Водещи учени реагираха с раздразнение на нов важен доклад за изменението на климата, в който се посочва, че през 2024 г. Европа е преживяла най-топлата си година в историята, което потвърждава статута ѝ на най-бързо затоплящия се континент в света, пише Forbes.
Докладът, изготвен от два водещи научни органа на ЕС, разкрива безпрецедентни климатични предизвикателства на целия континент, като тежките метеорологични явления - от наводнения до горски пожари - засягат над 413 000 души и отнемат живота на 335 души.
Докладът „Състоянието на климата в Европа през 2024 г.“, публикуван от Службата по изменение на климата „Коперник“ (C3S) и Световната метеорологична организация (СМО), показва, че през 2024 г. в почти половината от Европа са регистрирани рекордни температури; рекордни температури на морската повърхност, като Средиземно море е с 1,2 градуса по Целзий над средното; и широко разпространени наводнения, които засягат 30 % от речната мрежа на Европа.
Фридерике Ото, старши преподавател в Центъра за политика в областта на околната среда и съръководител на проекта „Приписване на времето в света“ към Имперския колеж в Лондон, предупреждава, че правителствата са били самодоволни по отношение на вече наблюдаваните нива на глобално затопляне, които вече надхвърлят 1,3 градуса по Целзий спрямо прединдустриалните нива, и заявява, че лидерите са „луди“ да продължават да внасят изкопаеми горива като втечнен природен газ.
„Мислите ли, че затоплянето от 1,3 градуса е безопасно? Този доклад разкрива болката, която населението на Европа вече страда от екстремното време“, каза Ото пред медиите. „Но ние сме на път да изпитаме 3 градуса по Целзий до 2100 г. Трябва само да се върнете назад към наводненията в Испания, пожарите в Португалия или летните горещи вълни миналата година, за да разберете колко опустошително би било това ниво на затопляне.“
Обръщайки се към зависимостта на Европа от внос на газ и втечнен природен газ, Ото продължи:
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.„В една нестабилна глобална икономика е откровено лудост да продължаваме да разчитаме на вносни изкопаеми горива – основната причина за изменението на климата – когато възобновяемата енергия предлага по-евтина и по-чиста алтернатива. ЕС не може да си позволи да остави ангажиментите си в областта на климата на заден план“, добави тя. „Тя трябва да поведе отговорността и да ускори преминаването към основана на доказателства политика, като действително помага на хората с ниски доходи, а не на олигарсите.“