IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Защо Тръмп отново отстъпи от митата или как бе поел по стъпките на свалената Лиз Тръс?

Твърде рано е да се каже дали това е началото на края на глобалното господство на щатския долар

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Президентът на САЩ Доналд Тръмп тласка икономиката към рецесия. Първите признаци вече са очевидни със съкращенията на работници в автомобилите в Индиана и Мичиган, разпродажба на фондовия пазар през последните дни и американците, които се оттеглят от разходите. Но когато тарифите на Тръмп влязоха в сила в малките часове на сряда сутринта, се случи нещо още по-тревожно: паника на пазарите на облигации, пише The Washington post.

Инвеститорите започнаха да изхвърлят американски държавни облигации. Те продаваха и продаваха, и продаваха. Това не е нормално. Обикновено държавните облигации на САЩ са сигурно убежище. Винаги, когато акциите се понижават или има сътресения по света, инвеститорите се втурват да купуват обикновени облигации от Министерството на финансите на САЩ. Това е еквивалент на пилешка супа за нездравословни пазари. Но изведнъж тези връзки станаха горчиви.

В крайна сметка Тръмп се отказа от пазарите на облигации. Той призна пред репортери, че на пазара на облигации „хората започват да се притесняват“. Той не искаше да последва съдбата на британския премиер Лиз Тръс, която подаде унизителна оставка през 2022 г. след подобно фиаско на пазара на облигации в отговор на нейната политика.

Най-накрая е облекчение, но потенциалът за повече мита остава. И безумието на пазара на облигации показва колко щети вече са настъпили.

Има много причини инвеститорите (вероятно включително някои чуждестранни правителства) да искат да продадат. Някои искаха да инвестират другаде по света; други трябваше да излязат от облигации, за да имат повече пари в наличност. Но в сърцето си всичко се свеждаше до едно и също убеждение: Съединените щати вече не изглеждат здрави като скала. Невъзможно е да разберем какво прави Тръмп - и не си струва риска да разберем колко точно ще се счупи заради действията му.

За Съединените щати последиците от всичко това можеха да бъдат значителни - и почти всички отрицателни. Тъй като инвеститорите продаваха облигации, доходността (лихвеният процент) скочи. Доходността на 10-годишните държавни облигации достигна 4,51 процента спрямо 3,9 процента по-рано през седмицата, а доходността на 30-годишните държавни облигации за кратко надхвърли 5 процента. Това не може да бъде по-лошо за главната улица. Това означава, че лихвените проценти по ипотечните кредити може отново да достигнат 7 процента, а разходите по заеми за коли, бизнес и т.н. ще скочат. Това също означава, че правителството на Съединените щати ще трябва да плати още по-високи лихвени разходи.

„Мини кризата след Деня на освобождението се премести на по-опасно ниво за една нощ с доста огромна разпродажба на облигации“, пише Джим Рийд, изследователски стратег в Deutsche Bank. „Това ще окаже много по-голям натиск върху администрацията на САЩ, отколкото просто разпродажба на акции.“ (Рийд беше прав: това повиши натиска до ниво, което дори Тръмп не можеше да издържи).

Държавните облигации на САЩ са в центъра на почти всичко, което се случва на пазарите. Много инвестиции по света се оценяват според това колко по-рискови са от държавните облигации на САЩ. Тръмп увеличи средната тарифна ставка за САЩ от около 2% на 22,5% - най-високата от повече от век, според Budget Lab в Йейл. Това разби основната репутация на правителството на САЩ. Инвеститорите ще бъдат предпазливи да влязат отново ол-ин в американските облигации.

Дори с отлагането на най-лошата от тарифите, средната ставка изглежда все още е поне в тийнейджърските години. Това е много по-високо, отколкото много фирми могат да понесат.

Твърде рано е да се каже дали това е началото на края на глобалното господство на щатския долар. Работех в инвестиционен посредник в Лондон през 2000-те години, когато хората също искаха да провъзгласят края на кралския долар. След това настъпи финансовата криза от 2008 г. и инвеститорите се насочиха обратно към долари и американски облигации. Тогава се смяташе, че САЩ са най-силната икономика в света и най-издръжливата. Това се оказа вярно през целия път на ковид. Но Тръмп отново тества тази теза и сега инвеститорите имат още повече възможности, отколкото през 2008 г.

Поразително е колко неподготвен беше Белият дом за този резултат. Съвсем наскоро в неделя министърът на финансите Скот Бесент празнуваше колко ниско е паднала доходността на 10-годишните държавни облигации и прогнозира, че това може да стимулира съживяването на жилищния пазар, тъй като лихвите по ипотечните кредити отново станаха ниски.

До сряда Бесент беше принуден да отиде на Fox Business, за да увери хората по света, че това няма да се превърне в криза. „Вярвам, че няма нищо системно в това, мисля, че това е неудобно, но нормално намаляване на задлъжнялостта, което се случва на пазара на облигации“, каза той .

Тръмп засега е отстъпил. Но това вероятно няма да е последният път, когато нещо неочаквано се повреди заради митата.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата