Ръкавиците са свалени. Започна следващата глава от раздялата между САЩ и Китай, а болката ще се усети навсякъде.
Увеличавайки митата си за Китай и спирайки високите мита за десетки други държави, президентът Тръмп вкарва двете най-големи икономически сили в битка, която няма да остави нито една от тях невредима и рискува да срине световната икономика, пише The Wall Street Journal.
Общият размер на митата, наложени на Китай през втория мандат на Тръмп, вече възлиза на 145%, съобщи Белият дом в четвъртък. В крайна сметка те могат да бъдат отменени, но вече има признаци, че част от стокообмена между двете страни на стойност 582 млрд. долара спира. Американските заводи отменят поръчки, а някои китайски производители пускат работниците си във временен отпуск. Данните показват рязък спад на резервациите за транстихоокеански кораби, откакто започнаха някои от последните ескалации на митата. Акциите в САЩ спаднаха рязко в четвъртък, докато инвеститорите преработваха събитията.
Докато Тръмп казва, че всяка болка в САЩ от митата ще бъде компенсирана от дългосрочни печалби в работни места и инвестиции, в близко бъдеще инвестиционната банка JPMorgan каза в сряда, че е „по-вероятно, отколкото не“, американската икономика да се свие по-късно тази година.
През 23-те години, откакто Китай се присъедини към Световната търговска организация, достъпът до неговите евтини произведени продукти стана част от икономиката на САЩ, фокусирана върху потребителите. Китай представлява около 13% от целия внос на стоки в САЩ през 2024 г. Той е източник на голямо разнообразие от стоки, включително смартфони, играчки и индустриални части. Цели бизнеси са изградени около предположенията за този достъп, с дизайн, маркетинг и разпространение в САЩ, съчетани с производство в Китай.
Много фирми бяха започнали да се приспособяват към реалността на по-високите тарифи, които започнаха по време на първата администрация на Тръмп. Но ако новите тарифи останат, те са изправени пред пълна загуба на достъп до китайското производство - с дълбоки промени за американските потребители. Американците, които вече са стресирани от ръста на цените с 24% през последните пет години, може да се наложи да плащат дори повече за по-малък избор от ежедневни стоки.
За Китай, междувременно, пълномащабна търговска война със САЩ означава да бъде изключен от най-големия потребителски пазар в света в момент, когато икономиката му разчита на износа за растеж, за да компенсира болезнения срив на имотите и хладните потребителски разходи.
"Да го кажем направо, ще издържим толкова дълго, колкото можем. Ако не можем да издържим повече, ще трябва да затворим фабриката", каза Хонг Бинбин, който управлява Shenzhen Jiaoyang Industrial, производител на плюшени играчки в Южен Китай. Продажбите в САЩ представляват 70% до 80% от приходите на компанията, каза Хонг и очаква поръчките да спрат да идват благодарение на тарифите на Тръмп.
Друга фабрика, Huizhou Yihe Furniture в китайската провинция Гуангдонг, пуска десетките си работници в отпуск до 13 април, според известие, видяно от The Wall Street Journal, което цитира „тежък шок поради новите търговски политики“. Мениджър на фабрика с фамилно име Хуанг потвърди съобщението, публикувано във вторник, и каза, че очаква да удължи спирането на производството.
Светът е на път към „безпорядъчно икономическо отделяне между двете най-големи икономики в света“, пишат икономисти от Deutsche Bank в бележка до клиентите в четвъртък.
Въпреки цялата тревога около отношенията между САЩ и Китай през последните години, сега икономиките на двете страни са дълбоко преплетени. Повече от четвърт век американците харчат голяма част от парите си, купувайки неща, произведени в Китай. САЩ получиха евтини стоки, а Китай инвестира в изграждането на своята инфраструктура и изкачване нагоре по стълбата на развитие.
Но връзката създаде огромно напрежение, включително загуба на работни места в американските производствени градове, както и непрекъснато нарастващ търговски дефицит. САЩ са изнесли стоки на стойност 143,5 милиарда долара за Китай през 2024 г., докато стоки на стойност 438,9 милиарда долара са отишли в другата посока.
Целта на Тръмп е да елиминира търговския дефицит веднъж завинаги чрез мита, които според него ще помогнат за привличането на повече производство обратно в САЩ, създаване на работни места у дома и спиране на потока от американски пари към Китай.
„Надяваме се, че в близко бъдеще Китай ще разбере, че дните на ограбване на САЩ и други страни вече не са устойчиви или приемливи“, каза Тръмп в сряда.
В същото време той даде на съюзниците и търговските партньори 90-дневна отсрочка за „реципрочните“ мита, обявени на 2 април, въпреки че базова тарифа от 10% върху почти целия внос ще остане в сила – ясно показвайки, че централният фокус на неговата търговска война, поне засега, е Китай.
Досега Пекин отвърна на всеки кръг от увеличения на митата от САЩ, като повиши митата върху американските продукти и се насочи към американските компании. Китайски служители наскоро обсъдиха с някои от най-големите компании в страната осъществимостта на премахването на техните акции от американските фондови борси като начин за ограничаване на експозицията на компаниите към долари и нарастващите геополитически рискове, според хора, запознати с въпроса.
Финансовите пазари са в смут, с бурни колебания на пазарите на акции, облигации и валута.
Митата повишават цените на вноса, намалявайки покупателната способност на бизнеса и потребителите. Митата, обявени от януари, възлизат на „увеличение на данъците от над 300 милиарда долара“, пише главният американски икономист на JPMorgan Майкъл Фероли в изследователска бележка в сряда. Междувременно несигурността относно бъдещите тарифи затруднява компаниите да планират напред, което натежава върху бизнес инвестициите.
Нарастващите бариери пред китайския внос заплашват да провалят трудно постигнатия напредък за ограничаване на инфлацията в САЩ след последния пик през 2022 г. Въпреки че инфлацията беше по-хладна от очакваното в последните данни, публикувани в четвъртък, ако цените се повишат поради тарифите и съвпаднат с по-слаб растеж, комбинацията ще създаде голямо предизвикателство за политиците на Федералния резерв, тъй като намаляването на лихвените проценти за стимулиране на икономиката рискува да се влоши инфлация.
Залогът в тази търговска война не е само краткосрочното икономическо представяне на Китай, казват икономистите, а целият му икономически модел. Състоянието на Китай е изградено върху пищни инвестиции във фабрики, инфраструктура и недвижими имоти и извисяващ се експортен сектор, стратегия, която го изведе на второ място в световната икономика.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.