Шест бомбардировача B-2 дебнат на остров Диего Гарсия в средата на Индийския океан. Масовият внос на огнева мощ имаше за цел да изправи хусите и иранците, но дали този ход успя?
Разполагането на шест бомбардировача Northrop B-2 Spirit на остров Диего Гарсия в Индийския океан трябваше да се разглежда като сериозна демонстрация на сила. Шестте бомбардировача, всеки с цена от 1,1 милиарда долара, представляват почти една трета от целия флот на самолети с летящи крила на ВВС на Съединените щати, пише за The National Interest журналисттът Питър Сучиу.
Половин дузина B-2 са на достатъчна ударна дистанция от позициите на хутите в Йемен, както и от Иран, факт, отбелязан в сряда вечерта от министъра на отбраната на Съединените щати Пийт Хегсет.
„Ще ги оставим да решат“, каза Хегсет пред репортери, попитан дали самолетът е предназначен да изпрати силно послание до Техеран, предаде Ройтерс.
В допълнение към B-2s, Съединените щати разполагат в региона втори суперносител с ядрен двигател от клас Nimitz. И все пак, какво послание възнамерява да изпрати, изглежда по-малко ясно.
„Бомбардировачи B-2 са били използвани за нанасяне на удари по цели на хутите в Йемен в миналото, [но] повечето експерти казват, че използването на скрити бомбардировачи е прекалено там“, съобщи Ройтерс, добавяйки: "Въпреки това B-2 е оборудван да носи американския 30 000-фунтов GBU-57 Massive Ordnance Penetrator , предназначен да унищожава цели дълбоко под земята. Това е оръжието, което според експертите може да се използва за удар по ядрената програма на Иран."
Всичко това е вярно, но Техеран Таймс зае различно мнение в репортажите си в сряда. Отбелязва се, че Съединените щати са извършили множество удари по ракетните комплекси Ansarallah, „заровени дълбоко в неумолимите планини на Йемен“.
Все пак се добавя, че "Пентагонът приветства ударите като триумф: шестдесет и пет мъртви, ударени ключови обекти, щаб на генералното командване в Сана унищожен. И все пак Ансарала упорства, сваляйки трети американски MQ-9 Reaper до 6 април и продължава да се противопоставя на суперсилата, която се закле да ги смаже."
„Сателитните изображения от края на март показват срутени входове на тунели, да, но Ансарала не трепна; те издълбаха нови“, отбелязва държавната медия.
Сега голяма част от това може да се отхвърли като хипербола и пропаганда, но остава фактът, че след повече от година и половина ангажиране на американския флот в региона, хусите все още са силни . Подкрепяната от Иран въоръжена групировка не е отслабена, поне не в същата степен като Хизбула и Хамас, другите клиенти на Техеран в Близкия изток.
Тези групи бяха изправени пред нападение от Израел, което включваше ботуши на буквална земя.
Съединените щати нямат намерение да разполагат войски в Йемен, но вместо това са извършили ракетни удари от морето и бомбардировки от въздуха. Може би най-накрая е време да използваме GBU-57 Massive Ordnance Penetrator върху позициите на Хутите, защото шест бомбардировача, разположени на линията на полета, може да изглеждат впечатляващо; все пак това е просто скъпа възможност за снимки.
Както посочва още иранският информационен бюлетин, "подземните комплекси на Иран, от Натанц до Фордоу, изпреварват дълбочината и дизайна на Йемен. Ако Съединените щати не могат да пробият тунелите на Ансарала, стратезите на Техеран трябва да решат, че могат да неутрализират опасността с укрепени бункери, по-интелигентни защити и страница от книгата на Йемен."
Така че може би е време да подложите на изпитание бомбите за разбиване на бункери.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.