Според запознати европейските съюзници настояват САЩ да координират плановете си за намаляване на военното си присъствие на континента, за да се избегне дестабилизиране на отбраната на НАТО.
Европейските официални лица са приели, че администрацията на президента Доналд Тръмп почти сигурно ще изтегли част от около 80 000 американски войници, разположени в Европа, включително в някои от източните страни, които са най-изложени на заплахата от Русия, казаха хората, като помолиха да не бъдат назовавани, обсъждайки частни разговори. Фокусът им е насочен към смекчаване на най-лошия ефект от подобна промяна, пише Bloomberg.
Всяко решение на Белия дом да премести войски и оръжия от Европа може да подкопае интензивните усилия на съюзниците от НАТО да увеличат способността си да възпират руската агресия. Хората заявиха, че при разпадането на някои от нормалните канали за комуникация поради сътресенията, които Тръмп внесе във Вашингтон, европейците се опасяват, че няма да бъдат предварително предупредени за подобни решения и вместо това ще научат от медиите, че хиляди американски военнослужещи се изтеглят.
NBC News съобщи във вторник, че САЩ обмислят изтеглянето на 10 000 войници от Източна Европа. Преди войната САЩ имаха около 65 000 служители, базирани в Европа, които достигнаха максимум до 100 000 на моменти след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна.
Германски дипломат, пожелал анонимност, каза, че очакват този ход да бъде обявен по-рано, например по време на речта на вицепрезидента JD Vance на Мюнхенската конференция по сигурността през февруари.
Когато външните министри на НАТО приветстваха държавния секретар на САЩ Марко Рубио в централата на алианса миналата седмица, европейците се опитаха да го уверят, че започват да поемат по-голяма тежест за собствената си отбрана и да увеличават военните разходи - отдавнашно изискване от Тръмп. Висши дипломати от НАТО казаха, че всички съюзници са съгласни, че преместването на тежестта трябва да се случи.
Това, което европейците искаха от своите американски партньори в замяна, беше ангажимент да съобщават предварително за всяко изтегляне на войски. Основното послание към САЩ, казаха дипломатите, е, че европейските съюзници се нуждаят от време, за да се подготвят за намалено американско присъствие.
Скоростта на всяко оттегляне на САЩ може да бъде голям фактор за уязвимостта на Европа. Континентът остава силно зависим от военното ръководство на Вашингтон и лидерите се борят бързо да развият собствените си способности. Това усилие се усложнява от дълбоките разделения в рамките на ЕС за това как да се финансират увеличените военни разходи и да се стимулира мудният сектор на отбраната на Европа.
Междувременно европейски служители продължават да отправят политически аргументи пред Вашингтон относно ползите от военното му присъствие на континента. Един високопоставен европейски дипломат каза, че те се опитват да убедят САЩ, че техните войски на континента проектират политическа мощ.
Точният брой и местата, засегнати от планираното изтегляне на САЩ, все още не са известни. Залогът обаче може да бъде 20 000 допълнителни войници, които бившият президент Джо Байдън разположи в Източна Европа след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, казаха хората.
Съюзниците очакваха, че САЩ в крайна сметка ще намалят това конкретно разполагане, казаха европейски служители при условие за анонимност. Според други хора, запознати с въпроса, администрацията на бившия президент Байдън също наскоро обмисли намаляване на този прилив на американски войски на фона на опасения относно поддържането им в повишена готовност.
Въпреки това намаляването на американските войски извън тези, които наскоро бяха разположени от Байдън, би било по-притеснително, казаха европейски служители.
Американски служители като Майк Роджърс, републикански председател на Комитета по въоръжените сили на Камарата на представителите и генерал Крис Каволи, лидер на Европейското командване на САЩ, предупредиха срещу всяко широкомащабно изтегляне, което според тях може да има последици за сигурността на САЩ. Свидетелствайки на изслушване в Камарата на представителите във вторник, генерал Каволи каза, че сегашната позиция на силите трябва да се запази предвид важността на базите на САЩ в Европа за провеждане на мисии в Арктика и Близкия изток.
Дори ограничено премахване на войски би сигнализирало за отслабване на ангажимента на САЩ към държави на първа линия на НАТО като Полша и Румъния. Подобен ход може да задълбочи разделенията в алианса и да насърчи Москва, чиито войски продължават да настъпват в Украйна.
Командването на американската армия за Европа и Африка заяви в понеделник, че премества част от войските си от базата си в Ясионка към други обекти в Полша.
Полският премиер Доналд Туск заяви във вторник, че е получил уверения от САЩ, че няма да намалят броя на войските в страната и се надява, че Белият дом ще изпълни този ангажимент.
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте изрази тези опасения по време на посещението си във Варшава миналия месец, където каза, че успокоението трябва да бъде „двупосочна улица“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase."Европа трябва да знае, че Чичо Сам все още ни пази гърба", каза той, настоявайки, че е уверен, че САЩ са се ангажирали да защитават съюзниците от НАТО, ако бъдат нападнати.