Специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф заяви, че администрацията на Тръмп е готова да позволи на Иран да обогатява уран на ниско ниво, ако това подлежи на строга проверка, което е значителна промяна в сравнение с първоначалното искане на Белия дом ядрената програма на Техеран да бъде ликвидирана, пише The Wall Street Journal.
Позицията, ако бъде приета по време на преговорите, които трябва да бъдат възобновени в събота след първоначалната среща миналия уикенд, ще остави Иран с ядрена програма и ще постави САЩ в противоречие с целите на Израел по този въпрос.
„Не е необходимо да обогатяват повече от 3,67%“, заяви Виткоф по Fox News в понеделник вечерта. „Това ще бъде в голяма степен проверка на програмата за обогатяване и след това в крайна сметка проверка на въоръжаването.“
САЩ се стремят към строги ограничения върху ядрените дейности на Иран и ракетната му програма, докато Техеран се надява да облекчи икономическите санкции, които са засегнали икономиката му.
Пристъпвайки към първия кръг от преговори на администрацията на Тръмп с Иран, които се проведоха миналия уикенд в Оман, Виткоф заяви пред The Wall Street Journal, че първоначалната позиция на САЩ е, че иранската ядрена програма трябва да бъде демонтирана. Но той също така изказа предположение, че Белият дом ще бъде готов на компромис за постигане на споразумение.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп предупреди, че може да започне въздушни удари, ако не бъде постигнато ядрено споразумение.
Иран винаги е отказвал да преговаря за способността за обогатяване на уран като част от това, което според него е гражданска ядрена програма, която се използва за производство на електроенергия и медицински изследвания.
Приемането на иранското обогатяване от страна на администрацията на Обама беше от ключово значение за проправянето на пътя към ядрена сделка с Иран през 2015 г. Това споразумение също така определи тавана за обогатяване на 3,67%, но позволи на Иран в крайна сметка да постигне нива на обогатяване, които надхвърлиха това. Тръмп нарече сделката слаба и се оттегли от споразумението през първия си мандат.
Ниво на обогатяване от 3,67% е типично за захранване с ядрени енергийни реактори, според Асоциацията за контрол на въоръженията. Придържането към него ще удължи времето, необходимо на Иран за пречистване на материала до 90%, необходими за ядрени оръжия. Понастоящем Иран може да произведе достатъчно ядрен материал за оръжия за седмица или две, казват американски служители.
Уиткоф изглежда предполага, че администрацията на Тръмп иска Иран постоянно да поддържа обогатяването си на нива, които не са по-високи от 3,67%. Сделката от 2015 г. включваше серия от разпоредби за „залеза“, които позволиха нивото на обогатяване да се увеличи с времето. До 2031 г. Иран щеше да има свободата да обогатява до всякакво ниво на чистота и да увеличава своя запас от обогатяване до всяко ниво.
Иран се отказа от преговорите за своя арсенал от балистични и крилати ракети, които той вижда като централни за статута си на голяма регионална сила и начин да компенсира относително слабите си военновъздушни сили, за които американското разузнаване каза в годишната си оценка на заплахата миналия месец, че страдат от остаряло оборудване и ограничено обучение.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху призовава за споразумение като споразумението от 2003 г. с Либия, чиято ядрена програма беше разбита. Съгласно този така наречен либийски модел ядрената програма на Иран ще бъде премахната, а обектите за обогатяване ще бъдат унищожени под американски надзор.
Ходът на преговорите показва разногласия между САЩ и Израел, основният им съюзник в региона, смятат анализатори.
Тръмп посочи, че силно предпочита дипломатическо решение пред военни действия, при които Иран може да нападне съюзниците на САЩ и американските сили в региона и да атакува петролния трафик през Ормузкия пролив, един от най-важните търговски водни пътища в света.
Но той продължи да заплашва Техеран със сериозни последствия, ако той не се съгласи на ново ядрено споразумение бързо. В понеделник Тръмп каза, че това може да включва атака на САЩ срещу ядрените съоръжения на Иран - пряка заплаха, от която американските служители обикновено избягват.
Иран се съгласи с поредица от ограничения върху ядрената си дейност като част от ядрената сделка от 2015 г., която влезе в сила през януари 2016 г.
Иран винаги е казвал, че се нуждае от 20% обогатен уран за захранване на своя ядрен изследователски реактор, доста над минималното ниво, предложено от Уиткоф. Започва да произвежда материал, обогатен до това ниво през 2010 г.
В момента Иран произвежда 60% високообогатен уран и е единствената страна без ядрено оръжие, която го прави. Този материал може бързо да бъде превърнат в 90% материал, необходим за бомба.
Предвид напредъка, който Иран е постигнал в производството и инсталирането на по-модерни центрофуги за обогатяване на уран, ограничение от 3,67% все още може да позволи на Иран да натрупа достатъчно делящ се материал за бомба за няколко месеца, освен ако запасите му не бъдат преместени извън страната. Съгласно сделката от 2015 г. Техеран беше държан 12 месеца далеч от тази така наречена точка на пробив през първото десетилетие, но след това времето за пробив се сви значително.
Дори и Иран да има достатъчно материал за оръжие, пак ще трябва да го превърне в ядрено устройство. Американски служители казват, че на Иран ще му отнеме няколко месеца, за да произведе ядрено оръжие.
Иран премахва оставащите препятствия. Американското разузнаване отбеляза в своята оценка на заплахата, че иранският върховен лидер аятолах Али Хаменей не е разрешил разработването на оръжие, но вероятно е бил под нарастващ натиск да го направи.
Във вторник Хаменей каза, че първите стъпки в ядрените преговори са добре изпълнени.
В момента в Иран има инспектори на Агенцията за атомна енергия на ООН, но Техеран е наложил значителни ограничения върху дейността им.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.