IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Тайван превръща супермаркети във военни центрове в случай на война с Китай

Там гражданите ще намират провизии и съобщения от правителството

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Ако войната дойде в Тайван, местните граждани може да бъдат изпратени до най-близкия супермаркет 7-Eleven.

Никой не знае със сигурност как ще изглежда китайска атака срещу Тайван, но има някои предположения, направени от онези, които съставят плановете за правителството на малката държава. Те очакват тайванската армия и може би полицията да бъдат изпратени на фронтовата линия, оставяйки цивилните лица да отговарят за първата помощ и грижите и контрола.

Външната помощ почти сигурно ще бъде прекъсната чрез блокада. Вътрешните влакови линии може би ще бъдат възпрепятствани и въздушните пространства да бъдат затворени за невоенни полети, а интернет и може би телефонният сигнал вероятно ще бъдат прекъснати.

Ако всичко това се случи, жителите на Тайван биха могли да стигнат до един от над 13 000-те магазина на острова, за да вземат дажби и медицински консумативи, доставени от собствените логистични транспортни системи на веригите, според четирима души, запознати с дискусиите. Те също така ще могат да четат правителствените съобщения, изпратени по факс до магазините, които ще бъдат изложени на витрината. Или може би биха могли да изпратят съобщение чрез горещата точка за спешни случаи на магазина.

Смесените магазини, включително 7-Eleven, работиха с правителството на Тайван по време на пандемията, за да разпределят маските в първите периоди на недостиг. Превръщането им във военновременен център на общността ще изисква много повече подготовка, но това се обсъжда от комитет, създаден от президента на Тайван Лай Чинг-те, за да направи хората му устойчиви в случай на нападение или бедствие.

Тази идея е сред редица сценарии, които се разглеждат от екипа на Лай от 27 висши кабинета и министри на националната сигурност, неправителствени организации и фигури от бизнеса, социалния и религиозния сектор.

„Комитетът за устойчивост на отбраната на цялото общество е натоварен с подготовката на обществото на Тайван за война или бедствие."

Плановете за анексиране на Китай

Правителството на Китай иска да анексира Тайван. То казва, че в идеалния случай това би било мирно, но ще бъде използвана военна сила, ако е необходимо. Анализаторите казват, че Китай все още не е способен на необходимата пълномащабна инвазия, но се приближава.

Междувременно Пекин бомбардира Тайван с тормоз в сивата зона; правна, икономическа и кибервойна, кампании за дезинформация и влияние, както и шпионаж. Китайската армия също често репетира блокади на главния остров на Тайван, като последното такова събитие бе миналата седмица.

„Ако Тайван загуби своите морски линии за доставки, вътрешните му ресурси ще бъдат бързо изчерпани и социалният му ред ще потъне в хаос“, каза академикът и бивш китайски генерал Мън Сянцин в сряда.

Докато се надява на най-доброто, Тайван подготвя своите граждани и за най-лошото.

„Изправени пред заплахи, независимо дали са природни бедствия или амбиции за авторитарна експанзия, ние вярваме, че стига правителството и обществото като цяло да са подготвени, те могат да отговорят“, каза Лай пред комисията на второто й заседание през декември.

Целта на комитета е да гарантира, че в случай на криза правителството и основните услуги продължават, критичните доставки, мрежите и инфраструктурата са защитени и че общността може да окаже гражданска подкрепа на военните, ако е необходимо.

Голяма част от работата се основава на граждански програми, които вече са започнати от НПО, и десетки хиляди нови центрове за помощ при бедствия и евакуационни и убежища при въздушни нападения. Съществуват и съществуващите правителствени стратегии за реакция на честите земетресения и пандемията в Тайван. Смесените магазини служеха като центрове на общността и за двете.

Частният бизнес може да играе решаваща роля в въпроси като разпространението на критични доставки“, каза Уен Лий, говорител на кабинета на президента. „Частният бизнес също се присъедини към дискусиите за осигуряване на подслон, медицински консумативи и натрупване.“

Комитетът се е срещал само три пъти досега, но вече е провел едно многоотрасово настолно учение през декември и едно упражнение на живо в Тайнан миналата седмица, което включва граждански респонденти, а не военни.

Упражнението на масата разкри някои очевидни слабости и опасни презумпции. Един отдел, отговарящ за осигуряването на храна, нямаше план за липсата на полицейски сили, които да я разпределяг.

Друг представител на отдела не е помислил, че може да не могат да публикуват изявления онлайн или да изпращат комюникета до кварталните лидери.

