IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Как Тръмп, Путин и Си могат да разцепят земното кълбо

Централна Азия може да бъде зона на съперничество между Русия и Китай

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Обръщението на американския президент Доналд Тръмп към руския президент Владимир Путин, за да се опита да сложи край на войната с Украйна, идва на фона на надпреварата между лидерите за сфери на влияние, докато Китай се опитва да упражни своето влияние. Карта на Newsweek очертава как може да се развие тази глобална шахматна партия.

Разговорът на Тръмп с Путин през март и ръководената от американците совалкова дипломация в Саудитска Арабия показаха решимостта на президента на САЩ, дори когато войната продължава въпреки преговорите, довели до предложение за 30-дневно прекратяване на огъня и до споразумение за спиране на ударите в Черно море, пише още Newsweek.

Според Весела Чернева, заместник-директор на Европейския съвет за външна политика (ECFR), обаче процесът за прекратяване на войната има отзвук от конференцията в Ялта през 1945 г. между лидерите на САЩ, Великобритания и Съветския съюз, която предшества разделението на Европа през Студената война.

„В Ялта великите сили решаваха бъдещето на Източна Европа“, каза тя пред Newsweek . „Ето как изглежда сега по отношение на Украйна. Вземането на решение за бъдещето на Украйна без Украйна също е решение за бъдещето на Европа без Европа“, добави тя.

Дискусията за бъдещето на Украйна предизвика сравнения с друга среща от Втората световна война, според Стефан Волф, професор по международна сигурност в университета в Бирмингам в Англия.

Той каза, че отказът на Тръмп да даде гаранции за сигурност на Украйна е бил подобен на успокояването на нацисткия лидер Адолф Хитлер на Мюнхенската конференция през 1938 г. Волф вярва, че настоящият президент на САЩ вижда света като свят, в който великите сили си изграждат сфери на влияние, в които не се намесват.

„Вероятно ще видим суперсили да разделят земното кълбо между тях – Китай и САЩ – и все още е малко неясно какво ще се случи с Русия, дали тя ще бъде самостоятелен играч или още по-зависима от Китай.“

Мюнхен също беше сцена на критиките на вицепрезидента на САЩ Джей Д. Ванс към демокрациите в ЕС заради обвиненията, че заглушават свободата на словото и че не спират масовата миграция, както и неговите искания за повече откритост към десните популисти, което беше похвалено от съюзника на Путин, бившият руски президент Дмитрий Медведев.

Речта последва министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет, който каза, че възстановяването на територията на Украйна до границите отпреди 2014 г. е нереалистично и че европейските страни трябва да направят повече за собствената си отбрана, тъй като Съединените щати трябва да противодействат на Китай в Тихия океан.

Чернева каза, че позицията на администрацията на Тръмп предполага, че Източна Европа може да бъде хвърлена по течението, което е обезпокоително предвид влиянието на Русия във вътрешната политика на страни като Чехия, Словакия, България, Румъния и Полша.

Тя каза, че Русия се опитва да подкопае демокрациите в Източна Европа и „работи върху придвижването на обществата към различен към нов консенсус, което сега изглежда много удобно в ерата на Тръмп“.

Призракът на Путин е надвиснал над протестите и изборите в няколко страни в Източна Европа през последните месеци.

Москва е обвинена от прозападни политици, че се е намесила в референдума за ЕС и президентските избори в Молдова , докато в съседна Румъния изборите бяха отменени от проевропейски лидери, след като крайнодесният фаворит Калин Джорджеску поведе първия тур на фона на твърдения за руска намеса.

В няколко европейски държави се провеждат протести срещу правителства, за които се смята, че заемат по-прокремълска линия.

Протестиращи в Словакия излязоха по улиците на Братислава, за да протестират срещу изменението на законопроект, ограничаващ НПО, оприличен на руския закон за чуждестранните агенти в страната, чийто лидер Робърт Фицо беше критикуван от опоненти за връзките си с Москва.

През март се проведоха протести в Сърбия, където президентът Александър Вучич има тесни връзки с Москва, докато предполагаемата ръка на Кремъл в унгарската политика предизвика реакция срещу премиера Виктор Орбан, един от най-близките съюзници на Путин в ЕС .

По-на юг вълненията в Грузия видяха протести срещу управляващата група „Грузинска мечта“, чиито критици я обвиняват във връзки с Москва и която консолидира контрола си върху южнокавказката страна със стратегически важен излаз на Черно море.

Централна Азия може да бъде зона на съперничество между Русия и Китай.

Като знак за дипломатически намерения Путин получи топло посрещане в Монголия миналия септември при първото си посещение при член на Международния наказателен съд (МНС), откакто той издаде заповед за арест за предполагаеми военни престъпления. Монголия разчита на Русия за гориво и електричество и Китай за инвестиции в минната си индустрия.

Тръмп многократно е заявявал, че иска да придобие Гренландия и да поеме контрола над Панамския канал, разгневи Канада, като я описа като потенциална 51-ва държава и преименува Мексиканския залив, за да отрази неговата философия на първо място в Америка.

Тръмп все още не е получил това, което искаше от Путин по отношение на сделката за Украйна и ако Москва не може да сключи сделка със САЩ, нейната зависимост от Китай ще нарасне.

Заглавията за Украйна обаче бяха изместени от засилването на търговската война на Тръмп с Китай, който сега е изправен пред 145-процентови мита. Това потенциално може да отслаби Путин, тъй като Си може да съобрази икономическите си интереси повече с Европа.

Съществува и въпросът дали ще има споразумение между САЩ и Китай за Тайван, автономния остров, който Пекин смята за бунтовнически регион, който трябва да бъде обединен отново с континента, със сила, ако е необходимо.

Последните военни учения на китайското военно командване около Тайван тази седмица засилиха въпроса какво би направил Тръмп, ако Пекин нахлуе.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата