В руската политика всички погледи са насочени към един човек и това без съмнение е Владимир Путин. Но докато преговорите за прекратяване на огъня продължават, вниманието на света е привлечено и от онези, които са изпратени да изпълняват заповедите на Кремъл - независимо дали са на масата за преговори в Саудитска Арабия или в задните стаи на Вашингтон.
Министърът на външните работи Сергей Лавров и бившият руски посланик в САЩ Юрий Ушаков, водещи преговорите в Саудитска Арабия, са разбираеми политически оператори, които се ползват с доверието на Кремъл.
Междувременно главният изпълнителен директор на Руския фонд за преки инвестиции Кирил Дмитриев не беше в центъра на общественото внимание, преди да бъде катапултиран да проведе разговори с пратениците на президента на САЩ Доналд Тръмп във Вашингтон.
Всички тези мъже имат достъп до най-ексклузивните енергийни мрежи на Кремъл. Това са групи, базирани на лични отношения и близост с Путин, обвързани със здраво сплетен светоглед.
В началото на април руското издание Agenstvo съобщи, че когато Лавров и Ушаков пристигнаха в Саудитска Арабия за разговори на 18 февруари, те бяха изненадани да видят, че не са единственият руски преговарящ екип. Дмитриев и екипът му също присъстваха и бяха видени да разговарят с други официални лица, въпреки че в крайна сметка Дмитриев не получи място на масата.
Докато руските елити са склонни да имитират идеологията на Путин, те в крайна сметка са принудени да играят политическа игра на предположения и са склонни да се карат помежду си. Този Кремъл може да се възползва от това - и ако мирните преговори се провалят поради липса на руски ангажимент, ще има много налични изкупителни жертви.
“Ако различните страни не се харесват, те постоянно ще се опитват да се надминат, вярвайки, че са прочели тези сигнали на Путин. Това дава на Путин правдоподобна възможност за отричане (ако нещо се обърка)“, казва Стивън Хол, асистент в университета в Бат. "Това е разделяй и владей."
Мъжете около Путин могат да бъдат разделени в няколко ключови групи. Най-известни са така наречените “силови мъже”: мъже с опит или в армията, или в службите за държавна сигурност.
Сред тях са служители като Александър Бортников, директор на Федералната служба за сигурност на Русия (ФСБ), Сергей Наришкин, ръководител на Службата за външно разузнаване на страната и помощникът на Путин Николай Патрушев. Повечето от тези мъже на върха са били близки с Путин от няколко години и в много случаи са се срещнали за първи път с президента, когато той все още е работил за службата за държавна сигурност на Съветския съюз, КГБ.
“Те са загрижени за секюритизацията и гледат на Русия като на обсадена крепост“, казва Михаил Суслов, доцент в университета в Копенхаген. “Мисля, че това е нещо, което седи толкова дълбоко в съзнанието им, че се превръща в тяхна втора природа.“
Другата група мъже са т. нар. “технократи”: мъже с опит във финансите или бизнеса, които често са по-склонни да поддържат стабилност и статуквото. Михаил Мишустин, премиер и политик, най-известен с присъствието си под радара и дългосрочната си роля в управлението на данъчната система на Русия, попада в тази категория.
“Това, от което се интересуват, е стабилен и ясен международен световен ред, който им осигурява възможността да останат на власт възможно най-дълго. Те са рационални: не са религиозни, не се интересуват от сигурността, а от правенето на бизнес както обикновено“, казва Суслов.
Но без нищо и никой, който да постави под въпрос статуквото, тези две групи непрекъснато укрепват взаимно убежденията си.
“Това е взаимен, двупосочен процес. Путин определено не е политически мислител. Той се докосва през цялото време до доста фиксиран набор от интелектуалци около себе си“, казва Суслов. “В същото време хората около него се опитват да отгатнат какво Путин иска да им каже”.
Тази динамика също тласка всяка група към възприемане на все по-екстремни декларации и гледни точки, докато придворните се борят да грабнат вниманието на президента. Антизападните настроения лесно се изливат в сферата на теориите на конспирацията. Бортников, например, публично и многократно е обвинявал Запада, че се опитва да дестабилизира Русия, включително твърдения, че Съединените щати са помогнали на терористите, които атакуваха Crocus City Hall в Москва през март 2024 г., убивайки 145.
С малко прясна кръв на хоризонта и все по-малък брой доверени лица, политическото текучество е много слабо.
Патрушев, дългогодишен съюзник на Путин, загуби позицията си на секретар на Съвета за сигурност на Русия при привидно изпадане в немилост по време на промените в кабинета през май 2024 г. Сега той оглавява новосформирания Морски съвет на Русия, позиция, на която липсва влиянието и престижа на предишната му роля.
Междувременно възходът на Дмитриев, който се озова в центъра на преговорите със Съединените щати, е поредната промяна и сигнал, че Кремъл е отворен за привличането на нови, по-млади технократи. 49-годишният инвестиционен банкер е добре запознат със социалните медии и езика на Тръмп. Той осъжда медиите, че “прокарват фалшиви, негативни разкази за Русия, за да подкопаят мира“ и е мъчително неделикатен в грубите си похвали за Доналд Тръмп.
И все пак дори новодошлите в кръга около Путин идват от изпитани канали. Звездата на Дмитриев наистина започна да изгрява, когато той се ожени за съпругата си Наталия Попова - близка приятелка на дъщерята на Путин, Катерина Тихонова. Въпреки че Дмитриев може да е оставил своя отпечатък във финансите и технологиите, личните отношения и покровителството наистина сключват сделката.
Новите лица са забележителни в този затворен свят, но все още липсват по-широки иновации. Други новодошли също вървят по познати пътеки.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.