„След настолните учения нещата се промениха много бързо, защото всяко министерство осъзна колко не е подготвено“, каза Пою Ценг, консултант в неправителствената организация Doublethink Lab и член на комисията, фокусирана върху обучението и използването на цивилни сили. „Те просто, един по един, осъзнаваха: "О, това е много слаб план … ". Ученията принудиха хората да мислят повече.“

Съществуват и критични слабости в енергийните и комуникационните системи на Тайван. Енергийната сигурност е силно уязвима от блокада. Около 97% от енергийните доставки на Тайван се внасят. Съществуват стратегически резерви в зависимост от вида гориво, с въглища и петрол за около 90 дни и течен природен газ за 40 дни.

„Енергията ще бъде най-критичният проблем, за който хората ще говорят, защото приютите, транспортът, болниците, всички те се нуждаят от енергия“, каза д-р Уен-лин Ту, член на комисията, фокусирана върху енергията и критичната инфраструктура.

Изследователският институт за демокрация, общество и нововъзникващи технологии (DSET), на който Ту е директор, анализира потенциални сценарии за блокада и произтичащи от това ограничения на електроенергията, откривайки необходимост от повече възобновяеми енергийни източници, докато украинските делегации посъветваха Тайван да увеличи съхранението на батерии и производството на захранващи банки.

Електрическата мрежа на държавната Taipower също е твърде централизирана, с дълги преносни линии между големи електроцентрали, всички уязвими от стачки.

Тсай-янг Лу, директор на програмата за устойчивост на климата и устойчивост на DSET, каза, че правителството диверсифицира вноса и се стреми към възобновяеми енергийни източници, но трябва да подобри включването на слънчева и вятърна енергия в мрежата и да подготви частния сектор за потенциални прекъсвания на електроенергията по време на криза.

Китай вече използва слабостите на тайванската комуникационна и информационна мрежа. През 2024 г. Китай е извършвал средно по 2,4 милиона кибератаки на ден срещу правителството на Тайван. Пекин е хаквал правителствените уебсайтове на Тайван, дисплеите на гарите и екраните на 7-Eleven, както и система за болнична администрация. Китай също е заподозрян в прекъсване на подводни кабели, които доставят интернет на Тайван.

Тайван няма достъп до сателитната мрежа Starlink, след като ранните преговори с компанията, собственост на Илон Мъск, се провалиха. Вместо това се стреми към съвместно търговско покритие на ниска околоземна орбита и собствена вътрешна система, включително 700 горещи точки, планирани в цялата страна за правителствена и военна, но потенциално и за гражданска употреба.

Дезинформационна кампания

Но преди да премахне интернет и телефонните сигнали на Тайван, Пекин вероятно ще ги използва за разпространение на дезинформация и хаос. А медиите в Тайван се смятат за силно уязвими към подсадени фалшиви новини.

Персоналът на някои големи новинарски издания описа високи квоти, които позволяват малко време за проверка на фактите, докато други издания дори имат споразумения за споделяне на съдържание с китайски държавни медии.  Но изглежда има малък официален апетит за справяне с тази уязвимост – един държавен служител предположи, че тайванците вече са доста скептични към всеки новинарски репортаж.

Ценг каза, че това е „огромна вратичка“.

„От гледна точка на манипулиране и намеса на чужда информация, мисля, че наистина се нуждаем от по-твърда позиция, особено по отношение на злонамерени участници.“

Всички членове на комитета и анализатори, които разговаряха с The Guardian, бяха предпазливо оптимистични относно целите му. Някои казаха, че все още няма ясна посока, въпреки че е рано. Други се притесняваха от двупартийната подкрепа, необходима за неговия успех.

„Ние вървим в правилната посока, но причината, поради която не съм толкова уверен в изпълнението, е, че зависи и от това какъв вид ресурси можем да съберем, за да инвестираме“, каза Ту.

В момента опозиционните партии контролират законодателната власт на Тайван и съкращават бюджетите, включително за Taipower (и способността му да укрепва инфраструктурата си) и за министерството на цифровите въпроси, което наред с други съкращения трябваше драстично да намали броя на инсталираните сателитни горещи точки.

Политическото разделение засяга и социалното сближаване, каза Ценг.

„Когато си по-поляризиран, си по-хаотичен, а когато си по-хаотичен, си по-слаб“, каза тя. „Поляризацията обръща устойчивостта.“

7-Eleven и други компании, представени в комисията, отказаха коментар.

„За едно общество, постоянно заплашено от природни бедствия и други рискове, има полезен принцип: Не се паникьосвайте, но не се отпускайте“, каза Уен Лий от кабинета на президента. „Трябва да постигнем баланс, в който да продължим да изграждаме доверие и да гарантираме икономически растеж, като същевременно повишаваме осведомеността относно потенциалните заплахи.“

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата