Последните двадесет Т-72 наскоро бяха натоварени на влакове, пътуващи за Украйна, като помагат на Украйна да устои срещу инвазията на Русия и разчистват пътя за по-модерни танкове в чешката армия.
Този месец Чешката република завърши многогодишната си програма за премахване на последните съветски проектирани от епохата на Студената война основни бойни танкове (MBT) T-72M1 . Последната партида от танковете беше изпратена в Украйна през последните седмици, пише за The National Interest журналистът Питър Сучиу.
Това беше част от продължаващите усилия на Прага да замени своето остаряло военно оборудване и платформи от съветската епоха с модерни западни предложения.
Доставката на MBT е най-новата в бавната струя на оборудване от централноевропейската членка на НАТО в Украйна. В допълнение към около осемдесет и шест MBT, Прага е предоставила 226 бронирани машини и тридесет и девет гаубици.
Голяма част от него бяха складови помещения и не бяха използвани от години.
„Първата доставка, която организирахме, се състоя четиринадесет дни след началото на инвазията и с това показахме на другите, че е възможно и че това е правилният път“, каза премиерът на Чешката република Петр Фиала пред чешкия информационен бюлетин Hospodářské noviny .
Последните двадесет Т-72 наскоро бяха натоварени на влакове, пътуващи за Украйна, но за разлика от други MBT, те не изискваха значително обновяване, което започна през август 2022 г.
„Въпреки че танковете са произведени през 80-те години на миналия век, те са останали в добро техническо състояние и следователно не са се нуждаели от допълнително обновяване“, съобщава базираният в Украйна Defense Express , отбелязвайки, че танковете идват от 73-ти танков батальон на чешката армия, 7-а механизирана бригада и дори са били в експлоатация в началото на тази година.
След малка поддръжка превозните средства трябва да са готови за разгръщане на предните линии. Същото не беше вярно за много от другите шестдесет или повече танка, тъй като много се нуждаеха от много повече работа. Това забави доставката, но това може да е част от историята.
„Обективната причина може да се крие в ограничения капацитет на чешката отбранителна индустрия да ремонтира танкове, които са били на съхранение за продължителен период от време“, добави Defense Express.
„Субективната причина от своя страна може да се корени в желанието на чешката армия да запази танковете в най-добро техническо състояние възможно най-дълго.
Прага продължава да преминава от съветско оборудване към западни платформи, включително получаване на около петнадесет „предишни притежавани“ германски танкове или втора употреба Leopard 2A4. Допълнителни танкове може да пристигнат през следващата година и половина. Германия и Швейцария по-рано се споразумяха да предоставят на Чешката република ремонтирани Leopard 2, които да заменят Т-72, изпратени в Украйна.
До края на 2026 г. 73-ти танков батальон трябва да има на въоръжение четиридесет и два Leopard 2, но през следващите години може да има дори повече. Дългосрочният план е за доста над 100 MBT до 2030 г., включително по-модерни модели на германския танк.
"Тези 2A4s също са спирачка, тъй като Прага придобива седемдесет и седем по-модерни Leopard 2A8s в дългосрочен план. Подобен процес на модернизация е в ход, за да замени другите бронирани машини, които Прага е дарила на Украйна", съобщи Kyiv Post .
Тези придобивания ще помогнат на Чешката република да изпълни ангажимента си към НАТО да сформира тежка бригада.
Произведеният в Германия Leopard 2 сега се смята за един от най-добрите MBT в експлоатация. Той е приет от почти две дузини членки на НАТО и партньорски нации по целия свят в различни конфигурации.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.