IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

В Одеса мнозина се чудят за ползите от прекратяването на огъня с Русия в Черно море

Скептицизмът на Украйна само се задълбочи с условията на Москва за примирие

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Патрулният катер на ВМС на Украйна прекоси Черно море с двуцевна 25-милиметрова картечница, насочена към хоризонта. Врагът, Русия, не се виждаше никъде, но винаги присъстваше. В командната зала капитан Михайло и неговият екипаж сканираха екрани, показващи цветно кодирани зони, маркиращи руските води, натоварени с мини, и червени стрелки, проследяващи дронове, обикалящи района.

Мисията на екипажа беше да защити водите край Одеса, най-големият черноморски пристанищен град в Украйна, и да ги запази безопасни за търговски трафик. Това беше изтощителна работа - разчистване на руски мини през деня, сваляне на дронове през нощта - но след повече от година патрулиране заедно с други кораби на украинския флот, те успяха.

Руският флот беше изтласкан далеч от украинските брегове, позволявайки на търговския кораб на Украйна да се възстанови до почти предвоенните нива, пише The New York Times. Във вторник плодовете на усилията на капитан Михайло се материализираха на хоризонта: силуетът на 740-футов кораб под панамски флаг се плъзгаше към украинско пристанище, за да бъде натоварен със зърно.

Киев и Москва се ангажираха с прекратяване на огъня в Черно море миналия месец по време на отделни преговори с посредничеството на САЩ, но военните и търговски постижения на Украйна в тези води накараха мнозина в Одеса да се замислят над този въпрос: Има ли Украйна нещо да спечели от такова примирие?

Патрулният катер на капитан Михайло придружава търговски кораби, плаващи край украинските брегове, „осигурявайки безопасност от мините, от въздушните атаки на Русия“, каза той.Кредиткредит...Брендън Хофман за The New York Times

Въпреки ангажимента за прекратяване на огъня , страните все още преговарят дали и как то ще влезе в сила. А военноморски офицери и собственици на бизнес в Одеса са използвали забавянето, за да претеглят плюсовете и минусите на сделката. Прекратяването на огъня може да пощади пристанищата от удари с руски дронове и ракети, но може също така да означава отказ от стратегическото предимство на Украйна в морето, може би единствената зона на бойното поле, където тя държи надмощие.

Скептицизмът на Украйна само се задълбочи с условията на Москва за примирие : вдигане на някои западни икономически санкции и връщане към предишно споразумение, подкрепено от ООН, което позволява на Русия да контролира търговските кораби, напускащи украинските пристанища за оръжейни инспекции - две искания, които не са начални за Киев.

"Защо трябва да правим отстъпки сега? Ние на практика затворихме Черно море", каза пред репортери миналата седмица Павло Палиса, старши военен съветник на президента на Украйна Володимир Зеленски, посочвайки успеха на Киев да изтласка руските кораби от ключови части на морето.

Дълбокото недоверие продължава и между страните. И двете страни се съгласиха по принцип временно да спрат стачките срещу енергийната инфраструктура, само за да се обвинят взаимно в нарушения.

Все още не е ясно дали примирието в Черно море ще влезе в сила. Украински военни отбелязаха, че Русия се е въздържала от нападение върху украински пристанища след преговорите миналия месец, съобразявайки се с едно от основните искания на Киев, но те предупреждават, че е твърде рано да се нарича примирие.

Малко след като Русия започна своята пълномащабна инвазия преди три години, нейните военноморски кораби се приближиха на 15 мили от бреговете на Украйна, достатъчно близо, за да стрелят директно по нея. 27-годишният капитан Михайло си спомни удар, който „унищожи разузнавателна станция“ в южните покрайнини на Одеса. В града жителите напълниха чували с пясък, за да укрепят отбранителните си позиции, подготвяйки се за нападение.

