сега. Следващата стъпка трябва да бъде реформирането на самата държава."

Паричните съкровища, които ще бъдат на разположение на Германия, обикновено се цитират на цели 1 трилион евро (1,1 трилиона долара). Това включва специален фонд от 500 милиарда евро за инфраструктура и след това пари за отбрана, които вече не са ограничени от дълговата спирачка на страната, след като Мерц проектира конституционни промени, изискващи изключително голямо мнозинство от законодателите.

Една стагнираща икономика вече направи подобна инвестиция желателна, но слабостите на отбраната на Европа създават още по-голям императив. Анализът на руската заплаха от военни плановици сочи необходимостта от надеждно възпиращо средство в рамките на пет до седем години.

Началото на просперитета от разкошните разходи може да бъде значително. Икономистите на Deutsche Bank повишиха своите прогнози за икономически растеж през 2026 г. до 1,5% от 1%, достигайки темп от 2% през 2027 г. Това е в съответствие с последните ревизии от Goldman Sachs и Commerzbank.

"След много години на обреченост и мрак и във времена на голяма несигурност, фискалният пакет може наистина да промени играта за настроенията в икономиката", каза главният икономист на Barclays Кристиан Келър . "Когато компаниите и инвеститорите видят възможности, те обикновено се възползват от тях."

Но самите пари може да пристигат бавно: годината може да е към своя край, когато инфраструктурният фонд стане закон, и подобно на други развити икономики, големите германски проекти са изправени пред проточени процеси на обществени поръчки, издаване на разрешения и планиране, които често отнемат много повече време от действителното строителство.

Имплицитно в икономическите прогнози е бавен старт на стимулите, достигащ пълното си въздействие едва през 2027 г. - когато мандатът на Мерц от до четири години преминава половината от своята точка.

Deutsche Bank смята, че разходите за инфраструктура ще достигнат общо 30 милиарда евро през 2026 г. След това ще се удвоят до 60 милиарда евро през 2027 г., преди да паднат обратно до 40 милиарда евро през 2028 г. Тя предвижда разходите за отбрана да нараснат от 80 милиарда евро на 110 милиарда евро през 2026 г., достигайки 150 милиарда евро през 2027 г.

Това съвпада с графика, предвиден от Тамо Димер , съръководител на германската финансова агенция, която управлява дълга на страната, който вижда изискванията на капиталовите пазари да нарастват само „постепенно, година след година“.

Германия може да действа бързо, когато е необходимо, като най-забележителният скорошен пример е създаването на терминали за течен природен газ за рекордно време, след като инвазията на Русия в Украйна застраши енергийните доставки.

Скорошните разходи са недостатъчни. През 2023 г. зашеметяващите 76 милиарда евро — 16% от общия финансов план на Германия — останаха неизползвани поради пречки като бюрократични спънки, тесни места в доставките и недостиг на персонал. Областите, върху които се фокусира Мерц, бяха особено предизвикателни.

Правителственият фонд за климата и трансформацията, известен като KTF, който субсидира проекти като зареждане на електрически превозни средства , е изплатил средно около 65% през последните седем години. Тя ще получи 100 милиарда евро от планираните 500 милиарда евро стимули.

Германският военен фонд от 100 милиарда евро, създаден от коалицията на сегашния канцлер Олаф Шолц , е друг пример. Въпреки че по-голямата част от парите са били предназначени за закупуване на оръжия, само една четвърт от тях всъщност са били изплатени през последните три години.

Един от проблемите е строг следвоенен режим, който забранява на германската оръжейна индустрия да трупа оръжия . Разхлабването на подобни ограничения може да стимулира производството, каза Моника Шницер , председател на независимия съвет от икономически експерти в страната. Тя също смята, че производители като Rheinmetall, Hensoldt и Diehl Defense могат да привличат таланти от затруднения автомобилен сектор.

Недостигът на работна ръка обаче остава широко разпространена тема и с голяма строителна работна сила, необходима за инфраструктурния тласък на Германия от ремонта на мостове до обновяването на болници и училища, това може да се окаже друга спирачка за разходите.

„Ако погледнем строителната индустрия, в момента тя работи на пълен капацитет“, каза президентът на института Ifo Клеменс Фуест . „Има опасения, че повече пари, хвърлени към тях, ще повишат цените. Икономиката на Германия е структурно слаба, тъй като се справя с отклоняване от китайското търсене, по-високи енергийни разходи и колеблива автомобилна индустрия. По-високите инвестиционни разходи биха могли значително да помогнат за справяне с тези предизвикателства, изглаждане на икономическия преход и увеличаване на потенциалния БВП с 2% в дългосрочен план."

По-гъвкавото работно време и приоритизирането на цифровизацията в администрацията на публичната инфраструктура биха могли да помогнат за отстраняването на някои пречки, според Стефан Колев, директор на Форума за икономика и общество на Лудвиг Ерхард.

Той и други икономисти, включително Фуест и президентът на Bundesbank Йоахим Нагел, казват, че правителството не трябва да се отказва от благоприятстващите растежа реформи. Нагел, наред с други неща, настоява за ориентирана към пазара на труда миграция или стимулиране на възрастните хора да работят.

Гацер, чиято кариера във финансовото министерство му даде уникална представа за германската бюрокрация, казва, че успехът на LNG показва върху какво да се съсредоточи: ограничаване на обжалванията, пренебрегване на процедурните процеси и устояване на лобисткия натиск, както и на протестите.

„Новото правителство носи тежко бреме на отговорността да направи това правилно“, каза Улрике Малмендиер , професор в Калифорнийския университет, който, подобно на Шницер, е член на панела от икономически експерти. „Трябва да последват структурни реформи.“

Съ-лидерът на социалдемократите Ларс Клингбайл – фаворит за следващия финансов министър в вероятната коалиция на Мерц – миналата седмица обеща „нов дух“ за ускоряване на инвестирането на 500 милиарда евро специални фондове.

Трябва да гарантираме, че парите не се инвестират в Германия с обичайната скорост“, каза той пред обществената телевизия ZDF. „Не трябва всичко да се одобрява 20 пъти, да се планира 30 пъти, да отнема безброй години.“

Мерц знае какви са залозите, не на последно място след проучване на Forsa, публикувано миналата седмица, което показа, че AfD печели 24% от гласовете - само една точка зад неговия блок. Неговата осведоменост за момента беше ясна в съобщението му, дори включвайки израза на бившия шеф на Европейската централна банка Марио Драги , който спестява еврото „каквото и да е“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата