Лондон вече не е един от петте най-богати градове в света, след като загуби по-голям процент милионери, от който и да било друг град в света, освен Москва.
Годишен доклад за световното богатство казва, че столицата на Обединеното кралство е загубила 11 300 милионери през последната година, включително 18 сантимилионери и двама милиардери.
Проучването, проведено за консултантската фирма Henley & Partners от New World Wealth, дефинира богатството като "течни активи за инвестиране", което означава пари в брой, облигации и акции, но изключва имотното богатство. Оценката е извършена преди скорошните спадове на фондовия пазар, които последваха обявяването на митата на Доналд Тръмп.
New World Wealth твърди, че Лондон, който сега има 215 700 милионери, е един от само два града в топ 50 - другият е Москва - който има по-малко богати хора, отколкото преди десет години. Дори в Париж се наблюдава увеличение на броя на милионерите, с 5% увеличение за периода.
Общо Лондон е загубил 12% от най-богатите си жители от 2014 г. насам, като спадът се дължи на увеличаването на данъците, Brexit и спада на стойността на паунда, докато Москва е загубила 25%, най-вече поради инвазията на Владимир Путин в Украйна през 2022 г.
Лондон е загубил повече милионери, отколкото който и да е друг град по света, като около 30 000 са си тръгнали от британската столица през последните десет години, в сравнение с 10 000, които бягат от Москва.
Миналата седмица "The Times" съобщи как изтичането на богатство от Обединеното кралство се е ускорило рязко през първите три месеца на годината преди лейбъристите да премахнат данъчния режим за недомицилни граждани. От понеделник вековният статут, който позволяваше на богатите чужденци, живеещи в Обединеното кралство, да защитят активите си по целия свят от британски данъци срещу годишна такса, започваща от £30 000, беше заменен с много по-малко щедра система, базирана на пребиваване.
Новата система означава, че всички богати чужденци, които са живели в Обединеното кралство повече от четири години, вече трябва да плащат данъци върху доходите и капиталовите печалби в Обединеното кралство върху техните глобални приходи. Ако останат достатъчно дълго в страната, техните световни активи също ще станат обект на данък върху наследството в Обединеното кралство (IHT) от 40% - една от най-високите ставки в света.
Данъчните консултанти казват, че лицата се преместват в страни като Португалия, Сейнт Китс и Невис, Испания, Гърция, Обединените арабски емирства и Италия, където данъците са или много по-ниски, или където могат да плащат фиксирана годишна такса, за да ги избегнат. Италия, например, таксува 200 000 евро годишно на чужденци, които желаят да защитят световните си активи от местни данъци.
Андрю Амоилс, ръководител на изследванията в New World Wealth, казва, че високите данъци в Обединеното кралство в сравнение с други страни са насърчили много богати инвеститори да напуснат Лондон и са възпрели други да ги заменят.
"Ставките за данък върху капиталовите печалби и данъци върху имотите [IHT] в Обединеното кралство са сред най-високите в света, което възпира богати собственици на бизнес и пенсионери да живеят там. Заслужава да се отбележи, че повечето от компаниите в FTSE 100 са основани от милионери, така че загубата на тези хора има огромно въздействие върху икономиката".
Той обясни, че има и други причини за лошото представяне на Лондон, като неуспеха да се възстанови от финансовата криза от 2008 г. и да подхранва достатъчно нови технологични бизнеси.
"Нарастващото господство на Америка и Азия в глобалното високотехнологично пространство накара богатите технологични предприемачи в Обединеното кралство да преразгледат местоположението на базата си. Брекзит може да има влошаващ ефект върху това", добавя Амоилс.
Той също така вярва, че "намаляващото значение" на Лондонската фондова борса (LSE) е друг фактор.
"LSE някога беше най-големият фондов пазар в света по пазарна капитализация, но сега се нарежда на 11-то място в световен мащаб. Последните две десетилетия бяха особено лоши, с голям брой делистирани компании и сравнително малко нови IPO [първоначални публични предлагания]. Продължаващото възход на близките финансови центрове като Дубай, Париж, Женева, Франкфурт и Амстердам ерозира статута на Лондон като най-големия финансов център в Европа.“
Данните показват, че Лондон е изпреварен от Лос Анджелис и че американските градове вече доминират в топ 50, като 11 влизат в списъка.
Като цяло, Ню Йорк е класиран като най-богатият град в света с 384 500 милионери, следван от района на залива на Сан Франциско, който е дом на Силиконовата долина, където са базирани много технологични бизнеси. Токио е третият най-богат град с 292 300 милионери, следван от Сингапур. Манчестър е единственият друг британски град, който влиза в топ 50, на 46-то място с 23 400 доларови милионери. Австралия има четири града в топ 50, Китай има пет, а Германия има три.
„Ясен модел се очертава през 2025 г.: градове, които съчетават свободата на инвестиране с дивиденти от начина на живот, печелят конкуренцията за мобилен капитал", казва Юрг Щефен, главен изпълнителен директор на Henley & Partners. "Тези градски центрове споделят общо ДНК - стабилни правни рамки, сложна финансова инфраструктура и, може би най-критично, програми за миграция на инвестиции, които приветстват глобалните таланти и капитали. Седем от първите десет най-богати града са в държави с програми за пребиваване чрез инвестиция, създавайки директни пътища за предприемачи и инвеститори, търсещи достъп до тези центрове за богатство."
Въпреки че Лондон загуби толкова много милионери, той все още е четвъртият най-скъп град за живеене, като цената на имотите му на квадратен метър е по-висока от където и да е другаде, освен Хонконг, Ню Йорк и Монако, където има най-скъпи жилища.
Топ 10 на най-богатите градове с брой милионери в долари - и промяната през последните десет години
1. Ню Йорк: 384 500, +45%
2. Сан Франциско, района на залива: 342 400, +98%
3. Токио: 292 300, +4%
4. Сингапур: 242 400, +62%
5. Лос Анджелис: 220 600, +35%
6. Лондон: 215 700, -12%
7. Париж: 160 100, +5%
8. Хонг Конг: 154 900, +3%
9. Сидни: 152 900, +28%
10. Чикаго: 127 100, +24%