IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Във Франция реториката на Льо Пен за "лов на вещици" повтаря Тръмп

Никъде Льо Пен не е разгледала подробно обвиненията

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Откакто съдът в Париж ѝ забрани да се кандидатира за обществена длъжност, Марин льо Пен осъди „лова на вещици“, обвини „системата“, че разполага с „ядрена бомба“ срещу нея, предизвика „съдебна тирания“ и намекна, че последователите ѝ са третирани като „подчовеци“.

Накратко, френският крайно десен лидер, който прекара последните 15 години в опити да се отърве от крайнодесния имидж и възгледи на партията си и да я направи по-приемлива за политическия мейнстрийм, спря преобразяването си. Тя прегърна яростта на Тръмп срещу „системата“, която сега се използва като синоним на предполагаемия заговор на дълбоката държава и политическите съдии срещу нея.

Никъде Льо Пен не е разгледала подробно обвиненията, произтичащи от деветгодишно разследване, което установи, че тя е организирала незаконна схема за пренасочване на публични средства, предназначени за използване в Европейския парламент, към нейната партия „Национално обединение“, когато тя е била на ръба на финансовия колапс. При произнасянето на присъдата на 31 март съдиите подчертаха, че никой политик не стои над закона.

Подходът на Льо Пен може да е рискован. Засега не е ясно дали зареждащият гняв на президента Тръмп и неговата пламенна подкрепа ще бъдат от полза за Льо Пен и другите антиимигрантски крайно десни лидери в Европа - това, което президентът на Франция Еманюел Макрон, центрист, нарече „Реакционния интернационал“.

Може ли прегръдката на г-н Тръмп да ги подкопае, като се имат предвид търговската война с Европа, хаотичната непредсказуемост и драконовските стъпки за съкращаване на правителствени разходи през първите седмици от мандата на президента? В края на краищата Европа е страната на щедрите мрежи за социална сигурност, а не на либертарианското разрушаване на държавата.

„С гръб към стената Льо Пен реагира като ранен звяр от света на Тръмп“, казва Рафаел Лорка, лявоцентристки автор и политически анализатор. "Но основният ѝ електорат е разтревожен от лишаването от обществени услуги, Мъск и Тесла. Тя е много по-близо до Тръмп 1.0 и Банън, отколкото до Тръмп 2.0".

Льо Пен премина в атака, като същевременно отрече всякаква „бруталност“ от страна на нейните последователи. Гневните тълпи не са това, което тя иска по улиците. Макар да оглавява партия с расистко минало, тя дори се е облякла в „мирните методи на Мартин Лутър Кинг-младши за граждански права“. Въпреки това Националният митинг, оскърбен, се обърна от меките, вездесъщи образи на Льо Пен с любимите ѝ домашни котки към ноктите на конфронтацията.

„Не вярваме, че трима съдии в един кабинет могат да конфискуват изборите от милиони французи“, заяви в интервю Лоран Жакобели, член на Националния митинг във френския парламент.

В проучванията на общественото мнение за президентските избори през 2027 г. Льо Пен води убедително, макар и с недостатъчна преднина, за да се избегне втори тур. Изглежда, че около половината от страната смята, че трябва да ѝ бъде позволено да се кандидатира, въпреки присъдата ѝ по обвинение в присвояване. Тя е обжалвала; възможно е една по-мека присъда от апелативния съд през следващата година да й позволи да се състезава.

„Нямаме план Б, а само план А - Льо Пен за президент“, заяви в интервю Филип Оливие, неин зет и близък съветник и депутат от Националния сбор в Европейския парламент. "Ние не сме тръмписти, не сме тръгнали да си отмъщаваме, но вярваме, че той има положително влияние. Той загърбва глобализацията, а ние подкрепяме това и вярваме, че ще принуди Европа да не потъва в неконтролируема имиграция".

Европейските твърдо десни партии, някои от които с фашистки произход, се надяват да се възползват от неумолимото присъствие на Тръмп и да подражават на победата му. Но все още не е ясно дали те ще се възползват от „удара на Тръмп“ и ако да, колко дълго ще продължи той.

В Германия неотдавнашно проучване на Ипсос установи, че крайнодясната Алтернатива за Германия, известна като AfD, е нараснала през последните седмици и се е превърнала в партията с най-голяма подкрепа - 25 % от хипотетичния вот, точно преди дясноцентристките християндемократи на бъдещия канцлер Фридрих Мерц. На изборите през февруари AfD спечели 20,8 % от гласовете.

Но вече има напрежение заради ефекта на Тръмп. Алис Вайдел, лидер на AfD, се дистанцира от ефимерното повишаване на митата на г-н Тръмп в „Деня на освобождението“, докато нейният съпредседател Тино Хрупала заяви пред вестник „Билд“, че "Тръмп иска да принуди другите страни да преговарят. Той иска да подобри търговския баланс на САЩ и да стимулира промишлеността. Това е разбираемо."

Джорджия Мелони, италианският премиер, която се е насочила към центъра от политическите си корени в постфашистка партия, се опита да балансира, отказвайки да критикува Тръмп за Украйна, например, като същевременно заяви, че митата му са погрешни. Нейният крайно десен вицепремиер Матео Салвини зае по-протръмповска позиция в страна, в която европейското превъоръжаване в отговор на по-противопоставящите се на Тръмп Съединени щати има много критици.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата