IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

С митата САЩ искат да ускорят производството си, за да настигнат Китай

Пазарите са в очакване, но няма паника, смята Преслав Райков

Bloomberg TV Bulgaria

Bloomberg TV Bulgaria

Това, което наблюдаваме, е предоговаряне на глобалния икономически договор – не прекъсване на търговски потоци, а ново рязко разпределение. Америка ще остане водеща икономика. САЩ няма как да спрат нито да потребяват стоките, които се произвеждат навън от нейни компании. Страната ще се върне към модела на свободна търговия. Китай също е част от това уравнение, включително чрез капитали, които не са толкова „китайски“, колкото се предполага. Това заяви финансовият анализатор Преслав Райков в предаването „Светът е бизнес“ с водещ Ивайло Лаков.

Според Райков тенденцията с митата започва още преди десетилетие преди Тръмп да обяви номинацията. „Една-две години преди да се включи в президентската надпревара Тръмп роптаеше срещу не функционирането на Световната търговска организация и как това ощетява американския бизнес.“ Той призовава СТО да ребалансира и регулира агресивното настъпване на Китай след приемането на страната в организацията.

И тук Вашингтон допуска ключова грешка в политиката с търговските си отношения с Пекин, което позволява на Китай да прескочи 5-7 години технологично развитие. Това превръща страната в лидер в индустрии като изкуствен интелект, телекомуникации и космическата напредвара. За да навакса изоставането американската администрация е принудена да наложи митата, като си дава пълна сметка от ефектите им.

„С митата САЩ целят да ускорят мащабно производството си, за да може да настигнат Китай“

Въпреки агресивните търговски действия спрямо Китай, събеседникът посочва, че сред големите компании в страната паника няма, а напротив подготовка за задълбочаването на търговските войни чрез запасяване със суровини, дори те да са с по-ниско качество. В своята позиция Пекин заявява, че ще се бори докрай. Според Преслав Райков ходовете както на Китай, така и САЩ са дълбоко премислени, защото „и двата отбора най-вероятно са проиграли поне 10-15 хода напред“.

Финансовият анализатор смята, че целта с митата е по-скоро девалвация на долара и сваляне на бремето на дълга на САЩ, който е в размер на 33 трлн. долара, а общата стойност на световната икономика е около 115 трлн.

„Тук е моментът да се преразгледа търговския баланс на САЩ, защото той е част от причините защо дългът е на това ниво.“

Но търговското салдо не може да изравни с мита, защото по същността си „търговските войни са игри с нулева стойност без явни победители“. Гостът заяви, че потребителите в САЩ потребяват, защото искат да потребяват, а не обратното както администрацията Тръмп иска да го представи, че търговските партньори на Щатите ги „разкостват“.

Една от възможните последици е светът да се обедини в свободна търговия, като по този изолира САЩ. Такива действия се забелязват от Китай, Япония и Южна Корея, между Меркосур и Европа и задълбочаване на кооперацията. между страните от БРИКС.

Такъв развой е напълно възможен и очакван, когато Щатите атакуват наистина всички по търговския фронт. Напълно нормално е да се появат такива синергии. След това обаче смятам, че САЩ много бързо биха се вклинили в тези по-отворени икономики. Моментът, в който САЩ кажат че, искат да са част от тази мрежа, нито една от останалите страни няма да каже „не“.

В същото време пазарите реагират крайно негативно на разразилата се търговска война, но причините не са паника, а очкаване. Гостът заяви, че индексът VIX и опционната волатилност не показват повишена тревожност, а преосмиляне.

„Наблюдаваме корективни движения, а не панически. За момента няма индикатори за масова разпродажба. Гледаме фундамента – и той остава стабилен.“

Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата