Хари Труман, 33-ият президент на САЩ, имаше табела на бюрото си, която гласеше: „Доларът спира тук“.
Доналд Тръмп, 47-ият, има бутон за диетична кока-кола на бюрото си, но нито един главнокомандващ не може да избегне логиката на Труман: поверена им е огромна лична власт и в замяна се очаква да поемат лична отговорност за решения, които могат да бъдат на живот и смърт и да струват трилиони долари.
Колко силно беше разклатен авторитетът на Тръмп от хаоса, който той отприщи с плана за мита в „деня на освобождението“ миналата сряда?
Въпросът се отнася и за позицията на Съединените щати, олицетворена от техния лидер, както стана ясно от драматичното обръщане на митата тази седмица. Именно заплахата за ролята на Америка като сигурно убежище за глобалния капитал мотивира обратния завой на Тръмп относно неговите реципрочни мита.
Увеличаването на доходността на 10-годишните и 30-годишните държавни облигации на САЩ в сряда сутринта направи аргумент, по-силен от който и да е от воюващите съветници на Тръмп, защото сигнализира за повишаване на разходите за държавни заеми, които неизбежно ще доведат до по-високи ипотечни лихви, ключов критерий, по който Тръмп иска да бъде оценявано неговото президентство.
Няколко съветници в Белия дом, водени от Скот Бесент, министърът на финансите, предадоха това съобщение на Тръмп, но то беше изключително подсилено от два външни гласа, които той уважава: Бил Акман, милиардер от хедж фонд и поддръжник на Тръмп, и Джейми Даймън, главен изпълнителен директор на JP Morgan Chase.
Акман издаде предупреждение за „самопредизвикана икономическа ядрена зима“ заради „несправедливи асиметрични тарифни споразумения“ в понеделник, което беше пуснато многократно в програмите на Fox News, за които е известно, че Тръмп гледа.
В сряда сутринта един от любимите водещи на Тръмп във Fox, Мария Бартиромо, интервюира Даймън, който предупреди за катаклизмите на капиталовите пазари извън акциите, като каза:
„Видяхте огромни движения в цените на суапове, цените на активите, цените на държавните облигации.“ По-късно Тръмп призна, че е гледал това, наричайки Даймън „гений“.
Президентът, който е свикнал да избягва личната критика и наистина изглежда процъфтява от нея, разбра, че движенията на пазара на облигации са опасен знак за липса на доверие не само в него, но и в Америка.
Тръмп действа решително, както се предполага, че трябва да правят американските президенти. Той активира 90-дневната пауза, която беше предложена от Акман няколко дни по-рано и, ако се вярва на Бесент, беше една от възможностите, които вече се разглеждаха вътрешно.
Белият дом няма да може да избегне впечатлението за хаос и измисляне на политика на копита, но вътрешният кръг на Тръмп говори за блясъка на неговия генерален план за новия Златен век, който той обеща в речта си при встъпването в длъжност . „Това беше неговата стратегия през цялото време“, каза Бесент.
Кевин Хасет, председател на Националния икономически съвет на Тръмп, поне даде знак на пазарите на облигации, когато каза пред Fox & Friends :
"Когато пазарът на облигации започна да казва, хей, ние не вярваме на тези момчета, мисля, че президентът реши - сам, наистина - че, добре, ние ще обявим това така или иначе. Може и днес да го направим. Има малко допълнителен тласък от пазара на облигации. Но това е планът, който той преследваше през цялото време.
Независимо дали съветниците му казват истината, те знаят, че американската система на управление изисква да се поддържа впечатлението за всевиждащия главнокомандващ. Решението на Тръмп в този момент беше добро, което възвърна малко доверие в способността му да направи голямо плащане, когато е необходимо. Той винаги ще намери начин да представи неуспеха като успех.
Тъй като политиката, подобно на икономиката, е игра на доверие, Белият дом също трябваше да убеди гласоподавателите на Тръмп и целия свят, че, както самият той каза във вторник вечерта, „знам какво правя“.
Въпреки това има признаци, че дори основната подкрепа на Тръмп започва да губи вяра.
Проучване на HarrisX, проведено след „деня на освобождението“, установи, че рейтингът на Тръмп е спаднал с пет пункта до 47 процента след обявяването на митата. Това, което ще ужили Тръмп повече, е спадът в подкрепата за неговото управление на икономиката, която спадна от 50 процента одобрение на 21 март до 44 процента. Проучването установи също, че 72 процента от американците вярват, че митата ще увеличат цената на стоките и 71 процента, че вероятно ще предизвикат краткосрочна рецесия.
Това също бяха фактори за решението на Тръмп да активира паузата, но по-голямо влияние оказаха милиардерите, на чието мнение вярва и логиката на паричните пазари.
Въпреки че има силен хор от неодобрение за действията на Тръмп, Акман знаеше кой е интелигентният начин за лоялен привърженик да отговори, публикувайки в социалната мрежа X в сряда:
"Бях един от първите и със сигурност един от най-шумните, които изразиха загриженост относно митата. Аз също вярвам в даването на кредит, когато кредитът е дължим.
Това е „изкуството на сделката“ на Тръмп , ако заемем заглавието на неговата егоистична биография, която представя множество лоши сделки като триумфи. Номерът му винаги е бил да твърди, че каквото и да се случи, това е било част от главния му план през цялото време.
Това е неговата версия на „доларът спира дотук“ на Труман.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.