IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Защо Тръмп и Обама се борят за бъдещето на Харвард?

Засега битката за Харвард се превърна в прокси за по-голяма битка за либерализма

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Дали "съпротивата" срещу Тръмп най-накрая започна да се съпротивлява? „Бий се ожесточено, Харвард“, беше името на сатиричната песен на Том Лерер, но сега университетът изглежда се опитва да оправдае кредото си. В понеделник бившият президент Барак Обама се изказа от името на своята алма матер , тъй като нейният президент, Алън М. Гарбър, накратко отхвърли широкообхватните искания на администрацията на Тръмп за надзор, включително стъпки за борба с антисемитизма в кампуса (любопитна грижа за Тръмп, който преди това беше заявил, в първия си мандат, че има „някои много добри хора и от двете страни“ по време на белия национализъм протести в Шарлотсвил). За Гарбър, чиито неотдавнашни предшественици, вариращи от Лорънс Съмърс до Клаудин Гей, избухнаха като ръководители на Харвард, това предлага златна възможност да сграбчи мантията на кръстоносец за академична свобода, пише за The National Interest редакторът Джейкъб Хейлбрун.

Но изискванията, които неговата администрация постави – надзор на академичните й отдели, споделяне на данни за наемане и т.н. – бяха толкова големи, че се равняваха на оферта, която Харвард трябваше да отхвърли. „Нито Харвард, нито който и да е друг частен университет“, пише Гарбър , „може да позволи да бъде поет от федералното правителство.“ Администрацията на Тръмп вече е замразила 2,2 милиарда долара многогодишни безвъзмездни средства, както и договор за 60 милиона долара. В крайна сметка може да са заложени около 9 милиарда долара финансиране.

Подобно на търговската си битка с Китай обаче, администрацията на Тръмп може да е започнала битка с институция, която не може да принуди да се подчини. Кандидатът на Тръмп quondam за посланик на ООН, Елиз Стефаник, обяви , че е време "напълно да се прекъсне финансирането от американските данъкоплатци на тази институция, която не успя да изпълни мотото си на основаване Veritas. Освободете Харвард." Успех с това. Колумбийският университет , който капитулира пред Тръмп, беше едно. Но Харвард може да е твърде голям, за да се провали. Нейното дарение е 53,2 милиарда долара — ако приемем, че Тръмп не срине фондовия пазар. Дори тогава Харвард вероятно щеше да седи добре, поне що се отнася до финансите му.

Надеждата сред противниците на администрацията на Тръмп е, че „съпротивата“, както е известна, всъщност ще започне да се съпротивлява. Обама заяви , че Харвард е „дал пример“ за други институции за висше образование . Бившият съдия от федералния апелативен съд Дж. Майкъл Лутиг каза пред The ​​New York Times, че ходът на Харвард е от " огромно значение . Това трябва да бъде повратната точка в буйството на президента срещу американските институции."

В продължение на десетилетия десните гледат на университетите като на богата на цели среда. Започна с книгата на Уилям Ф. Бъкли, младши „ Бог и човек в Йейл“ , която беше бестселър, когато се появи през 1951 г. По същия начин „ Затварянето на американския ум“ на Алън Блум придоби национална известност през 1987 г. Съвсем наскоро Кристофър Руфо влезе в списъците срещу академичните среди в книгата си „ Културната революция на Америка“ , която поддържа това ляво интелектуалци и активисти са проникнали в ключови американски институции.

Но обратната реакция се засилва. Група университети се присъединиха към Харвард, за да съдят администрацията на Тръмп за опита й да намали федералните субсидии за научни изследвания за така наречените „непреки“ разходи. Те включват университетите Браун, Принстън, MIT и Caltech. „Ако на политиката на DOE бъде позволено да остане в сила, това ще опустоши научните изследвания в американските университети и ще подкопае силно завидния статут на нашата нация като глобален лидер в научните изследвания и иновациите“, се казва в съдебния иск.

Ползите, натрупани за Америка от съюза на правителството и академичните среди - от кацането на Луната до интернет - са легион. Дори когато Китай удвои, ако не и утрои инвестициите си в научни предприятия, Америка не го направи. Академичните институции би било добре да надуят по-силно за постиженията си през десетилетията – и нарастващото предизвикателство пред Китай.

Засега битката за Харвард се превърна в прокси за по-голяма битка за либерализма и академичната свобода в Америка. Пишейки в New York Magazine, Рос Баркан отбеляза : "Университет, основан през 1636 г., който е толкова известен, колкото самият Тръмп, е най-малкото равностоен участник в битката. Сега е моментът да отвърнем на удара." Засега Харвард не отстъпва.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата