Руски интернет потребители са търсили информация за терористична атака в Германия няколко дни преди трагедията да се случи, според разследване, което предполага, че Москва може да е знаела предварително за това какво ще се случи.
През май миналата година отхвърлен кандидат за убежище от Афганистан уби полицай и рани петима други души с нож в западния град Манхайм. Това беше първото от поредица от седем масови нападения с нож или атаки с автомобили от чужденци, които разтърсиха Германия през последните 12 месеца и в крайна сметка изиграха решаваща роля във федералните избори преди шест седмици.
От началото на годината се появиха предположения, базирани на косвени доказателства, че Кремъл може да е имал пръст в някои от тези инциденти. Ако спекулациите се потвърдят, това ще представлява нов фронт в плодотворната кампания на Русия за „хибридна“ война срещу Германия, която вече включва дезинформация, подкупване на политици, саботаж, разузнаване с дронове на военни съоръжения, вандализъм и заговори за убийства.
През януари поне двама афганистански имигранти, базирани в Германия, бяха обвинени, че са били част от мрежа, която преди това е извършила атаки в родната им страна по нареждане на руското разузнаване. Говори се, че германските граничари са отхвърлили трети заподозрян член на групата на границата с Полша през април миналата година.
Разследване на германската обществена телевизия ZDF сега предполага, че поне някои фигури в Русия са очаквали първото нападение в Манхайм няколко седмици по-късно.
На 31 май, дни преди изборите за Европейски парламент, афганистанец, идентифициран от властите като Сулейман Атаее, на 26 години, се опита да убие известен баварски антиислямски активист на име Михаел Щюрценбергер. Докато Щюрценбергер говори на малък митинг в Манхайм, мъжът, който държи нож в ръка, тръгва след него, ранявайки активиста и четирима други и убивайки полицай на име Рувен Лаур. След това нападателят беше ранен от друг въоръжен полицай.
Атаее е съден за нападението във висшия регионален съд на Щутгарт, като е изправен пред едно обвинение в убийство и пет в опит за убийство. Той призна, че е извършил насилието и каза, че го е видял като свой „религиозен дълг“, след като е бил радикализиран от войната в Газа.
В дните преди атаката обаче имаше интернет търсения от IP адреси в Русия за фрази като „терористична атака в Манхайм“ и „атака на Майкъл Щюрценбергер“, според документалния филм на ZDF Terra X History. Същите компютри бяха използвани и за търсене на публично достъпни уеб камери на централния пазарен площад в Манхайм, където по-късно се случи масовото намушкане.
Герхард Конрад, бивш офицер от германското външно разузнаване BND, каза, че претърсванията не са доказателство за руско участие, но че шпионските агенции на Москва имат традиция на подобни „активни мерки“, датираща от дните на КГБ от епохата на Студената война.
„С тези доказателства бих казал, че тук със сигурност имаме поне първоначално подозрение от гледна точка на разузнаването – не от гледна точка на прокуратурата, а първоначално подозрение от гледна точка на разузнаването – което трябва да проследим“, каза Конрад. „Трябва да осъзнаем: този вид престъпление като насилствена провокация би паснало абсолютно на инструментариума на това, което наричаме хибридна война в наши дни.“
Константин фон Ноц, депутат от Зелената партия и ръководител на комисията за надзор на разузнаването на Бундестага, каза, че „интензификацията“ на атаките в навечерието на изборите е била подозрителна и търсенията в интернет са основание за официално разследване.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.„Мисля, че е напълно очевидно, че тези дигитални следи и тяхната оценка и анализ могат да бъдат важна част от приближаването до истината и затова те трябва да бъдат включени“, каза фон Ноц.