Принц Уилям тихо поема повече задължения, за да подкрепя баща си зад затворените врати на двореца, повдигайки въпроси дали монархът някога ще се оттегли, за да даде приоритет на здравето си.
Но според няколко кралски експерти крал Чарлз, който се бори с неразкрита форма на рак, няма планове да се откаже от трона в скоро време. И Уилям, като наследник, напълно го подкрепя.
Експертът по британските кралски семейства Хилари Фордуич подчерта пред Fox News Digital, че намерението на Уилям е да помогне за облекчаване на работата на баща си, докато монархът продължава лечението си, като същевременно поема задължения.
Последният път, когато кралска особа абдикира, това предизвика "криза" в Обединеното кралство, нещо, което "Фирмата" няма да иска да повтори, каза тя. “Принц Уилям поема повече отговорности и има подготовка за повече прехвърляния на отговорности“, добави Фордуич.
“Както принц Уилям, така и принцеса Катрин се готвят да поемат ръководни роли с ускорен график и се подготвят за бъдещите си позиции като крал и кралица. Със сигурност те по никакъв начин не търсят активно незабавно възкачване“, подчерта тя.
“Цялото семейство, всички висши роли, са по-фокусирани върху най-добрите интереси за стабилността и приемствеността на монархията, следователно всички се задоволяват с постепенния преход, а не с незабавни решения. Единственото определено нещо е, че абдикацията би била значително отклонение от всички традиции”, обяснява тя.
Кралският експерт отбеляза, че абдикацията обикновено не е норма за британското кралско семейство. Последният, който го е направил, е бил чичото на кралица Елизабет II, Едуард VIII. Абдикацията му на практика предизвика "конституционна криза”.
“Като се имат предвид ценностите на майка му, крал Чарлз най-вероятно ще направи всичко по силите си, за да продължи да служи, посвещавайки се на дълг“, каза тя.
През 1936 г. Едуард заявява в експлозивно предаване пред смаяната нация, че доброволно се отказва от трона. Така той остава в историята като първия английски монарх, който го прави, за да се ожени за американската светска личност Уолис Симпсън, припомня събитията BBC.
Изявлението на Фордуич дойде малко след като Ингрид Сюард, главен редактор на списание Majesty и автор на “Моята майка и аз“, каза пред Newsweek, че монархът трябва да обмисли възможността Уилям да поеме по-значими роли като наследник от негово име. Сюърд обаче отбеляза, че 76-годишният е твърде голям работохолик и няма да се откаже от трона скоро.
Крал Чарлз пое монархията след смъртта на майка си. Кралица Елизабет II, най-дълго управлявалият монарх на Англия, почина през 2022 г. на 96-годишна възраст. Последното й официално задължение беше назначаването на Лиз Тръс за министър-председател на 6 септември 2022 г. в замъка Балморал. Кралицата почина два дни по-късно в шотландското имение.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.