Русия така и не успя да пробие Одеса. Но нейният флот контролираше достатъчно Черно море, за да блокира украинските пристанища, задушавайки икономиката на страната и застрашавайки глобалната продоволствена сигурност, тъй като Украйна е основен износител на зърно.

Сделка, постигната с посредничеството на ООН през юли 2022 г., отвори отново корабоплаването за украински износ, но само съгласно сделка, позволяваща на Русия да инспектира всички търговски кораби за оръжия. Киев каза, че Москва умишлено е забавила проверките, за да задуши търговията. След една година едва две дузини кораби използваха коридора всеки месец .

Русия се оттегли от тази сделка през юли 2023 г. , оплаквайки се от същите икономически санкции, които сега се стреми да отмени, и заплаши всички търговски кораби, които се отправят към и от Украйна.

За да възобнови износа, Украйна започна кампания за изтласкване на Черноморския флот на Русия, използвайки морски дронове и ракети, за да унищожи или повреди повече от една четвърт от основните военни кораби, според британските служби за отбрана . Нападенията принудиха руския флот да се оттегли в източната част на морето, далеч от украинските брегове, позволявайки на Украйна да си осигури нов коридор за корабоплаване , който прегръща нейното крайбрежие, преди да навлезе в териториалните води на членовете на НАТО.

Капитан Михайло каза, че неговата патрулна лодка – плавателен съд от клас Island, дарен от Съединените щати през 2021 г. – придружава търговски кораби, плаващи край украинските брегове, „осигурявайки безопасност от мините, от въздушните атаки на Русия“.

Сега през новия коридор пътуват повече кораби, отколкото по време на подкрепеното от ООН споразумение. Износът на храни от Черно море също се доближава до нивата отпреди войната. Миналата година Украйна е изпратила 42 милиона метрични тона зърно и маслодайни семена, приблизително 80 процента от предвоенния си обем, според данни, събрани от украинската инвестиционна компания Dragon Capital.

На този фон експертите виждат малка полза за Украйна от прекратяване на огъня в Черно море.

Връщането към подкрепеното от ООН споразумение, както се иска от Русия, „може да преобърне целия успех на украинския коридор, осигуряван от украинската армия, особено ако инспекциите на корабите бъдат въведени отново“, каза Наталия Шпиготска, старши анализатор в Dragon Capital. „Не виждам защо Украйна трябва да приеме“ това искане, добави тя. „Няма смисъл.“

Всичко, което Украйна може да спечели от прекратяване на огъня, ще бъде прекратяването на руските удари по нейните пристанища, казват експерти. Тези атаки са повредили няколко кораба и са унищожили множество контейнери и силози за зърно. В пика на атаките, през втората половина на 2023 г., експортният капацитет на пристанищата на Одеса е спаднал с до 20 процента, според Юрий Васков, бивш заместник-министър на инфраструктурата на Украйна.

Капитан Дмитро Плетенчук, говорител на украинския флот, каза, че „за Украйна прекратяването на огъня в Черно море означава преди всичко спиране на атаките срещу пристанищната инфраструктура, така че нашият зърнен коридор да може да функционира без прекъсване“.

„Няма нищо повече, което Русия може да ни предложи в това споразумение“, каза той по време на интервю в Одеса.

Това предложение обаче липсваше в изявленията на Белия дом, обявяващи прекратяването на огъня в Черно море миналия месец .

Андрий Клименко, ръководител на Черноморския институт за стратегически изследвания, каза, че не очаква двете страни някога да установят морско примирие предвид противоречивите им искания. Той подозира, че Русия иска да използва примирието, за да върне част от своите кораби обратно в централната част на Черно море, нещо, което Киев вече предупреди , че ще предизвика контраатаки.

Обратно на лодката на капитан Михайло, прекратяването на огъня се чувства толкова далечно, колкото винаги. Железни кутии с патрони за картечници стоят готови за използване на палубата. Във вторник вечерта екипажът изпразни няколко от тях, стреляйки по руски дронове, летящи към Одеса и нейните покрайнини.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата