IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Икономиката на Китай показва устойчивост, но търговската война замъглява перспективите

Изненадващото подобрение в индустриалния сектор е в съответствие със скока на износа през март

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Икономиката на Китай показа изненадваща сила в началото на 2025 г. благодарение на потребителските субсидии и наплива от експортни доставки, за да се преодолеят митата, въпреки че задънената улица с Доналд Тръмп заради търговската война помрачава нейните перспективи и подклажда призивите за стимули, пише Bloomberg.

Брутният вътрешен продукт на Китай е нараснал с 5,4% през първото тримесечие спрямо предходната година, съобщи правителството в сряда, което е повече от прогнозата за 5,2%. Както производството, така и потреблението показаха неочаквана инерция през март, преди масивните американски налози върху китайските стоки да започнат този месец.

В знак, че страховете от митата надделяха, китайските акции в Хонконг увеличиха загубите си до 3,3%. Юанът беше стабилен на 7,3297 на офшорния пазар, докато доходността на 10-годишните държавни облигации падна с 2 базисни пункта до 1,63%.

Данните, публикувани от Националното статистическо бюро, показват, че икономиката е била подкрепена отчасти от първоначално заредени пратки, преди тарифите да скочат до забранителни нива този месец.

Без повече стимули Китай може да се затрудни да постигне официалната си цел за растеж от около 5% тази година. Очаква се износът да се свие, след като допринесе за една трета от растежа през 2024 г., докато настроенията на бизнеса и потребителите вероятно ще понесат удар от търговската война.

Представянето на китайската икономика през тази година до голяма степен ще зависи от това колко стимули предлага Пекин и колко бързо прилага мерки за подкрепа. Ключов фактор ще бъде устойчивостта на възстановяването на потребителското търсене, което беше подкрепено от субсидиите за закупуване на автомобили, уреди и смартфони.

Някои икономисти очакват Народната банка на Китай да намали лихвените проценти или сумата, която банките трябва да държат в резерв още този месец, докато други прогнозират няколко трилиона юана в допълнителни фискални заеми и разходи, за да запълнят празнината, оставена от спада на износа.

Правителството може също така да предостави целева помощ на износителите, като ускори изплащането на данъчни отстъпки или им предложи по-евтини заеми, според Лу Тинг , главен икономист за Китай в Nomura Holdings Inc.

Среща на Политбюро на Комунистическата партия за вземане на решения в края на април вероятно ще даде допълнителни указания за мисленето на политиците, когато става въпрос за времето и размера на стимулите. С положителните данни рискът е длъжностните лица да решат да действат само когато растежът се сблъска със стената.

Публикуваните в сряда данни показаха, че промишленото производство се е увеличило със 7,7% през март спрямо предходната година, най-бързият растеж от юни 2021 г. Продажбите на дребно са се увеличили с 5,9%, най-добрият темп от декември 2023 г. и много по-силен от ръста от 4,3%, очакван от икономистите.

Изненадващото подобрение в индустриалния сектор е в съответствие със скока на износа през март. Производството на компютри и друга електроника се повиши, като скочи с 13% миналия месец спрямо преди година. Производството на стомана, цимент и електричество се ускори, подкрепено и от натиска на правителството за изграждане на инфраструктурни проекти в началото на тази година.

Що се отнася до потреблението, домакинските уреди и мебели водеха експанзията, като продажбите нараснаха с около 30% през март спрямо миналата година, благодарение на държавните субсидии. Въпреки това, някои несубсидирани стоки като козметика и облекло се увеличиха само скромно, което предполага потенциална слабост в основните настроения.

Правителството все повече гледа на услугите като на потенциален източник за растеж, след като преди това фокусира мерки върху увеличаване на разходите за стоки. В работен план, публикуван в сряда, властите, включително Министерството на търговията, изброиха 48 мерки за увеличаване на разходите на домакинствата в кетъринг, здравеопазване, развлечения, туризъм и спорт.

Като знак за дисбаланс между търсене и предлагане, икономиката продължи да страда от продължаваща дефлация. Дефлаторът на БВП — широка мярка за цените в цялата икономика — се понижи за осмо поредно тримесечие. Това е най-дългата поредица от началото на тримесечните данни през 1993 г.

Подчертавайки неотложната необходимост от насърчаване на вътрешното търсене, премиерът Ли Цян посети изложение за потребителски стоки в Пекин във вторник.

Той призова представителите на бизнеса да бъдат "обединени" за преодоляване на трудностите и активна диверсификация на пазарите, включително компенсиране на загубите при износ с продажби на вътрешния пазар. Длъжностните лица трябва да положат повече усилия за стабилизиране на заетостта, повишаване на доходите на хората и укрепване на социалната сигурност, за да насърчат потребителските разходи и да насочат компаниите да се конкурират по здравословен начин, каза той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата