Програмата за мита на Тръмп не е просто политическо предпочитание; това е от съществено значение за сигурността и безопасността на Съединените щати през идните десетилетия, пише за The National Interest старшият сътрудник Александър Б. Грей.
При обявяването на неотдавнашните мита за „Деня на освобождението“ администрацията на Тръмп предложи няколко обяснения за връщането на Съединените щати към най-високите кумулативни тарифни ставки от първото десетилетие на ХХ век. Президентът, налагайки 10-процентова универсална мита и допълнителни реципрочни мита на много страни, говори за фундаменталното американско желание за справедливост. Универсалните мита, които сега са поставени на пауза , вече успешно накараха десетки страни да седнат на масата за преговори, опитвайки се да сключат честна сделка със Съединените щати. Възстановяването на динамичен производствен сектор, защитен от стабилни търговски политики, ще има благотворно социално-икономическо въздействие върху общностите в Съединените щати.
Тези аргументи са валидни и важни и американците от всякакви политически убеждения имат личен интерес от успеха на търговската програма на президента Доналд Тръмп. И все пак най-критичният аргумент в полза на митата на Тръмп е този за националната сигурност: без политика за митата, която фундаментално пренасочва производствения капацитет към Съединените щати, американската армия няма да бъде в състояние да поддържа продължителен конфликт с най-вероятния си противник, Китайската комунистическа партия (ККП). Програмата за мита на Тръмп не е просто политическо предпочитание; това е от съществено значение за сигурността и безопасността на Съединените щати през идните десетилетия.
Числата разказват очевидна история. От 1997 г. до 2024 г. Съединените щати са загубили приблизително 5 милиона работни места в производството, което е спад от около 30 процента в заетостта в този сектор. Това изчерпване на индустриалния капацитет на Америка директно подкопа нашата отбранителна индустриална база. В стоманодобивната промишленост, която е жизненоважна за всичко - от кораби до резервоари, използването на вътрешния капацитет спадна до 75,3 процента през 2023 г., което е спад от краткия връх от 80 процента през 2021 г. Алуминият, друг ключов материал, отбеляза спад на използването на капацитета си от 61 процента през 2019 г. на 55 процента през 2023 г. Тези спадове отразяват по-широка тенденция; Съединените щати стават все по-зависими от чуждестранни вериги за доставки, оставяйки ги уязвими на геополитически сътресения и противници, които контролират критични входове.
Войната в Украйна разкри тези слабости с брутална яснота. От 2022 г. насам Съединените щати са предоставили 182 милиарда долара помощ на Украйна, включително артилерийски снаряди, ракети и модерни системи като противовъздушната отбрана Patriot. Това усилие напрегна нашата отбранителна индустриална база до точката на счупване. Производствените линии за 155-милиметрови артилерийски снаряди, например, се борят да поддържат темпото, като американската армия увеличи производството от 14 000 снаряда на месец през 2022 г. до прогнозираните 100 000 до края на 2025 г., брой, който все още е недостатъчен, за да отговори на нуждите на Украйна, като същевременно попълни собствените си запаси. Пентагонът призна, че попълването на изчерпаните запаси може да отнеме години, лукс, който няма да имаме при по-голям конфликт.
Сега разгледайте ситуацията в Тайван. Островът е в основата на американската стратегия за първата островна верига в Индо-Тихия океан и разчита до голяма степен на американските оръжия, за да възпре инвазия на ККП. Само през 2024 г. Тайван е закупил американско оръжие на стойност 19 млрд. долара, включително самолети F-16 и ракетни системи HIMARS. И все пак същата индустриална база, поддържаща Украйна, е натоварена с изпълнението на тези поръчки. Закъсненията вече се трупат. Доставките на F-16 за Тайван, например, бяха отложени поради затруднения в производството. Ако Съединените щати не могат да въоръжат едновременно Украйна и Тайван, какво ще стане, когато ККП се насочи към Тайпе? Един реален конфликт с Китай ще надхвърли сегашните изисквания, като ще изисква не само боеприпаси, но и кораби, подводници и съвременна електроника, които зависят от стабилна производствена база, каквато вече не притежаваме.
USS Connecticut предлага смразяващ казус. През октомври 2021 г. тази атакуваща подводница удари подводна планина в Южнокитайско море, измествайки един от нашите най-модерни военноморски активи. Ремонтите, първоначално оценени за осемнадесет месеца, се разтегнаха до 2026 г. поради недостиг на квалифицирана работна ръка и специализирани компоненти, много от които разчитат на чуждестранни доставчици. Подводницата беше принудена да плава на повърхността през Тихия океан до единствената останала кораборемонтна площадка, способна да извършва такава работа. Във война с Китай, където военноморското надмощие в Тихия океан би било решаващо, загубата на подводници, ключово морско предимство на САЩ, заради дългите ремонтни линии може да наклони баланса. Умножете това върху тънък флот и залозите стават екзистенциални.
Преговорите за мита на Тръмп могат да обърнат този спад, като върнат производството на територията на САЩ. Целта е да се стимулира местното производство и да се намали зависимостта от чуждестранни суровини, които могат да бъдат прекратени при криза. Критиците твърдят, че това ще повиши разходите и може би са прави в краткосрочен план. Но дългосрочната печалба от възстановяването на капацитета на нашата отбранителна промишлена база си струва всяко пени. Това са разходи, които ще бъдат компенсирани от животи, спасени в конфликт.
Възпирането на Китай изисква повече от реторика; тя изисква твърдата сила на една съживена отбранителна индустриална база . Военното натрупване на ККП разчита на производствена мощ, която сме помогнали да подхранваме през десетилетия офшорни операции. Митата на Тръмп, чрез възстановяване на производството, имат за цел да си върнат това предимство. Алтернативата да се изправиш пред воден от ККП конфликт с изтощена индустриална база е немислима. Войната в Украйна и нуждите на Тайван са ясно предупреждение. Митата са необходимият отговор, за да се гарантира, че Америка е готова да възпира нашите противници и да защитава нашите интереси.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.