Когато митническите служители задържат шофьор на камион на спирка в Бавария, те откриват две найлонови торби, пълни със стотици хиляди евро в банкноти.
Шофьорът казал, че парите са предназначени за жертвите на земетресението в Турция и че са му казали да ги предаде на границата на тази страна. Той не познава мъжете, които са му дали 10 000 евро (11 000 долара) за бензин и храна, нито защо са му платили такава сума за пътуване, което отнема само няколко дни, пише Bloomberg.
Финансовият надзор на Германия подозира, че той е бил куриер на хавала - масова система за нелегални плащания, чието съществуване извън регулаторен контрол позволява злоупотреби от страна на перачи на пари и финансисти на екстремизма.
Миналогодишната находка се прибавя към десетките милиони евро, конфискувани при обиски на летища и спирки за камиони, тъй като властите засилват дългогодишната борба срещу системата за разплащания, която придоби популярност с нарастването на миграцията през последното десетилетие. В последния си ход регулаторите привлякоха традиционните банки, за да помогнат за ограничаването на хавала и да се отърват от имиджа на страната като убежище за мръсни пари.
„Когато погледнете колко силен е натискът върху банките да поддържат платежните системи чисти и колко малко се е случило с хавала, тогава определено е редно властите да се заемат с това“, каза Улрих Герес, бивш ръководител на отдела за борба с финансовите престъпления в Deutsche Bank AG, който сега съветва компаниите за предотвратяване на изпирането на пари.
Хавала е най-известната от различните неофициални системи за трансфер на стойност. Тя може да бъде единственият начин за бежанците да издържат семействата си у дома. Държави като Обединеното кралство и САЩ търсят начини да я поставят под регулаторен контрол, но с променливи резултати. В Германия тя е незаконна, но дори правителството признава, че понякога си затваря очите.
Ето как работи днес: мъж, живеещ в Берлин, иска да изпрати 10 000 евро на баща си в Пакистан. Чрез маркетинг от уста на уста той намира посредник в германския град - да речем собственик на магазин за мобилни телефони - и му дава пари в брой. Посредникът, известен като хаваладар, му дава код и инструктира негов партньор в Пакистан да изплати парите, когато бащата представи кода.
Трансферите са евтини, бързи и обикновено не включват много въпроси. Хаваладарите начисляват предварителна такса или правят пари от обменния курс. Те балансират своите счетоводни книги, когато се извършват преводи обратно към Германия или чрез изпращане на стоки и пари в брой или чрез други транзакции. Клиентите не могат да прибягват до закона, което означава, че системата се основава до голяма степен на репутация - и страх от възмездие от престъпни клиенти.
Обединеното кралство е сред страните, които се стремят да отделят ъгъл за индустрията в основните финанси. Наскоро беше казано, че престъпниците използват неофициални услуги за парични преводи в страната, за да изперат около £2 милиарда ($2,58 милиарда) годишно.
В САЩ операторите трябва да се регистрират в отдел на Министерството на финансите, да спазват правилата за контрол, както и държавните закони. Германия, която има хиляди агенти за Western Union , MoneyGram и други разплащателни фирми, не позволява хавала, тъй като нейните потребители не са идентифицирани.
Германските власти изчислиха през 2019 г., че около 200 милиарда долара годишно преминават през глобалните неформални системи за финансови трансфери. За сравнение, официално регистрираните парични преводи към страни с ниски и средни доходи възлизат на 548 милиарда долара през тази година, според Световната банка.
BaFin, заедно с германската федерална криминална полиция и надзорен орган за борба с прането на пари в рамките на митническите власти, са ключови играчи в репресиите. По-рано този месец повече от 350 полицейски и други служители посетиха бижутери, бакалии и други магазини в множество германски градове, за да проверят дали участват в хавала, според полицията в провинция Северен Рейн-Вестфалия, държава в челните редици на борбата срещу незаконните трансфери.
Германия отдавна е мишена за мръсни пари и терористични средства предвид глобалните й търговски връзки и широкото използване на пари в брой. Международен наблюдател обвини страната през 2022 г. за неадекватна координация между повече от 300 органа, отговорни за справянето с прането на пари, и подчерта хауала като ключова област за подобрение.
В последния си опит да ограничат хауала властите привлякоха банките в страната. Те съставиха поверителен списък със съвети, за да помогнат на индустрията да забележи признаци, че техните клиенти използват незаконни платежни системи, според хора, запознати с въпроса.
Репресиите идват и на фона на понякога ожесточени дискусии относно миграцията и нарастването на крайнодясната Алтернатива за Германия. Германия е една от петте страни, които заедно приемат около една трета от бежанците в света, според ООН.
Напливът подкрепи търсенето на неофициални платежни услуги, тъй като семействата на бежанци често намират за по-трудно, скъпо или дори невъзможно да получат достъп до официална финансова система в родните си страни. Усложнявайки допълнително нещата, някои са от държави, които са обект на западни санкции.
„Повечето от преместените пари не са приходи от престъпници, нито са предназначени за финансиране на тероризма“, каза в интервю Джонатан Ерканбрак , старши преподавател в Лондонския университет SOAS. „Това е предназначено за много по-прозаични причини, като например просто прехвърляне на пари на семейството за препитание или за инвестиции, или за медицински разходи.“
Организацията на обединените нации казва, че по-евтиното за мигрантите да изпращат пари на техните семейства е ключово за намаляване на икономическото неравенство и предложи адаптиране на правната и регулаторна рамка и насърчаване на по-голяма прозрачност и конкуренция. Дори германското правителство казва, че е позволило на получателите на помощи за Афганистан да използват хавала, когато това е единственият начин за спасяване на животи или изпълнение на особено важни проекти.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.