IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Козът на Китай срещу САЩ - ограничаването на износа на редкоземните елементи

Китай също така контролира по-голямата част от добива си в страната и в Мианмар

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Президентът на САЩ Доналд Тръмп знае, че повишаването на митата за китайските стоки до 145 процента ще повиши напрежението в търговската война, но Пекин също държи силна ръка с контрола си върху материалите, критични за отбранителната индустрия на Съединените щати, пише Newsweek.

Китай за първи път отговори на 3 април на първоначалния залп на Тръмп от 54% налози върху износа си, като наложи ограничения върху износа на редкоземни елементи, които са ключови за изтребителите, които ще формират гръбнака на флота от следващо поколение на военновъздушните сили на САЩ.

След сделка с Boeing Тръмп рекламира F-47 като наследник на F-22 Raptor. Но жизнеспособността на американската програма за въздушно господство от следващо поколение (NGAD) зависи до голяма степен от материалите, които Китай произвежда.

Те включват седем категории средни и тежки редкоземни елементи, включително самарий, гадолиний, тербий, диспрозий, лутеций, скандий и итрий.

"Те определено са стрели в колчана им за това как Китай може да отговори на тези непрекъснато нарастващи тарифи“, каза Том Брейди , професор по практика в Минното училище в Колорадо. „Диспрозиумът е критичен за използване в магнити с висока температура“, каза той пред Newsweek . "Реактивните двигатели и подобни неща се нуждаят от високотемпературни магнити, които запазват това магнитно качество при много високи температури."

Итрият е необходим за високотемпературни покрития на реактивни двигатели, високочестотни радарни системи и прецизни лазери. Той също така позволява топлинни бариерни покрития върху турбинните лопатки, за да спрат самолетните двигатели от топене по време на полет.

Тези минерали са необходими за високопроизводителни магнити и задвижващи механизми. Метали като титан, волфрам и ниобий също са от съществено значение за структурна здравина, топлоустойчивост и стелт покрития.

„Китайският контрол върху износа на ключови средни и тежки редкоземни елементи представлява значителен риск за националната сигурност на САЩ, отбранителното производство и високотехнологичните индустрии“, каза Джейми Ъндърууд от консултантската компания SFA-Oxford в прессъобщение на 5 април.

Той отбеляза как елементите в списъка на Китай са необходими за високоефективни постоянни магнити за усъвършенствани ракетни системи и оръжия с насочена енергия.

На тях разчитат не само отбранителната индустрия; те са в основата на създаването на компютърни чипове и електрически автомобили. Ходът на Китай означава, че той може да ограничи лицензите за износ, които издава, като му даде оръжие, равно на оръжието, направено от минералите, които контролира, които е притежавал преди.

През 2010 г. Китай спря износа на редкоземни елементи за Япония след напрежение между страните след сблъсък на лодка в спорни води близо до островите Сенкаку. През юли 2023 г. Китай ограничи износа на галий и германий, използвани в чипове, радари и сателити, което се разглежда като отговор на американските ограничения върху продажбите и трансферите на технологии.

Галият е от решаващо значение за полупроводниците и микрочиповете за отбраната и потребителската електроника, усъвършенствани радари, комуникационни системи, изкуствен интелект (AI) и сателитни и космически технологии.

Доминиращ в производството на тежки редкоземни елементи, Китай също така контролира по-голямата част от добива си в страната и в Мианмар.

На 20 март Тръмп подписа изпълнителна заповед, която според него ще стимулира американското производство на минерали, ще рационализира разрешителните и ще подобри националната сигурност в координация с Националния съвет за енергийно господство.

Съгласно заповедта Законът за отбранителното производство ще се използва и за разширяване на вътрешния капацитет за производство на полезни изкопаеми. В заповедта се казва, че 70 процента от редките земни елементи в САЩ идват от Китай, но също така се отбелязва, че Иран и Русия контролират големи минерални находища.

Съществува обаче безпокойство относно въздействието на последните действия на Тръмп върху стремежа да се увеличи американското производство на редкоземни елементи далеч от единствения му обект в мината за редкоземни елементи Mountain Pass в Калифорния. Това е така, защото неговото увеличение на митата за Китай до 125 процента, като същевременно обявява пауза върху допълнителните такси за други страни, добавя краткосрочна несигурност за потенциалните инвеститори в проекти, които са дългосрочни в изпълнението си.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата