IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Новата сирийска "съпротива" се изправя срещу Израел и "оста на злото" на САЩ

Групировката подчертава, че прави разлика между правителството на САЩ и неговия народ

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Свалянето на сирийския президент Башар Асад може и да нанесе сериозен удар на коалицията „Ос на съпротивата“, свързана с Иран, но се появи нова групировка, която се стилизира по подобен начин, за да оспори интересите на Съединените щати и враждуващите им водещи съюзници от Близкия изток, пише Newsweek.

След като Сирия след Асад вече е в центъра на регионалната борба за влияние между съседните Израел и Турция, милицията, известна като Ули ал-Баас, или „Владетелите на силата“, твърди, че е „позиционирана заедно с Оста на съпротивата срещу Оста на глобалното зло“, част от която е и Вашингтон заради подкрепата на президента Доналд Тръмп за двете чужди сили.

„Що се отнася до възхваляването на ролята на ционисткото образувание и турската окупация, това е съвсем естествено, като се има предвид, че САЩ са спонсор на хаоса, тероризма и злото по света“, казва пред Newsweek политическият офис на групировката, официално известна като „Фронт за ислямска съпротива в Сирия - Ули ал Баас“.

Но групировката подчертава, че прави разлика между правителството на САЩ и неговия народ. В този смисъл, помолен за послание, което да изпрати на президента, както редица други фракции от „Оста на съпротивата“ са споделяли с Newsweek в миналото, Ули ал-Баас отказа, позовавайки се на разминаването между Белия дом и своите избиратели.

 „Смятаме, че последователните американски администрации не представляват американския народ и не отразяват характера на здравото съжителство с различни народи, на което се радва американският народ“, заяви Ули ал-Бааас. "Ето защо - добави групата - ние не отправяме послание към тези, които не представляват своя народ, а по-скоро представляват мечтите на едно глобално правителство, което се опитва да разедини човечеството, за да постигне големи придобивки по света."

Ули ал-Баас остава до голяма степен обвит в мистерия, откакто се появи на нестабилна сцена в Сирия през януари, само седмици след края на четвъртвековното управление на Асад от ръцете на водена от ислямисти коалиция от бунтовници на 9 декември. В първото си комюнике групата обяви въоръжена кампания срещу израелските войски, които завземат допълнителни територии в южна Сирия отвъд вече окупираните Голански острови Височини.

Много наблюдатели, като тези от Вашингтонския институт за близкоизточна политика и израелския Изследователски и образователен център Алма, спекулират, че групата произхожда от опитите на Иран да запази влияние в страна, отдавна смятана за най-големия арабски съюзник на Ислямската република при династията Асад.

Стратегическото партньорство на Дамаск и Техеран датира от десетилетия и Сирия служи като ключов член на коалицията на Оста на съпротивата, създадена през 2000 г. в отговор на етикета „Оста на злото“, който бившият президент Джордж У. Буш приложи към Иран, Ирак и Северна Корея, по-късно разширен, за да включи Куба, Либия и Сирия от тогавашния заместник държавен секретар Джон Болтън . Връзките между САЩ и Сирия се влошиха след избухването на гражданската война в страната през 2011 г., като САЩ спонсорираха различни бунтовнически групи, преди да пренасочат подкрепата си към водените от кюрдите Сирийски демократични сили.

Изображенията, използвани от Ули ал-Баас, по-специално повдигнатата пушка в стил Калашников, съответстват на характерен модел, създаден от Корпуса на гвардейците на ислямската революция на Иран и по-късно включен в логото на ливанската Хизбула, официално известна като Ислямската съпротива в Ливан, и други съюзници от Оста на съпротивата, като различните милиции, които съставляват Ислямската съпротива в Ирак.

Терминът Ули ал-Баас, който се появява няколко пъти в Корана, беше използван и от генералния секретар на Хизбула Наим Касем, за да опише конфронтацията на групата с Израел след убийството на неговия предшественик Хасан Насрала. Хизбула беше една от няколкото фракции на Оста на съпротивата, които се намесиха от името на палестинското движение Хамас след атаката срещу Израел на 7 октомври 2023 г., която предизвика все още продължаващата война в Ивицата Газа.

