Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че ситуацията на световния петролен пазар е изключително турбулентна, което е свързано с решението на САЩ да наложи мита на повечето страни. Песков добави, че руските власти следят внимателно това.
Към 10:08 ч. московско време (7:08 ч. GMT) цената на фючърсните договори за суров петрол Brent с доставка през юни 2025 г. падна под 63 долара за барел на лондонската борса ICE за първи път от 12 април 2021 г., според данни от търговията.
"Този показател е много важен за попълване на бюджета ни. Ние следим отблизо ситуацията, която в момента е изключително турбулентна, напрегната и емоционално натоварена. Това е свързано с решението на САЩ да наложи мита на повечето страни по света", каза Песков на брифинг.
Властите правят всичко, за да смекчат глобалната ситуация за руската икономика, подчерта говорителят, цитиран от ТАСС.
На 2 април президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви въвеждането на мита върху продукти от 185 държави и територии. Не са обявени нови мита за Русия.
Универсалните мита в размер на 10% влязоха в сила на 5 април, а индивидуалните ще влязат в сила на 9 април. Освен това администрацията на САЩ наложи митнически тарифи в размер на 25% за всички вносни автомобили от 3 април. Тръмп също така обяви извънредно положение в страната заради икономическата ситуация.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.