Подкрепяните от Иран милиции в Ирак обмислят безпрецедентното решение за разоръжаване с надеждата да избегнат въздушни удари, след като администрацията на Тръмп заплаши така наречената „ос на съпротива“ на Техеран, пише The Times.
Това може допълнително да подкопае влиянието на Иран в Близкия изток, след като неговите съюзници Хамас в Газа и Хизбула в Ливан бяха опустошени във война с Израел през последните две години.
Няколко групи от шиитски милиции, които заедно образуват коалиция, наречена Ислямска съпротива в Ирак, преговарят с иракското правителство за слагане на оръжие. Те включват Катаеб Хизбула, една от най-мощните милиции в страната, чийто лидер беше убит при нападение на американски дрон по време на първия мандат на Тръмп. Това е отделна групировка от иранското прокси Хизбула в Ливан.
Въоръжените групировки извършиха атаки с дронове и ракети срещу американски бази след избухването на войната в Газа през 2023 г. като част от регионален отговор на подкрепяните от Иран милиции в подкрепа на Хамас. Една атака миналата година уби трима американски войници в сирийска база .
Ислямската съпротива командва около 50 000 бойци, много от които са се записали за войната срещу Изис през предходното десетилетие. Иран им доставя тежки оръжия, включително ракети със среден обсег.
Американски служители са казали на Багдад, че са готови да извършат въздушни удари в Ирак , ако милициите не се разоръжат, съобщи Ройтерс, докато САЩ се подготвят за конфронтация с техните покровители в Техеран, в случай че настоящите преговори за ядрена програма се провалят.
Тръмп заплаши Иран с военна сила, ако сключи споразумение със САЩ за ядрената си програма. Предишна сделка, която позволяваше повече инспекции на ООН на ядрените съоръжения в страната, се разпадна, когато Тръмп се оттегли от нея по време на първия си мандат. Иран, който настоява, че ядрената му програма е за мирни цели, се съгласи на непреки преговори.
Това, което не е ясно веднага, е дали обещанията на Ислямската съпротива са просто начин да изчакаме време, докато заплахата от администрацията на Тръмп приключи. Милицията вече беше започнала да изпразва щабовете си и да предприема повече мерки, за да се защити, след като Тръмп встъпи в длъжност през януари.
Катаеб Хизбула, най-мощната милиция, се сражава с американските и коалиционните войски след нахлуването в Ирак през 2003 г. и работи в тясно сътрудничество с могъщата Иранска революционна гвардия. Нейният лидер, Абу Махди ал-Мухандис , беше убит заедно с командира на IRGC Касем Солеймани при удар с дрон през 2020 г., който почти докара САЩ и Иран на война.
Иран и неговите съюзници бяха подложени на огромен натиск от Израел и САЩ през последните две години и Тръмп обеща да увеличи този натиск, още по-мощен след падането на Башар ал-Асад, сирийския диктатор, който беше ключов регионален съюзник на Иран.
Разговорите се провеждат, докато САЩ преместват тежки бомбардировачи във въздушна база в Индийския океан в непосредствена близост до Иран и Йемен, където САЩ провеждат въздушна кампания срещу подкрепяните от Иран бунтовници Хути.
Тръмп се зарече да ги „унищожи“ след почти две години атаки на хусите срещу кораби в Червено море и ракетни и дронови атаки срещу Израел.
Хусите казват, че ще спрат атаките си само когато Израел спре войната в Газа, която започна, след като Хамас нападна Израел на 7 октомври, убивайки повече от 1100 души и отвличайки повече от 200. Войната е убила повече от 50 000 палестинци, според управляваното от Хамас здравно министерство.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.