Но макар да признава участието си в Оста на съпротивата, Ули ал Баас твърди, че „не е свързан с никоя регионална партия или която и да е държава“, нито твърди, че е свързан с други групи, присъстващи в Сирия.

„Фронтът на ислямската съпротива в Сирия, Ули ал-Баас, е религиозно, революционно, националистическо движение с арабско националистическо измерение, необвързано с никоя съществуваща организация в Сирия“, казаха от групата. „Той има свой собствен политически проект за съпротива, който гарантира създаването на силна, способна и подкрепяща свободата държава.

Неговата цел е да „ръководи процес на изграждане на държава, основан на гражданство, твърдост на земята и истинска принадлежност“. Той не разглежда възстановяването на власт на Асад, който избяга в Русия, когато бунтовниците нахлуха в Дамаск през декември, на власт „като политически реалистично“, но също така не одобрява неговия наследник, превърнал се във временен президент на Сирия Ахмед ал-Шараа, известен преди като Абу Мохамед ал-Голани.

„Не можем да подкрепяме отделни хора“, каза Ули ал-Баас, който продължава да рекламира сирийското знаме, използвано при Асад. „Вярваме, че сирийският народ е този, който взема решенията.

Ули ал-Баас обаче разглежда изгонването на израелските сили в Южна Сирия като част от своя мандат. Нахлуването бележи първия път, в който Израел премести значително линията на примирие, установена по време на последната война между двете през 1973 г. Заграбването на земя беше придружено от някои от най-мащабните удари на Израел срещу обекти, за които се твърди, че са свързани с военните на бившето сирийско правителство, включително предполагаеми складове за химически оръжия.

Ули ал-Баас изглежда наложи това твърдение миналия месец, поемайки отговорността за поредица от сблъсъци с израелските войски в южната провинция Дараа.

Междувременно израелските въздушни нападения продължават в цялата страна, като за последно удариха близо до централния град Палмира в неделя и военна база в провинция Хама в сряда. IDF заяви, че "ще продължи да работи, за да премахне всяка заплаха за израелските цивилни", в изявление от сряда.

Израелският заместник генерален консул в Ню Йорк Цах Саар също описа операциите на Израел в Сирия като вкоренени в самозащита.

Докато администрацията на Шараа осъди израелските удари, Ули ал-Баас обвини временното правителство, че е съучастник поради липсата на отмъщение.

Групата излезе с изявление миналия месец, в което споменава своите операции срещу израелските войски като утвърждаване както на „революцията на свободния сирийски народ срещу тиранията на окупацията, така и на ясна декларация за бунт срещу де факто правителството, което проправя пътя на този окупатор да раздели родината“.

Тръмп посочи липсата на интерес да въвлече администрацията си в сложния, многостранен конфликт в Сирия.

Месеци след първото избухване на войната в Газа, американските сили бяха изправени пред почти ежедневни атаки от местни милиции, действащи под знамето на Ислямската съпротива в Ирак, предизвиквайки ответни въздушни удари. Тези групи до голяма степен спряха тази кампания, след като тогавашният президент Джо Байдън обяви план да започне изтеглянето на войските от Ирак до септември тази година.

Статутът на американските сили както в Ирак, така и в Сирия сега е под въпрос при администрацията на Тръмп, която се застъпи за намалено военно присъствие в Близкия изток и наблюдаваше историческа сделка, в която SDF се съгласиха да интегрират своята автономна администрация в правителството на Шараа.

Изправени пред нов съперник в появата на Ули ал-Баас, говорителят на Държавния департамент каза, че САЩ ще продължат да търсят стабилност и справедливо управление в Сирия и да гарантират, че определени терористични организации няма да могат да действат в страната.

Междувременно политиката на САЩ в Сирия може да бъде допълнително усложнена от неотдавнашното възобновяване на напрежението между Вашингтон и Техеран. Докато двамата дългогодишни съперници планират потенциално завръщане към дипломацията след решението на Тръмп да се откаже от многостранно ядрено споразумение по време на първия си мандат през 2018 г., американският лидер също отправи директни заплахи към Иран относно действията на неговите съюзници, особено йеменската Ансар Аллах , широко известна като движението Хути.

Ули ал-Баас твърди, че Иран е подложен на натиск, тъй като се противопоставя на опитите на САЩ да проектират глобално влияние и смелата позиция на Израел в региона.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата