От три години насилственото поглъщане на най-голямата атомна електроцентрала в Европа от Русия — която президентът Доналд Тръмп наскоро каза, че иска да контролира — преследва този град, кацнал на отсрещния бряг на реката, само на четири мили, пише The Washington post.
Стълбовете пара, които се издигаха над Запорожката атомна електроцентрала, някога символизираха енергийната независимост и икономическия просперитет на Украйна, напомняйки, че предприятието за милиарди долари генерира 20 процента от електричеството в страната - достатъчно, за да процъфтяват фабриките в индустриални градове като Никопол и за Украйна да изнася енергия за останалата част от Европа.
Но след окупацията на завода от Москва през 2022 г., вече несъществуващото съоръжение в град Енерходар вместо това служи като доказателство за плана на Кремъл да подчини икономиката на Украйна, да открадне нейните огромни индустриални активи и да осуети надеждите й за независимо бъдеще в Европейския съюз, пише The Washington post.
Местните в Никопол сега се страхуват от силуетите на шестте ядрени реактора, които се издигат над реката, очертанията на съоръжение, което според тях се е превърнало във военна база, която ги атакува и вече не произвежда енергията, необходима на страната, за да оцелее.
Междувременно Белият дом, нетърпелив за бързо разрешаване на войната на Русия в Украйна, се е насочил към централата - част от процес на възстановяване на инвестициите на предишната администрация в подкрепа на отбраната на Украйна.
Американската собственост върху ядрените централи в Украйна „би предложила най-добрата защита за тази инфраструктура и би подпомогнала енергийните нужди на Украйна“, каза прессекретарят на Белия дом Каролин Лийвит пред репортери.
Предложението дълбоко разтърси Украйна, която вече загуби милиарди долари държавни активи с изземването на 20 процента от суверенната й територия от Русия. Киев е виждал обратното превземане на централата като нещо, което не подлежи на обсъждане за неговата икономическа независимост и бъдеща сигурност.
Двойка, Кристина и Роман, позират на 28 март по време на годежна фотосесия пред водноелектрическа централа на река Днепър и резервоара, който беше източен в резултат на експлозията на язовир Каховка през 2023 г. в Запорожие, Украйна.
Украинският президент Володимир Зеленски, който вече върви по тънка линия с Белия дом на фона на опасения, че може отново да намали помощта за сигурността и разузнаването за Украйна, каза, че е казал на Тръмп, че централата е национален субект, който принадлежи на държавата, но че Киев остава заинтересован от икономическо сътрудничество.
Най-голямата пречка пред всякакви планове за завода в Запорожие остава най-очевидната: Русия в момента го контролира и настоява, че е част от Русия, след като анексира цялата Запорожка област.
За украинците постоянната руска окупация на централата е най-лошият сценарий. Това означава, че Украйна ще продължи да губи енергия, която централата някога е доставяла, докато изразходва ограничените си резерви от електроенергия, за да поддържа реакторите охладени и да избегне катастрофална ядрена катастрофа.
Това означава, че жителите на Енерходар, повечето от които са избягали, че никога не могат да се приберат у дома - и никога да не рестартират завода, където хиляди от тях някога са работили. А за жителите на Никопол това би означавало постоянно съществуване на първа линия.
Юрий Бахно, 40-годишен, временен началник на военното регионално управление на Никопол, каза, че след превземането на завода украинското разузнаване е документирало, че руските сили го използват, за да обучават новобранци да практикуват артилерийски и удари с дронове по неговия град. До момента са убити 79 жители и 400 ранени.
„Около 7000 сгради в Никопол са повредени и повече от половината население на града е избягало”, каза той.
Руските министерства на отбраната и външните работи не отговориха на искане за коментар относно обвиненията, но редовно твърдят, че украинските сили обстрелват централата и извършват „ядрен тероризъм“.
Наскоро следобед, когато екип на Washington Post посети Никопол, жителите Марина и Саша изтичаха от жилищната си сграда близо до реката, като предупреждаваха за руските дронове, които постоянно летят над тях. Предишната им къща е разрушена при обстрел и сега в този временен апартамент те живеят под постоянната заплаха от дронове.
Никой не е очаквал, че руснаците ще атакуват завода.
Дори когато руските танкове се движиха към Киев, Харков и други украински градове през февруари 2022 г., жителите на Енерходар бяха сигурни, че са в безопасност. Рисковете от атака срещу атомна електроцентрала бяха толкова огромни, че те предположиха, че Русия няма да посмее да ги атакува. Докато руските войски напредват, невъоръжени цивилни се изсипват по улиците, за да ги блокират.
Кметът на Енерходар Дмитро Орлов, който сега работи от контролирания от Украйна град Запорожие, каза, че оттогава в родния му град, който има само 20 процента от населението преди нашествието, се е разиграл кошмар.
Заводът работеше с повече от 10 000 служители. Сега има оголен персонал - някои от тях са експерти, които са останали, за да се опитат да предотвратят ядрена катастрофа, и други, които са неопитни, нови служители, които Русия е наела, за да заменят избягалите. Малък процент от жителите вероятно доброволно си сътрудничат с руснаците, каза Орлов.
Русия е задържала или измъчвала повече от 1000 украински цивилни от Енерходар след превземането на града, включително бившия заместник-кмет, който е задържан близо година, според данни от офиса на Орлов. Най-малко 21 цивилни жители на града, повечето от които служители на комбината, са осъдени на дълги затворнически присъди. Украйна твърди, че обвиненията са измислени.
Много повече цивилни са били заплашвани и принуждавани да работят в централата, да вземат руски паспорти и да подписват договори с Росатом, руската държавна корпорация за атомна енергия. Руското външно министерство настоява, че всички служители на станцията са граждани на Руската федерация и затова не могат да бъдат под властта на Украйна.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.