“Западът, какъвто го познавахме, вече не съществува“, заяви Урсула фон дер Лайен на фона на бързо влошаващите се отношения с втората администрация на Доналд Тръмп, което принуди Европа да търси съюзници и партньори другаде.
След масовите мита на Тръмп, които Брюксел определи като “нито надеждни, нито оправдани“, председателят на Европейската комисия е в контакт с представители от Норвегия, Исландия, Канада, Нова Зеландия, Сингапур и Обединените арабски емирства. Фон дер Лайен е разговаряла и с китайския премиер Ли Цян, подхранвайки спекулациите за предстоящо размразяване на отношенията между ЕС и Китай след години на напрежение.
“Днес нашите мрежи за приятелство обхващат цялото земно кълбо, както можете да видите в дебата за митата“, каза Урсула фон дер Лайен пред германския вестник Zeit в обширно интервю, цитирано от Euronews.
“В момента мога да водя разговори 24 часа в денонощието. Всеки иска повече търговия с Европа и не става въпрос само за икономически връзки. Става въпрос и за установяване на общи правила и за предсказуемост. Европа е известна със своята предвидимост и надеждност, които отново започват да се възприемат като нещо много ценно“, каза тя.
“От една страна, това е много радващо; от друга страна, разбира се, има и огромна отговорност, която трябва да изпълним.“
Описвайки себе си като “велик приятел“ на Америка и “убеден атлантик“, фон дер Лайен настоя, че дългогодишната връзка между двете страни е все още непокътната, въпреки сеизмичните промени, отприщени от Доналд Тръмп, включително неговата разрушителна търговска политика, презрение към многостранната система, анексионистични заплахи и твърдо насочване към Русия, всичко това отчужди традиционните съюзници на Вашингтон.
Запитана дали Америка е приятел, бивш приятел или опонент, шефът на Комисията избягва "тези видове класификации", като признава, че връзката е "сложна".
По време на интервюто Фон дер Лайен не критикуваше изрично Тръмп, а името му беше само споменато от журналиста.
“Европа все още е мирен проект. Нямаме братя или олигарси, които създават правилата. Ние не нахлуваме в нашите съседи и не ги наказваме. Напротив, има дванадесет държави в списъка на чакащите да станат членове на Европейския съюз. Това са около 150 милиона души“, каза тя, имайки предвид процеса на присъединяване.
“В Европа децата могат да ходят на добри училища, колкото и богати да са родителите им. Имаме по-ниски емисии на CO2, имаме по-висока продължителност на живота. Това и много други неща са все ценности, които трябва да бъдат защитавани и които показват, че Европа е повече от съюз. Европа е нашият дом. И хората знаят това”, категорична е Фон дер Лайен.
От Пекин до Москва
Докато Европа е изправена пред наказателна “реципрочна тарифа“ от 20%, Китай беше ударен с колосалната ставка от 145%, което доведе до пълна търговия с Пекин, който отговори с повишаване на таксите до подобни нива. Тарифите са толкова високи, че и двата пазара се оказаха ефективно затворени един за друг, подклаждайки опасенията, че Китай, в търсене на алтернативен пазар, масово ще пренасочи евтиния си износ към Европа.
Попитана обаче дали Европа трябва да "вярва на китайците", тя не опроверга засилващите се спекулации за сближаване.
“По принцип, ако условията за достъп до пазара са по-трудни за голям търговски партньор като САЩ, тогава е ясно, че търсим нови търговски партньори, за да улесним достъпа на нашите компании до нови пазари“, отговори тя.
Фон дер Лайен, която по време на първия си мандат насърчаваше стратегия за “намаляване на риска“ за справяне с Китай, през последните седмици смекчи позицията си, говорейки вместо “транзакционна“ външна политика, която може да доведе до “конструктивен“ ангажимент със страни, които не споделят непременно основните ценности на Блока, като Китай.
В интервюто Фон дер Лайен предупреди, че "империалистическите амбиции" на Путин могат да го накарат да се осмели да атакува държава-членка на НАТО или ЕС някъде в бъдеще. Няколко разузнавателни агенции смятат, че Кремъл може да е готов за подобна атака до 2030 г.
Тъй като Тръмп не показва никакво намерение да одобри по-нататъшна военна или финансова помощ за Украйна, Европа бърза да поеме сметката и да запълни празнината, дори ако нейните възможности не могат да съвпадат с мощта на Америка. Успоредно с това западните съюзници създадоха “коалиция на желаещите“, за да предоставят гаранции за сигурност на Киев и да защитят потенциално мирно споразумение.
“Страната се защити смело с помощта на своите приятели“, каза фон дер Лайен на въпрос дали Европа може да подкрепи Украйна сама. “И е изключително важно да покажем издръжливост, защото от самото начало изчислението на Путин беше, че подкрепата за Украйна ще се разпадне. Всъщност се случи точно обратното.“
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.