Китайски официални лица признаха на тайна среща през декември, че Пекин стои зад широко разпространена поредица от тревожни кибератаки срещу инфраструктурата на САЩ, според хора, запознати с въпроса, подчертавайки как враждебността между двете суперсили продължава да ескалира, пише The Wall Street Journal.
Китайската делегация свърза години на прониквания в компютърни мрежи на американски пристанища, водоснабдителни компании, летища и други цели с увеличаване на политическата подкрепа на САЩ за Тайван, казаха хора, които отказаха да бъдат назовани.
Първият по рода си сигнал на среща на върха в Женева с отиващата си администрация на Байдън стресна американските служители, свикнали да слушат китайските си колеги да обвиняват престъпна група за кампанията, която изследователите по сигурността нарекоха Волт Тайфун, или обвиняват САЩ в свръхактивно въображение.
Американски служители излязоха публично миналата година с необичайно ужасяващи предупреждения за разкритите усилия на Volt Typhoon. Те публично го приписаха на опитите на Пекин да се закрепи в компютърните мрежи на САЩ, за да може армията му бързо да взриви вредни кибератаки по време на бъдещ конфликт.
През месеците след срещата отношенията между Вашингтон и Пекин потънаха до нови дъна, заключени в историческа търговска война. Висши служители от администрацията на Тръмп заявиха, че Пентагонът ще продължи да нанася още офанзивни кибер удари срещу Китай. Пекин продължи да копае своя изключителен достъп до телекомуникационните мрежи на САЩ, активиран от отделен пробив, приписван на Соления тайфун, твърдят американски служители и законодатели.
Администрацията също така планира да уволни стотици служители по киберсигурността при мащабни съкращения на работни места и миналата седмица уволни директора на Агенцията за национална сигурност и неговия заместник, разпалвайки опасенията на някои служители на разузнаването и законодатели, че правителството ще бъде отслабено в защитата срещу атаките.
Длъжностни лица казват, че насочването на китайски хакери към гражданска инфраструктура през последните години представлява една от най-тревожните заплахи за сигурността, пред които е изправена администрацията на Тръмп.
В изявление Държавният департамент не коментира срещата, но каза, че САЩ са уточнили на Пекин, че ще „предприемат действия в отговор на китайската злонамерена киберактивност“, описвайки хакерството като „някои от най-сериозните и постоянни заплахи за националната сигурност на САЩ“. Съветът за национална сигурност на Тръмп в Белия дом отказа коментар.
Китайското посолство във Вашингтон не отговори на конкретни въпроси относно срещата, но обвини САЩ в „използване на киберсигурността, за да клеветят и клеветят Китай“ и разпространяват дезинформация за „така наречените хакерски заплахи“.
По време на полудневната среща в Женева Уанг Лей, висш кибер служител в Министерството на външните работи на Китай, посочи, че инфраструктурните хакове са резултат от военната подкрепа на САЩ за Тайван , остров, който Пекин твърди, че е свой , според настоящи и бивши американски служители, запознати с разговора.
Уанг или други китайски служители не са заявили директно, че Китай е отговорен за хакването, казаха американски служители. Но присъстващите американски служители и други, които по-късно бяха информирани за срещата, възприеха коментарите като потвърждение на ролята на Пекин и имаха за цел да изплашат САЩ да не се намесят, ако избухне конфликт в Тайванския пролив.
Около дузина представители от двете страни, включително високопоставени служители от Държавния департамент, Съвета за национална сигурност, Пентагона и американските разузнавателни агенции, присъстваха на срещата на високо ниво, за която досега не беше съобщено. Той беше ръководен от Нейт Фик , тогавашният посланик за киберпространството и цифровата политика в администрацията на Байдън, казаха служители.
В Женева коментарите на Уанг дойдоха, след като САЩ подчертаха, че Китай изглежда не разбира колко опасно е препозиционирането в гражданската критична инфраструктура и доколко САЩ биха го гледали като акт на война, каза бившият американски служител. Освен това администрацията на Байдън искаше да изрази съмнения, че политическото и военното ръководство на Китай, включително президента Си Дзинпин , са били напълно наясно с дейностите на хакерите, каза служителят.
Както Белият дом на Байдън, така и преходният екип на Тръмп са били информирани за срещата и са предоставили подробни резюмета след това, казаха хората.
Срещата на върха в Женева се състоя на фона на каскада от разкрития за мащаба на широкообхватните и необичайно агресивни кибер операции на Китай в телекомуникационните мрежи на САЩ, включително тези, принадлежащи на AT&T и Verizon. Тази кампания позволи на хакери, работещи за Министерството на държавната сигурност на Китай, да шпионират некриптирани обаждания и текстови съобщения на десетки висши държавни служители и политически фигури, включително тези в президентските кампании на Доналд Тръмп и Камала Харис .
Въпреки че този въпрос беше повдигнат и по време на срещата в Женева, той до голяма степен беше изложен, за да се съсредоточи върху отделното хакване на гражданска критична инфраструктура от Volt Typhoon, тъй като се смята за неприемлива провокация, казаха служители. Нахлуванията в телекомуникациите, макар и смятани за исторически провал на контраразузнаването, се разглеждат като по-близки до традиционния кибершпионаж, който САЩ също извършват срещу противници.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.