Миналата година беше най-горещата в историята за Европа, с рекордно високи годишни температури в почти половината от континента.
Последният доклад за състоянието на климата в Европа от службата на ЕС Коперник (C3S) показва, че 45% от дните са били много по-топли от средното, а 12% са били най-топлите в историята.
Повече от 100 научни експерти се събраха, за да обсъдят, че въздействието на изменението на климата в Европа, която се затопля два пъти по-бързо от средното за света.
Бурите често бяха силни, наводненията бяха широко разпространени и части от континента бяха обхванати от рекордни горещи вълни.
Експерти от C3S и Световната метеорологична организация (WMO) предупреждават, че “допълнителна част от градуса повишаване на температурата има значение“, тъй като акцентира върху риска за живота на хората, за икономиките и за планетата.
Европа търпи сериозните въздействия на изменението на климата?
Докладът за 2024 г. “подчертава, че Европа е най-бързо затоплящият се континент и изпитва сериозни въздействия от екстремните метеорологични и климатични промени“, според генералния секретар на СМО Селесте Сауло, съобщава Euronews.
Ледниците в Скандинавия и Шпицберген претърпяха най-високите нива на загуба на маса в историята на континента.
Горските пожари в Португалия през септември изгориха 110 хиляди хектара земя за една седмица - една четвърт от общата годишна опожарена площ в Европа за 2024 г. Общо пожарите в целия континент засягат 42 000 души.
Наводненията също имаха драматично и често смъртоносно въздействие върху общностите в цяла Европа. През септември поредната буря засегна стотици хиляди хора с наводнения, жертви и щети в части от Германия, Полша, Австрия, Унгария, Чехия, Словакия, Румъния и Италия.
В края на октомври в Испания екстремните валежи доведоха до наводнения с опустошителни последици и смъртни случаи за хората във Валенсия и съседните региони. Най-малко 232 души загубиха живота си във Валенсия, с други смъртни случаи в провинциите Албасете, Куенка и Малага. Инфраструктурните щети и икономическите загуби бяха сериозни, възлизащи на около 16,5 милиарда евро.
Бурите и наводненията в Европа миналата година засегнаха общо 413 000 души, доведоха до загубата на най-малко 335 живота и се оценяват на поне 18 милиарда евро щети. Екстремните горещини също бяха проблем за мнозина през 2024 г. През юли Югоизточна Европа преживя най-дългата гореща вълна в историята, продължила 13 последователни дни с температури около и над 40 градуса.
"Мислите ли, че затоплянето от 1,3°C е безопасно? Този доклад разкрива болката, която населението на Европа вече страда от екстремни метеорологични условия", казва д-р Фридерике Ото, старши преподавател в Центъра за екологична политика и съръководител на World Weather Attribution в Imperial College London.
Европа е един от регионите с най-голямо прогнозирано увеличение на риска от наводнения и затопляне с 1,5°C може да доведе до 30 хиляди годишни смъртни случая в Европа всяка година поради екстремни горещини, според данни на Междуправителствения панел по изменение на климата (IPCC).
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.