IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Тарифна ос Европа-Китай би била задънена улица

Пекин не е дошъл да се присъедини към следвоенния глобален ред

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Европа и Китай имат основателна причина да се обединят около митата на президента на САЩ Доналд Тръмп. Ако чуем китайския премиер Ли Цян да казва, двамата вече са другари в защитата на световната търговска система. 

Китай и Европейският съюз са силни привърженици на икономическата глобализация и трябва да работят заедно за подобряване на комуникацията, разширяване на взаимната откритост и защита на свободната търговия, е казал Ли на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в телефонен разговор във вторник, съобщават държавните медии. Известно тактическо сътрудничество има смисъл и за двете страни - само не очаквайте някаква голяма сделка, пише Bloomberg.

Фон дер Лайен "препотвърди твърдата подкрепа на ЕС за справедлив и траен мир" в тригодишната война и подчерта, че всички условия за мир "трябва да бъдат определени от Украйна". Тя прикани Китай да засили усилията си, за да "допринесе значително" за мирния процес, според изявлението .

Отговорът на Пекин на инвазията през 2022 г. е определящо събитие във възприятията на Европа за Китай. Тя отказа да осъди военната агресия на Владимир Путин и разшири икономическа и дипломатическа подкрепа на Русия. Случайно (може би), президентът Володимир Зеленски каза във вторник, че украинските войски са заловили двама китайски граждани, воюващи за Русия, за първи път граждани на страната са взети в плен по време на войната. Това напомни къде са симпатиите на Китай по подразбиране, в същия ден като разговора на Ли с фон дер Лайен.

Светът продължава да се върти и непосредственият въпрос е как да се справим с щетите, заплашени от политиките на Тръмп - дори ако те останат непредсказуеми, след като президентът обяви 90-дневна пауза върху митата за повечето страни в сряда, като същевременно ги повиши до 125% за Китай. Във всяка война, включително търговската, врагът на моя враг е мой приятел. Освен това икономиката на ЕС е по-отворена за търговия от Китай или САЩ, така че може би е под по-голям натиск да търси съюзници.

Тази краткосрочна необходимост трябва да бъде балансирана срещу признаването, че управляващата комунистическа партия на Китай стои на страната на сили, които представляват екзистенциална заплаха за сигурността на Европа. Такава фундаментална реалност не може да бъде пренебрегната, въпреки че някои са готови да опитат. Испанският премиер Педро Санчес, който ще се срещне с президента Си Дзинпин в Пекин в петък, каза пред репортери, че ЕС трябва да промени позицията си спрямо Китай и че Испания може да играе роля като строител на по-балансирани съюзи между двете. Санчес осигури милиарди евро инвестиции в производство на батерии и възобновяема енергия, откакто критикува митата на ЕС върху китайските електрически превозни средства миналата година.

Европейските лидери, включително тези в Обединеното кралство, отдавна се изкушаваха да отправят надежди за партньорство за повишаване на просперитета върху Китай - огромна, далечна и понякога мистериозна страна с привидно неограничен икономически потенциал. През последните пет десетилетия Комунистическата партия действаше проницателно на тази тенденция, като често създаваше впечатлението, че е решена да се придвижи към основана на правила система, която е в по-голямо съответствие с тези на най-големите и най-развитите икономики в света (които до възхода на Китай бяха всички демокрации). „Скрийте силата си, изчакайте“ беше изречението , използвано от Дън Сяопин, върховният лидер, чиито пропазарни реформи поставиха Китай по пътя към статута на суперсила.

Тази ера свърши. При Си стана ясно, че Китай не е дошъл да се присъедини към следвоенния глобален ред, проектиран от САЩ, а за да го прекрои по свой собствен образ. Инвазията в Украйна е най-осезаемата демонстрация за това. Три седмици преди руските войски да започнат да пресичат границата, Си и Путин подписаха споразумение, според което няма да има „ограничения“ за тяхното сътрудничество. Това е забележително откровен документ , който може справедливо да се опише като план за нов световен ред – такъв, който е по-удобен за автокрациите. Китай изповяда неутралитет след началото на войната в Украйна, но неговите дипломатически действия и разширяването на търговията и инвестициите с Русия са доказателство за фактическа подкрепа.

Ако това не беше достатъчно отчуждаващо за ЕС, Пекин затвърди идеята, като комуникира неумело. Неговият призив към Европа да покаже „стратегическа автономия“ предполагаше, че континентът подкрепя Украйна само защото е под палеца на САЩ. Стратегическата автономия наистина беше стремеж за ЕС (и доктрина, която силата на обстоятелствата сега се превръща в реалност), но това беше грубо погрешно тълкуване. Европейците не се нуждаеха от помощ от САЩ, за да знаят кого да обвинят за най-големия въоръжен конфликт на континента след Втората световна война.

Трудно е да се преувеличи точно какъв преломен момент беше това за Европа (и такъв, който Китай, със своите щастливи приказки за глобализацията, изглежда все още не е усвоил). След като маската се изплъзне, илюзията не може да се види отново. САЩ може да действат по неприятелски начин в момента, но поне нямат историческа преданост към подчиняването на либералните демократични свободи - и винаги има шанс да се върнат на себе си в някакъв момент. Какви подобни надежди може да има Европа за комунистически Китай?

Целесъобразността диктува, че ще има известно сътрудничество между Европа и Китай, но не го бъркайте с нещо по-задълбочено или по-дълготрайно. Някои неща струват повече от една или две допълнителни батерии.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата