IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Тревожно: Екзекуциите нарастват в Саудитска Арабия

През 2024 г. страната е извършила най-малко 345 екзекуции със смъртно наказание

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Броят на екзекуциите в Саудитска Арабия се е удвоил през 2024 г., тъй като Близкият изток води глобален скок, според нов доклад на Amnesty International. Правозащитни групи казват, че тенденцията е продължила и през 2025 г.

Саудитска Арабия е ключов съюзник на САЩ, основен доставчик на петрол и заема централно място в дипломацията на Близкия изток, но понякога се проявява напрежение в отношенията със западните държави заради обвинения в нарушаване на човешките права, пише Newsweek.

Регистрираните екзекуции в кралството са се удвоили в сравнение с 2023 г., основно за престъпления, свързани с тероризъм и наркотици, съобщи Амнести интернешънъл в нов доклад.

През 2024 г. Саудитска Арабия е извършила най-малко 345 екзекуции със смъртно наказание в сравнение със 172 през предходната година, което е най-високият брой, регистриран от мониторинговата група през всяка една година. Единствените две държави, в които са екзекутирани повече хора, са Китай и Иран. Организацията заяви, че Иран е екзекутирал най-малко 972 души, а за Китай се смята, че е екзекутирал хиляди, но не разполага с конкретни данни.

Подложен на натиск във връзка с правата на човека, саудитският престолонаследник принц Мохамед бин Салман беше обещал да намали използването на смъртното наказание като част от реформите си, насочени към десетилетията на твърдо ислямско управление.

Десните наблюдатели казват, че са загрижени, че тенденцията за екзекуции продължава и през 2025 г.,. Сред тях са саудитски граждани, но също и чужденци с обвинения в убийство, трафик на наркотици и тероризъм.

Наблюдатели изчисляват, че над 60 души са били екзекутирани от саудитските власти от началото на годината, каза пред Newsweek Таха Ал-Хаджи, правен директор на базираната в Лондон Европейска саудитска организация за правата на човека.

Повечето екзекуции в Саудитска Арабия се извършват чрез обезглавяване, като обвиненията варират от убийство до тероризъм, но също и за ненасилствени престъпления като контрабанда на наркотици.

Критиците отдавна обвиняват саудитските съдилища, че разчитат на самопризнания, изтръгнати с изтезания, и че отказват на обвиняемите достъп до правно представителство, в допълнение към изпълнението на смъртни присъди на непълнолетни и политически дисиденти.

През март правителството на Саудитска Арабия отправи "отворена покана" към дисидентите в чужбина да се върнат в кралството с обещания, че няма да бъдат преследвани, предизвиквайки скептицизъм от защитниците на правата.

Напрежението между САЩ и Саудитска Арабия нарасна през 2018 г., след като журналистът Джамал Хашоги беше убит в саудитското консулство в Истанбул. Американското разузнаване по-късно заключи, че MbS е одобрило убийството - твърдение, което Саудитска Арабия отрече.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп гледа на престолонаследника като на ключов близкоизточен съюзник и дава приоритет на силните американско-саудитски връзки както по време на първия, така и на втория си мандат.

Други страни от Близкия изток, включително Ирак, Йемен и Египет, също отбелязват увеличение на броя на екзекуциите, според доклада на Amnesty. Отбелязва се увеличение от 32 процента спрямо 2023 г., което прави 2024 г. най-високата годишна цифра от 2015 г. В Ирак екзекуциите са се увеличили почти четири пъти за една година, се казва в доклада.

Amnesty International заяви: „Саудитските власти продължиха да използват смъртното наказание като оръжие, за да заглушат политическото несъгласие и да накажат граждани от шиитското малцинство в страната, които подкрепиха „антиправителствени“ протести между 2011 и 2013 г.“

Престолонаследникът принц Мохамед бин Салман в интервю за The Atlantic през 2022 г. , преписано от Saudi Gazette : 

„Ами що се отнася до смъртното наказание, ние се отървахме от всичко, с изключение на една категория, и тази е написана в Корана, и не можем да направим нищо по въпроса, дори и да искаме да направим нещо, защото това е ясно учение в Корана. Ако някой уби някого, друг човек, семейството на този човек има право, след като отиде в съда, да приложи смъртно наказание, освен ако не му простят или ако някой заплашва живота на много хора, това означава, че трябва да бъде наказан със смъртна присъда."

Таха Ал-Хаджи, правен директор в Европейската саудитска организация за правата на човека, каза пред Newsweek : 

„Има значителен произвол и субективизъм в начина, по който властите издават присъди, при липсата на ясен наказателен кодекс. Трудно е да се проследи точният процес и време на екзекуциите, тъй като това се случва по таен начин.“

Въпреки че тенденцията може да не повлияе на отношенията със Съединените щати при Тръмп, тя може да доведе до по-голямо международно наблюдение върху правата на Саудитска Арабия. Предвижда се саудитският външен министър да има срещи на високо ниво с американски официални лица тази седмица.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата