IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Страх от кръвосмешение: 85 масови донори на сперма са бащи на хиляди деца в Холандия

Те са използвали вратички в закона

Снимка: Pixabay/  DrKontogianniIVF

Снимка: Pixabay/ DrKontogianniIVF

Най-малко 85 мъже са използвали вратичка в холандското законодателство, за да станат „масови“ донори на сперма през последните 20 години, признаха гинеколозите в страната.

Масовият донор на сперма е мъж, който е станал баща на повече от 25 деца чрез донорство на сперма, проблем, който стана известен за първи път чрез скандал, включващ холандския бложър Джонатан Мейер, който е баща на най-малко 550 деца, а вероятно и на 1000.

„Броят на масовите донори в клиниките трябваше да е нула“, каза Марике Шоненберг, ръководител на холандската професионална асоциация на гинеколозите (NVOG), след разследване на обществения телевизионен оператор NOS. "Искаме да поднесем нашите извинения от името на професията. Не го направихме както трябва."

Скандалът с Мейер, преди две години доведе до правни промени, които влязоха в сила миналия месец. От 1 април е в сила затегнато законодателство, което означава, че донорите и майките се регистрират в централна национална база данни, вместо по клиника. Това важи със задна дата за 2004 г.

„Сега знаем за първи път броя на потомството на донор в Холандия“, каза Шоненберг, добавяйки, че повечето случаи на масово донорство са включвали „26 до 40 деца на човек, с няколко отклонения, достигащи до 50 или дори 75 деца на донор“.

До 2018 г. максималният брой деца, разрешен на донор според насоките на NVOG, беше 25, който след това се промени на 12. Законите имат за цел да предотвратят кръвосмешение, неволно кръвосмешение или психологически проблеми за потомство, което открие, че има стотици неизвестни братя и сестри.

Централен регистър беше въведен след 2023 г., когато съдиите наредиха на Мейер да спре даряването на сперма, след като беше установено, че нарушава холандските разпоредби.

Дотогава донорите можеха да се регистрират в множество клиники, вратичка, която сега е затворена. Сега стана ясно, че някои клиники умишлено са използвали индивиди повече от 25 пъти, без съгласието нито на донора, нито на участващите майки.

Мейер, създател на съдържание в YouTube и музикант от Хага, който сега живее в Африка, е дарил сперма на най-малко 13 клиники, включително 11 в Холандия. Той се е свързвал с бъдещи родители и чрез социалните медии.

По-рано тази година той беше принуден от холандски съдии да премахне видеоклипове в YouTube, в които се опитваше да се обърне към потомството си, включително със съвети да ядат свински мозъци, да станат традиционна домакиня и да не използват шампоан.

В по-ранен случай от 2013 г. друг холандец, Ед Хубен, който се отказа от плана си да стане монах, за да стане донор на сперма вместо това, стана баща на повече от 120 деца.

През 2022 г. клиника в Лайден призна, че един гинеколог, Джос Бик, е баща на най-малко 21 деца между 1973 и 1986 г. В друг известен случай, през 2019 г. Ян Карбаат, гинеколог и бивш директор на банка за сперма, е баща на най-малко 49 деца.

През 2017 г. пък властите разкриха, че болница в Арнем е използвала 15 донора на сперма, всички от които са били бащи на средно 36 деца.

Тиес ван дер Меер от фондацията за донорски деца Stichting Donorkind изрази гняв от статистиката, която разкрива, че клиниките „улесняват масовото даряване“. Той каза: 

"Това възлиза на 3000 деца, с повече от 25 полубратя и полусестри. Това накърни доверието в медицинската система и правителството, което позволи всичко това да се случи."

Ван дер Меер описа скандала като „медицинско бедствие“, което ще помрачи живота на хиляди хора. „Включените деца донори никога не могат да излизат без притеснения“, каза той. „Ако влязат във връзка, те винаги първо ще трябва  да правят ДНК тест, за да изключат, че имат връзка с член на семейството.“

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата