На 2 април президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви въвеждането на търговски мита за 180 държави. На 9 април всички те влязоха в сила. Митата варират от 10% до 50% и се изчисляват въз основа на търговския баланс на САЩ с всяка конкретна страна. Това е обявяване на глобална търговска война, въпреки че американските власти всъщност не искат да водят такава - те искат да окажат натиск върху други страни, за да постигнат по-благоприятни търговски условия. Въпреки това тарифите бяха шок за пазарите по света: доларът поевтиня, криптовалутите също, паднаха и акциите. Инвеститорите по света пострадаха от това, включително най-богатите американци. Редица финансисти и бизнесмени разкритикуваха американския президент. Meduza събра техните мнения за тарифите.
Според журналисти след обявяването на митата 10-те най-богати хора в света са загубили над 170 милиарда долара. Това се отрази на самия Тръмп (състоянието му намаля с 500 милиона долара), но много по-тежко удари основния му спонсор и съветник, милиардера Илон Мъск (загубите му се оценяват на почти 9 милиарда долара). Не е изненадващо, че Мъск се обяви против митата. Той каза, че те трябва да бъдат нулеви между Европа и САЩ. Освен това, според The Washington Post, бизнесменът се е опитал да убеди Тръмп да смекчи позицията си относно митата, но не е успял.
Мъск не е критикувал публично президента, но е публикувал няколко обиди в сайта на социалните медии X относно своя съветник по търговската политика Питър Наваро, който се смята за архитект на тарифната политика. Наваро каза, че може да разбере разочарованието на Мъск, защото той е "автомобилен производител", който "има нужда от евтини чуждестранни части". Мъск отговори, като нарече Наваро идиот и заяви, че Tesla води автомобилните производители в САЩ по дял на американски части.
Съоснователят на Home Depot и дългогодишен републикански донор Кен Лангоун (8,2 милиарда долара) разкритикува тарифната формула, базирана на търговския дефицит. "Не разбирам проклетата формула", каза той. "Мисля, че той (Тръмп) е бил лошо посъветван от своите съветници." Той каза, че митата за Азия са твърде високи и не дават шанс на преговорите да успеят.
Лангоун смята, че по-конструктивен подход би бил да се наложат 10-процентни мита на всички страни по света и след това да се договорят двустранни сделки. Стенли Дръкенмилър (нетна стойност от 11 милиарда долара), основател на инвестиционната фирма Duquesne Family Office и наставник на сегашния министър на финансите на САЩ Скот Бесент, също не подкрепя мита, по-високи от 10%
Уилбър Рос, който беше министър на търговията по време на първия мандат на Тръмп, призна, че има „известни опасения относно логиката на тарифната формула“. Изпълнителният директор на Fisher Investments Кен Фишър (11,2 милиарда долара) не беше толкова сдържан, като каза, че тарифната политика на Тръмп е „глупава, погрешна, крайна, невежа и решава [несъществуващ] проблем с грешни инструменти“.
Бил Акман, основателят на хедж фонда Pershing Square Capital Management (нетна стойност $7,7 милиарда), който подкрепи Тръмп по време на президентската му кампания през 2024 г., се присъедини към критиките. Той публикува няколко дълги публикации в X, призоваващи за 90-дневен мораториум върху митата, което според него би позволило на Белия дом да предоговори търговските условия с други страни, без да навреди на американския бизнес.
"Ако започнем икономическа ядрена война, бизнес инвестициите ще пресъхнат, потребителите ще затворят портфейлите си и ние сериозно ще навредим на репутацията си пред останалия свят" написа Акман на 6 април, преди митата да влязат в сила.
На 9 април, когато те влязоха в сила, той прогнозира, че скоро ще последва вълна от фалити на малки и средни предприятия. Акман избягва да критикува Тръмп, като казва, че не е икономист и разчита на своите съветници, които са "лоши в математиката", за да определят тарифите.
Основният републикански донор Кенет Грифин (41,8 милиарда долара), основател на хедж фонда Citadel, нарече митата „огромна политическа грешка“:
"Погрешно е да се каже на американско семейство, което прави 50 000 долара годишно, че сега ще трябва да харчи 20%, 30%, 40% повече за хранителни стоки, за тостер, за нова прахосмукачка, за нова кола. Дори. ако мечтата за връщане на работни места в Америка се сбъдне, това е 20-годишна мечта, а не 20-седмична мечта."
Джейми Даймън (2,2 млрд. долара), главен изпълнителен директор на JPMorgan Chase, една от най-големите финансови холдингови компании в света, каза в годишното си писмо до акционерите, че тарифите ще причинят инфлация и ще забавят икономическия растеж. Той също така предупреди, че те могат да застрашат икономическите съюзи на САЩ, които включват военните.
"Америка на първо място" е добре, стига да не оставя Америка сама", пише Даймън.
Бахрам Акради, главен изпълнителен директор на американската верига фитнес центрове и спа центрове Life Time, изрази надежда, че Съединените щати ще могат да използват новите мита за бързо сключване на сделки с други страни и за постигане на премахване на всички тарифни бариери пред световната търговия.
"Ако постигнат някои победи по този начин, ще е добре за всички“, каза Акради. „Ако не, този ход ще бъде невероятно лош."
Крипто инвеститорите, които възлагаха надежди на завръщането на Тръмп в Белия дом, също търпят загуби: пазарът на криптовалута падна заедно с други финансови пазари, въпреки че тарифите не го засягат пряко. Блогърът Един Рос, който стриймваше с Тръмп преди изборите и му подари Tesla Cybertruck, каза, че инвестиционният му портфейл е намалял с 10 милиона долара.
"Губя много пари от моята криптовалута. Биткойн е надолу. Ethereum е надолу. Всичко е надолу. Акциите са надолу. Но всичко е наред. Те ще се върнат нагоре. Но, по дяволите, брато", оплака се той на своя гост в скорошен подкаст.
Инвеститорът, основател на Barstool Sports и друг поддръжник на Тръмп Дейв Портной призна, че е загубил около 20 милиона долара заради митата, но не и вярата си в Тръмп.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase."Харесва ли ми спадът на пазара? Не. Плача ли, като "О, горко ми, иска ми се да бях гласувал за Камала Харис ?" Не", каза Портной.