Илон Мъск поде кампания за натиск от вътрешни лица в Белия дом, който да накара президента Тръмп да промени твърдата си тарифна политика. Но вместо това бе подложен на критики, а между съветниците избухна словесна война.
Мъск, най-богатият човек в света, който стана близък съветник и съкращаващ разходите на Тръмп, публикува видео клип на икономиста Милтън Фридман, в който говори за ползите от свободната търговия за иновациите, стойността и световния мир. Това се случи, след като Питър Наваро, главният съветник на Тръмп по търговията и тарифите, отхвърли по-ранните призиви на Мъск за свободна търговия с Европа, като каза:
"Илон Мъск продава коли. Той просто защитава собствените си интереси, както би направил всеки бизнесмен."
Междувременно Скот Бесент, министърът на финансите, отлетя за Флорида в неделя, за да призове Тръмп да подчертае, че тарифите подлежат на преговори, съобщи Politico, предупреждавайки го, че в противен случай пазарите ще продължат да падат.
Напрежението във вътрешния кръг на Тръмп произтича от сблъсъка на две противоположни идеологически идеи: едната страна вярва, че митата са част от дългосрочно протекционистко преориентиране на американската икономика за финансиране на данъчните облекчения на Тръмп. Другата страна иска те да бъдат краткосрочен до средносрочен инструмент за преговори, който да позволи на президента да сключва сделки и да подобрява свободната търговия.
Крайните резултати са полярно противоположни, без яснота от самия Тръмп кой сценарий предпочитан, което означава, че други съветници се опитват да преодолеят това, което изглежда нарастващо разделение.
Мъск каза на конференция в Италия в неделя, че се надява САЩ и Европа да преминат „според мен в идеалния случай към ситуация с нулеви мита, ефективно създавайки зона за свободна търговия“. Наваро пък му отвърна в ефира на Fox News, като каза: "Илон, когато е в DOGE, е страхотен. Но ние разбираме какво се случва тук. Илон продава коли."
Тази сутрин Мъск публикува клип на Фридман, който говори за това как са били необходими хиляди хора по целия свят да си сътрудничат, за да направят така, че „свободният пазар е от съществено значение не само за насърчаване на продуктивната ефективност, но дори повече, за насърчаване на хармонията и мира между народите по света“. Наваро се върна в ефира по-късно, като каза пред CNBC: "Когато става дума за тарифи и търговия, всички ние разбираме в Белия дом - и американците разбират - че Илон е производител на автомобили."
"Частите на Tesla на Мъск идват от Япония, Китай и Тайван", каза Наваро. "Той е бизнесмен и иска евтините чужди части."
Тръмп също беше критикуван от един от най-големите си поддръжници на Уолстрийт, който предупреди, че светът е изправен пред „икономическа ядрена зима“, освен ако президентът не промени курса.
Призовавайки за 90-дневна пауза на тарифите, Бил Акман каза, че САЩ са „в процес на унищожаване на доверието в нашата страна като търговски партньор, като място за правене на бизнес и като пазар за инвестиране на капитал“. Той добави, че Тръмп трябва да „извика таймаут“ или „рискува самопредизвикана икономическа ядрена зима и ние трябва да започнем да се свиваме“.
Други съветници се позиционираха в двата лагера.
Хауърд Лутник, министърът на търговията, изглежда е един от хардлайнерите в лагера за дългосрочни мита, говорейки за „рестартиране“ на световната търговия.
"Тарифите идват. Тръмп го обяви и не се шегува. Митата идват. Разбира се, че идват", каза Лътник пред CBS в неделя. "Няма отлагане. Те определено ще останат на мястото си дни и седмици. Президентът трябва да пренастрои световната търговия. Всеки има търговски излишък, а ние имаме търговски дефицит."
Бесент се бори и за двете страни, но напоследък клони към безкомпромисни дългосрочни мита, говорейки в неделя за „еднократна корекция на цените“, докато световните пазари свикват с идеята за протекционистична Америка.
„Повече от 50 държави се обърнаха към... администрацията за намаляване на техните нетарифни търговски бариери, намаляване на тарифите им, спиране на валутните манипулации“, каза Бесент пред NBC News. "Те са били лоши към нас доста дълго време. И това не е нещо, което можете да преговаряте, било то за дни или седмици... това, което казах, е, че тарифите са еднократна корекция на цената."
Кевин Хасет, директор на Националния икономически съвет на Тръмп, изглежда се опитва да запази отворени и двете опции, подчертавайки решимостта на Тръмп да поддържа високи мита и също така да ги преговаря.
„Той удвоява нещо, което знае, че работи, и ще продължи да го прави“, каза Хасет пред Fox News. „Но той ще изслуша нашите търговски партньори и ако те дойдат при нас с наистина страхотни сделки, които облагодетелстват американското производство и американските фермери, сигурен съм, че ще се вслуша.“
Самият Тръмп публикува в Truth Social, призовавайки Америка да запази курса. "Съединените щати имат шанс да направят нещо, което трябваше да бъде направено преди десетилетия. Не бъдете слаби! Не бъдете глупави! Не бъдете паниканци (нова партия, базирана на слаби и глупави хора!). Бъдете силни, смели и търпеливи и резултатът ще бъде величие!"
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.