IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Мъск е изключение от правилото, Тръмп не го уволнява при несъгласие

Милиардерът без задръжки споделя мнението си и изглежда това е добре за Тръмп

Reuters

Reuters

Президентът Доналд Тръмп е известен с това, че избира съветници, които следват стриктно неговата команда и уволнява тези, които не го правят. Но Илон Мъск изглежда е изключение от това правило.

Мъск стана все по-смел в откритото си несъгласие през последната седмица по въпроси, вариращи от политическите съобщения на Тръмп до другите съветници на президента.

Демократите се опитаха да внесат напрежение между двамата, като подигравателно наричаха Мъск “президентът Илон“ в опит да ядосат президента, който е известен с това, че мрази да споделя светлината на прожекторите.

Но по всичко личи, че Тръмп, който беше известен с това, че уволняваше служители на мига при предишната си администрация, остана доволен от Мъск, въпреки че колегата му милиардер привлече непропорционално голямо внимание в сравнение с други високопоставени сътрудници на Белия дом и дори членове на кабинета на президента.

Говорителите на Белия дом и отдела за правителствена ефективност на Мъск не отговориха на искания за коментар относно връзката на двамата другари. Но Тръмп се изсмя на твърденията, че има разрив между тях и дори даде съвместно интервю с Мъск за Fox news през февруари.

Всъщност президентът продължи да хвали съветникa си, въпреки че казва, че скоро Мъск ще напусне поста си. На заседание на кабинета в четвъртък Тръмп похвали Мъск и неговия екип на DOGE, като каза: “Твоите хора са фантастични. Надяваме се, че ще останат наоколо за дълго време. Нещо повече американският президент, а също и вицепрезидентът Джей Ди Ванс, в един глас заявиха, че биха искали да задържат Мъск максимално дълго време.

Мъск продължава да изказва мнението си по делата на администрацията. Ето няколко примера, в които Мъск е надминал всеки друг президентски съветник:

Разкритикува Тръмп за тарифите

Мъск се прицели в търговския съветник на Тръмп, Питър Наваро, едно от публичните лица на характерните агресивни тарифни политики на администрацията.

Милиардерът започна няколко атаки срещу Наваро в социалната мрежа X от миналия уикенд, като му се подиграваше многократно, включително заедно с видеоклип, в който Наваро обяснява логиката зад тарифната политика. Мъск без да се притеснява дори нарече Наваро “идиот”.

Митата на Тръмп веднага предизвикаха нестабилност на пазара и поставиха началото на глобална търговска война. Мъск, който е главен изпълнителен директор на множество компании, разчитащи на части, внесени от Китай - който понесе тежестта на гнева на Тръмп срещу митата - загуби милиарди.

Дни след началото на търговските мита и малко преди Тръмп да ги отмени, Мъск заяви, че се надява един ден да види САЩ и Европейския съюз да стигнат до “ситуация с нулеви мита“, пише Politico.

До безкрайността и отвъд нея

Мъск също говори относно информацията, че Службата за управление и бюджет е предложила огромни съкращения на финансирането на NASA.

Мъск, чиято SpaceX е най-големият частен изпълнител на NASA, отново се обърна използва X, за да коментира докладите.

“Притеснително“, написа той за докладваните съкращения, добавяйки, че въпреки че “много подкрепя науката“, той „за съжаление не може да участва в обсъжданията на бюджета на NASA, тъй като SpaceX е основен изпълнител на NASA“.

Въпреки че може да не е участвал активно в бюджетните решения, главният изпълнителен директор на SpaceX отдавна поддържа близки отношения с избрания от Тръмп за администратор на NASA Джаред Айзъкман, а компанията за обработка на плащания Shift4 на Айзъкман е инвестирала в SpaceX на Мъск.

"Разбиване" на кабинета

Илон Мъск публично се намесва в делата на кабинета на Тръмп. Нещо повече - Мъск има запазено място на правителствената маса и горбо седи до администрацията по време на засения, въпреки че не е официален член на кабинета. Милиардерът се скара с държавния секретар Марко Рубио за това как да се справи със съкращенията в Държавния департамент.

Тръмп все пак увери членовете на кабинета си, че макар Мъск да е упълномощен да дава препоръки в правителството, той не може да прави промени едностранно.

Глобален посланик

Мъск беше гласен и по отношение на изборите на глобално ниво, като подкрепи набор от десни кандидати в няколко европейски страни през последните няколко месеца – изключително необичаен ход за президентски довереник.

Съветникът на президента предизвика силни коментари, след като многократно подкрепи крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" на предсрочните избори в страната тази зима, като си навлече критики за намеса в чужда демокрация. Но Мъск продължи да настоява за партията и дори беше домакин на дълъг разговор с лидера на AfD и кандидат за канцлер Алис Вайдел.

Собственикът на X дори се появи виртуално на партиен митинг дни след встъпването в длъжност на Тръмп, в който насърчи германците да гласуват за Вайдел.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата