САЩ и Иран ще проведат разговори на високо ниво за ядрената програма на Техеран за първи път от 10 години този уикенд. Понастоящем не е ясно дали длъжностни лица от двете страни наистина ще се срещнат лично в Оман, като Доналд Тръмп обеща "директни" дискусии, докато иранците настояват за процес с посредничество.
Това, което е ясно обаче, е, че заплахата от Иран с ядрено оръжие е значително по-голяма, отколкото беше преди десетилетие, благодарение отчасти на страховете от „сурово“ оръжие, което може да бъде пуснато онлайн в рамките на месеци, пише The Telegraph. Администрацията на Обама сключи многонационална сделка през 2015 г. за ограничаване на ядреното производство на Иран в замяна на облекчаване на санкциите, споразумение, от което Тръмп едностранно изтегли Америка през първия си мандат.
Тогава изчисленията бяха свързани с запазването на Иран поне 12 месеца от производството на достатъчно оръжеен материал, за да създаде бомба.
Сега, след години на обогатяване на уран в Иран след изтеглянето на САЩ, служители на разузнаването от САЩ, Израел и другаде вярват, че Иран може да се справи с това в рамките на една седмица.Това не е същото като да имаш жизнеспособно оръжие.
За това – с прости думи – инженерите ще трябва да оформят урана в метално ядро, да го сглобят около източник на неутрони, след което да го наслагват със сложен високоексплозивен детонатор.
От гледна точка на Иран това в идеалния случай би било последвано от процес на "студени" тестове за проверка на детонационното устройство, евентуално последвано от подземен тест на истинска бомба за оценка на мощността.
След това ще трябва да съпоставят бойната глава с балистична ракета. Ако се направи правилно, това вероятно ще отнеме от година до 18 месеца, според американски служители. Въпреки това, ако Ислямската република трябваше да опрости процеса драстично, анализаторите от разузнаването смятат, че може да постигне така наречената груба бомба в рамките на няколко месеца. Следователно фонът на тези нови преговори е много по-остър, отколкото в навечерието на сделката от 2015 г.; потенциалната обща основа между Вашингтон и Техеран е много по-тясна.
Тръмп иска Иран да затвори изцяло ядрената си програма.
Иран, който винаги е твърдял, че програмата му е за гражданска употреба, казва, че това е червена линия, която няма да премине.
От своя страна Бенямин Нетаняху, който седеше до Тръмп в Овалния кабинет, когато президентът обяви новите преговори , изглеждаше мрачен.
Според някои от израелските служби за сигурност преговорите са потенциално лоша новина за еврейската държава, връзвайки ръцете й по време на това, което се смята за златна възможност за деградиране на ядрената програма на Иран чрез военни удари.
Гиора Ейланд, бивш ръководител на Съвета за национална сигурност, каза: „Много израелски служители казват, че това е точното време, защото имаме прозорец, в който Иран е много по-уязвим. Небето над Сирия е отворено за нас, нещо, което може да се промени само след няколко седмици предвид действията на Турция. Също така няма да има сериозно отмъщение от Хизбула."
Тръмп не постави никакви предварителни условия за сядане на преговорите с Иран, като например изискване той да спре ядрената си програма за срока – ехо, за някои, от непринудените отстъпки, които направи на Владимир Путин по отношение на Украйна.
Но може да се каже, че той беше в слаба позиция да го направи, тъй като Иран ефективно се отзова на неговия блъф през последните седмици, като пренебрегна заплахите му да прекрати програмата или иначе да бъде бомбардиран.
Един пример, цитиран от израелците, е, че вече е почти месец, откакто президентът на САЩ предупреди, че Иран ще се сблъска с „ужасни последици“, ако хусите продължат с атаките си. Базираните в Йемен терористи обаче продължиха да изстрелват ракети, без последствия за Техеран.
Междувременно израелски експерти са загрижени, че настояването на Техеран за непреки преговори показва желание да ги продължи, докато възстановява своя конвенционален военен капацитет и евентуално напредва в ядрената програма .
Анализ на базирания във Вашингтон Институт за научна международна сигурност, публикуван миналия ноември, прави трезво четене по отношение на ядрената готовност на Иран.
Работейки от центъра на необработена ядрена бомба навън, докладът установи, че Иран вероятно би могъл да направи източник на неутрони или „инициатор“ в кратък срок или вече ги има в склад.
Институтът изчислява, че в случай на „пробив“, спринт за бомба, Иран може да обогати достатъчно уран за една бойна глава в рамките на седем дни и шест до девет бойни глави в рамките на месец.
Смята се, че режимът вече има достатъчно уран за приблизително четири бомби, обогатени до 60 процента, което означава, че би било сравнително лесно материалът да се обогати допълнително до оръжейния клас 90 процента или повече.
Формоването на урана в използваема сърцевина е нещо, на което Иран се смята, че е лесно способен.
Създаването на многоточкова инициираща система – генераторът на ударна вълна, който задейства верижна ядрена реакция – е нещо, което „Иран вероятно е готов да произведе“, се казва в доклада, добавяйки: „Той може да има метални рамки на генератора на ударна вълна в склад“.
От гледна точка на сглобяването на компонентите, Институтът установи: "Програмата за срив на ядрени оръжия ще изисква само малки, невзрачни съоръжения за сглобяване на ядрени оръжия. Иран се смята за способен да постигне тази цел за няколко месеца, въпреки че тази задача вероятно е незавършена."
Никой не вярва сериозно, че Иран би могъл да разработи производствена линия от високотехнологични, тествани и монтирани на ракети ядрени бомби, без да бъдат открити, което дава на САЩ, Израел и евентуално други достатъчно възможности да стриват страната от въздуха. Въпреки това, има по-малко доверие, когато става въпрос за еднократни груби оръжия.
Иранската сила в Близкия изток претърпя огромен удар през последните 12 месеца след успешните израелски въздушни удари, ефективното поражение на Хизбула в Ливан и загубата на ключов съюзник Башар ал-Асад и използването на неговия сирийски сухопътен коридор за неговите прокси сили в Леванта.
В момента обаче аятолах Хаменей жонглира с много конкуриращи се изисквания и икономически проблеми. Това означава, че той има реален стимул да търси сделка, която да доведе до премахване на санкциите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.